Desen

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va povesteam acum cateva zile la Cafenea ca m-am gandit sa incerc sa invat sa desenez si ca am inceput pas cu pas cu hasuri, umbre, cuburi si sfere. Tot cautand pe youtube tutoriale, am gasit unul foarte interesant dar si complex, care m-a atras sa-l incerc in ciuda lipsei mele de experienta.

Acesta este desenul rezultat, facut dupa cursul video al artistului britanic Eli Ofir:

DSC_3597-final.jpg

Iar aici cativa pasi intermediari:
DSC_3592.jpg DSC_3593-tus.jpg

Si imaginea originala dupa care am fost facut desenul:
Portriat-Course.jpg
 

laural

Well-Known Member
Tu draga mea dar arata super super ! :dans::dans::dans::dans::dans:
Chiar ai talent !
Felicitari !
O sa intru si eu deseara sa-l caut pe Eli Ofir.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc mult, Laura, sunt incantata ca iti place. :hug:
Site-ul lui Eli Ofir este www.homeportraits4u.co.uk
Sunt acolo o multime de desene fascinante si gasesti si cursul video, daca vrei sa incerci. :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu placere. :)
Materialele necesare ( linere, bloc desen, creioane, pix cu guma), in caz ca nu le ai deja, le poti comanda online de la pictorshop.ro Eu am fost direct la ei si le-am luat. Sau de la artistique.ro (pe acestia ii vizitez azi, caci la primii nu am gasit marker alb) :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Carmen abia acum am vazut „incercarea ta” care dupa parerea mea de profan este foarte frumoasa :inlove:. Eu nu-s cu modernismele si daca cineva spune ca a desenat o floare apai eu trebuie sa vad floarea...... nu sa vad ceva care trebuie sa aibe eticheta „floare”. In desenul tau am vazut florile si boltile si caramizile...... si altele care mi-au placut. :visator: :clap: Continua cu pasiunea ta ca e frumoasa si talent este! :hug:
 

gabriela61

Member
Caramell mi-a placut tare mult desenul tau.Eu nu am mai desenat de mult dar ma faci sa incerc din nou. Ai talent.
 

gomez99

Well-Known Member
excelent, felicitari. vezi ca era pe undeva un tutorial oarecum asemanator al unui american care lucra in guasa.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. :)
M-am apucat de desen dupa ce am ajuns la concluzia ca tine de tehnica si nu de talent. Si am vrut sa ma conving.
E adevarat ca e nevoie si de o anumita inclinatie, pentru ca daca un om chiar nu vrea sau nu are rabdare pentru asa ceva, clar, nu are cum sa iasa ceva.

Gomez, mai caut tutoriale, poate il voi gasi si pe cel despre care imi spuneai. Gabriela, ma bucur ca ti-am redeschis apetitul, Poate vei gasi timp sa incerci. Mi-ar placea sa vad desenele voastre.
Carmen, multumesc! Sa stii ca acesta despre care vorbesti a fost unul din motivele pentru care, cand eram mica m-a facut sa nu merg prea mult pe linia aceasta mai artistica. Mie imi placea sa desenez/pictrez ceea ce vad. Ceea ce fac sa reflecte cat mai bine realitatea. Dar am vazut ca eru apreciate altfel de desene / picturi, pe care eu nu le-am inteles si nici nu le voi intelege vreodata. Ori era clar ca imi lipsea (si inca imi lipseste) acea doza de creativitate care sa dea un alt sens unui tablou. :D
 

gabriela61

Member
Eu sunt de parere ca ai nevoie si de talent.Dar ai de invatat si multa tehnica.Fiul meu deseneaza si am vazut la el cum a evoluat .Ca sa poata face ce face acum a studiat corpul omenesc pentru pozitia personajelor,a invatat multe pe care nu le stia si nici nu se gandea ca or sa-i fie necesare.Avatarul meu este facut de el.Daca vrei tutoriale a spus ca-ti da el destule, sa ai timp numai.A admirat felicitarea.O sa-l rog sa intre pe contul meu si sa-ti scrie niste adrese.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc! :)
Gabriela, fiul tau este foarte talentat! Felicitari! Avatarul tau nu a trecut neobservat dar nicio clipa nu m-am gandit ca este desenat special. Super! :inlove:
Daca ar putea sa ne indice cateva tutoriale, m-as bucura mult.
 

lucia2002

Active Member
Uimitor desenul tau, Caramell! Nici nu stiu cum ai timp pentru toate.
Si eu m-am apucat de pictura, acesta a fost si motivul pentru care am lipsit o vreme de pe forum.
 

geodezia

Well-Known Member
grea boala ti-ai ales dar frumoasa ce sa zic
na pina in clasa a 12 -a am desenat si eu dar de atunci ...
tare frumos ai desenat ai adaugat parca asa vad si un lac in fata casii

uf
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, dragele mele! :hug:
Lucia, mi-ar face mare placere sa vad picturile tale!
 
Sus