Despre plantare

claude

Well-Known Member
Moderator
sicora fabian a spus:
Cred ca plantarea in pete este mai estetica! Eu le-am plantat asa pentru flori taiate.
Eu am plantat ca si tine lalelele, pe doua randuri, un sir mai lung, cele din aceeasi specie grupate, asa:
Le-am plantat asa din cauza cartitelor, spatiul pe care sunt lalelele e tapetat cu plasa de sarma si mi-a fost mai usor...Dar mie mi-a placut cum au aratat...
 

alfa

Active Member
Arata super frumos Claude! :clap: De mai multe ori ti-am rasfoit si admirat albumul :oops: .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
alfa a spus:
Arata super frumos Claude! :clap: De mai multe ori ti-am rasfoit si admirat albumul :oops: .
Multumesc! :oops: E cam saracut albumul pentru ca eu peste vara am fost plecata din tara si nu are cine sa mi le pozeze...Unele plante din gradina nici nu le-am vazut inflorite :cry: Si asa va fi si anul asta :cry:
 

gabiee

Active Member
e foarte frumos claude si fabian !
dar eu anul trecut am avut foarte putine , si rindul la mine era cate o lalea la 20-25 cm - deci foarte rar
de aceeia in toamna mi-am cumparat vreo 6-7 feluri si le-am pus in pete
 

claude

Well-Known Member
Moderator
gabiee a spus:
e foarte frumos claude si fabian !
dar eu anul trecut am avut foarte putine , si rindul la mine era cate o lalea la 20-25 cm - deci foarte rar
de aceeia in toamna mi-am cumparat vreo 6-7 feluri si le-am pus in pete
Dupa parerea mea depinde si ce mai e prin jurul sau in apropierea lor. Eu avand multe lalele mi s-a parut frumos asa, un..lan de lalele :) am constatat ca-mi place ce-a iesit, desi a fost o solutie de nevoie...Decat sa am ici colo cateva floricele si in rest golas...de-asta spun, depinde daca exista si alte elemente ornamentale...atunci arata bine aranjate in pete...
 

alfa

Active Member
Asa incepe totul! :D Si la mine au fost cateva fire acum 2 ani, apoi am mai tot pus si acum cred ca sunt vreo 200 de bulbi raspanditi peste tot. Unele grupate altele singure. Am umplut gradina si de fiecare data cand vreau sa plantez ceva si trebuie sa sap, dau de bulbii de lalele si din nefericire foarte des le si tai. Cine a inventat straturile dedicate bulboaselor nu a fost prost de loc! Stabiliti clar locurile unde puneti bulboase, iar dupa ofilire se preteaza plante anuale. Nu perene, pentru ca se inghesuie reciproc cu bulbii.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa e Alfa! Eu mi-am facut obiceiul sa pun mici semne la plantele bulboase care sunt printre alte perene, ca sa nu risc sa dau peste ele. Si cand le plantez pun un semn, ca sa le pot urmari daca rasar si daca nu sa le pot depista la sigur, sa nu racai si eu ca si cartita, in nestire! :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am plantat bulboase fie sub arbusti (gen magnolie care nu trebuie sapata), fie in marginile straturilor de flori acolo unde nu sap ...astfel sunt protejati bulbii :D
 

seems

New Member
Claude din pacate asta am facut le-am lasat doar vreo 3 centimetri, eu m-am gandit ca poate or mai inflorii si de aceea le-am taiat :(. La 3 din acele chivece mici (fiindca am luat 5) le-am lasat asa, si m-am uitat aseara si s-au uscat detot frunzele, acum le pot taia? si cand ii pot muta in gradina???

Da fetelor problema e ca eu am pus toate soiurile gramada, adica si lalele si narcise si crocusi si zambile, in fine fiecare grupulete dar totusi unele langa altele, problema e ca au inceput sa leiasa frunzulitele si sincer nici macar nu se vad din cauza gardului viu, le-am pus prea aproape de gard. Deci abia la toamna a zis o fata ca le pot muta :( numai prostii fac
Multumesc mult pentru raspunsuri
 

claude

Well-Known Member
Moderator
seems a spus:
Claude din pacate asta am facut le-am lasat doar vreo 3 centimetri, eu m-am gandit ca poate or mai inflorii si de aceea le-am taiat :(. La 3 din acele chivece mici (fiindca am luat 5) le-am lasat asa, si m-am uitat aseara si s-au uscat detot frunzele, acum le pot taia? si cand ii pot muta in gradina???

Da fetelor problema e ca eu am pus toate soiurile gramada, adica si lalele si narcise si crocusi si zambile, in fine fiecare grupulete dar totusi unele langa altele, problema e ca au inceput sa leiasa frunzulitele si sincer nici macar nu se vad din cauza gardului viu, le-am pus prea aproape de gard. Deci abia la toamna a zis o fata ca le pot muta :( numai prostii fac
Multumesc mult pentru raspunsuri
La cele care mai au frunze verzi, chiar daca scurte, continua sa le pui apa. La cele complet uscate le poti taia frunzele. In gradina le poti muta cand se mai incalzeste putintel, sa treaca zilele astea cand Baba Iarna isi mai face de cap.
 
Sus