Despre plantare

iraira

Member
Mi-am pus si eu asta toamna(inainte de a da frigul) 7 molizi si 3 pini adusi de la padure, nu s-au scuturat frunzele, dar nici grozav nu arata, se vede ca au suferit.O sa astept pana la toamna.Unchiul meu care e horticultor mi-a zic ca daca trec de august si sunt ok inseamna ca s-au prins.

http://picasaweb.google.com/dunya.ira/D ... 1925089266

http://picasaweb.google.com/dunya.ira/D ... 6185164226

http://picasaweb.google.com/dunya.ira/D ... 5612664098

http://picasaweb.google.com/dunya.ira/D ... 9300891010
 

iraira

Member
Pai o gradina e ca si casa...ai toata viata de muncit, schimbat, infrumusetat, de fapt fericirea vine nu la capatul drumului ci din placerea pe care ti-o da drumul pana acolo..na, ca m-am apucat de facut si filosofie..oricum sa ai cat mai mult spor in gradina ta :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Intrebare pentru Laura:ai reusit sa iti plantezi salcimul galben si pe cel roz???
Poti sa o faci fara grija acum sa stii .Numai ca trebuie udati bine de tot si sa fii cu ochii pe ei vreo saptamina doua ca sunt inca pui :D
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am plantat la inceputul lunii martie in gradina 3 braduti si 1 molid, scosi de la munte, inalti de 50 cm
molidul s-a uscat, probabil sin din cauza locului unde l-am plantat (era un loc umbrit)
bradutii s-au prins toti, ba chiar le-au crescut imediat mugurasii , am avut grija sa-i udam saptamanal, inclusiv pe timpul verii :D
aici o poza cu unul dintre ei
 

victoria

Active Member
foarte frumos aleynad.Deci asta este metoda clasica pentru a avea brazi in curte. :) Neaparat imi trebuie si mie unul pe care sa il impodobesc la sarbatori.Dar mai este pana atunci ca trebuie sa amenajam terenul.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am cumparat niste coacazi si maine daca vremea o permite, merg acasa, la tara.Voi ce spuneti, pot sa-i plantez deja? Sunt de la Yurta, nu sunt in container, sunt cu radacinile in ceva rumegus, infasurate in folie. Am cumparat si un afin si un philadelpus, acestea sunt in container mic, cu pamant. Le plantez sau mai astept? Poate o fi pamantul bocna inca...
 

sicora fabian

Active Member
Intr-adevar, pamantul este inca inghetat, cel putin pe la noi. Eu zic sa mai astepti un pic, dar sa nu tii puietii la caldura!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Fabian, i-am pus in balcon, la racoare...o sa mai astept cateva zile,poate se mai incalzeste, ca sa fie pamantul dezghetat pana la o adancime suficienta...
 

seems

New Member
Am si eu nevoie de niste sfaturi, am cumparat acum cateva zile narcise in ghivece mici din Auchan, poate unele fete stiu, intrebarea mea este cand le voi putea muta in gradina, eu le-am tuns ca se ofilisera floricele, dar nu stiu in ce perioada este bine sa le mut.

Si o a doua intrebare, in toamna cand s-au plantat bulbii, am facut prostia sa i pun pe toti intr un loc, pentru ca nu aveam o imagine cum as vrea sa arate, nici acum nu am dar am realizat ca am gresit. Deja au inceput sa iasa la lumina, abia astept sa vad floricele. Pe acestia cand ii pot soate din pamant si aranja altfel.
VVa multumesc anticipat
 

claude

Well-Known Member
Moderator
seems a spus:
Am si eu nevoie de niste sfaturi, am cumparat acum cateva zile narcise in ghivece mici din Auchan, poate unele fete stiu, intrebarea mea este cand le voi putea muta in gradina, eu le-am tuns ca se ofilisera floricele, dar nu stiu in ce perioada este bine sa le mut.

Si o a doua intrebare, in toamna cand s-au plantat bulbii, am facut prostia sa i pun pe toti intr un loc, pentru ca nu aveam o imagine cum as vrea sa arate, nici acum nu am dar am realizat ca am gresit. Deja au inceput sa iasa la lumina, abia astept sa vad floricele. Pe acestia cand ii pot soate din pamant si aranja altfel.
VVa multumesc anticipat
Sper ca n-ai tuns de tot frunzele la narcise, ca prin frunze se hraneste bulbul dupa inflorire. :eek:

Bulbii ceilalti trebuie sa-i lasi deocamdata acolo, sa infloreasca, iar dupa aceea sa se usuce frunzele de la sine, ca sa se maturizeze bulbul. In momentul acela poti sa-i scoti, ramane la latitudinea ta daca vrei sa-i plantezi imediat in alt loc sau doar la toamna.
 

alfa

Active Member
Seems, nu cred ca ai gresit cu nimic punand toti bulbii la un loc. Se numeste ca i-ai plantat grupat. ( Banuiesc, ca ai lasat totusi un spatiu de cativa cm, macar 5-6 intre ei, nu???) Acum, ramane sa hotarasti daca vrei sa ramana tot asa grupati sau pe viitor vrei sa-i plantezi in grupuri mici sau solitari. Bulboasele care infloresc primavara arata mai bine grupate, parerea mea :)
 

gabiee

Active Member
da ... in toamna am pus si eu lalelele si brandusele in grupuri - grupulete
pana acum tot le aveam in rand puse , dar m-am gandit ca ar arata mai bine asa mai multe la un loc
abia astept sa le vad inflorite :D
 
Sus