difenbachia bolnava

Edelweiss

Active Member
Frunzele par a fi mai degraba afectate de curentii de aer rece sau de apa rece de udat. Am patit odata sa imi moara una din cauza pamantului care era prea greu. La a doua, incepuse sa cresca aiurea, am schimbat pamantul, facandu-l mai poros prin adaugare de pamant de frunze si nisip. Pamantul devenise ca un guguloi si sufoca radacinile.
 

Fleur

Active Member
Iarna nu prea le pun ingrasaminte la niciunele si ei, daca-am vazut ca e bolnava am ocolit-o la recenta aplicare de ingrasaminte.
Curentii reci e posibil sa fi fost, dar e ea asa sensibila? Am multe plante acolo si e singura afectata.
 

Edelweiss

Active Member
Da, e cam sensibila. Se dezvolta bine la caldura, fara curenti de aer. E de ajuns sa deschizi geamul si sa treaca un curent de aer rece si ai mari "sanse" sa te trezesti cu ea bolnavioara. Daca nu e pamantul de vina, altceva nu vad decat lipsa de ingrasamant cum zicea Fabian sau curentul / apa rece.
 

Edelweiss

Active Member
Se usuca singure, apoi le smulgi cu teaca lor cu tot de unde se lipesc de trunchi. Apoi, ori o duci undeva la caldura de peste 22 grade, ori ii asiguri macar temperatura constanta si FARA curenti de aer. Aerisesti altfel. Apa de udat un pic mai calda decat la temperatura camerei in perioada asta.
Eu am tot banuiala ca pamantul e de vina.
 

Fleur

Active Member
In pamantul ala sta de 2 ani si i-a mers f bine. Apa rece -exclus. Toate plantele le ud cu apa la temperatura la care sunt ele, ori mai calda putin.
22 de grade nu pot sa-i ofer decat daca o pun in pat cu mine :rofl: Acolo unde sta ea, si sta de aproape 4 ani, are cam 15-16 grade cel mai putin.
 

Fleur

Active Member
Oricum la 2 ani le cam schimb pamantul la toate dar asteptam si eu ca tot omul sa vina primavara ca sa fac mai putin pamant prin casa :)
Greu nu e in niciun caz pamantul, poate saracit de elemente, poate prea acid poate altceva...
 
Sus