Desen

gabriela61

Member
Da.Numai ca el deseneaza pe calculator.La primele reviste pe care le-a ilustrat el si sotia lui,pentru ca aveau o tableta mica si neperformanta le faceau pe hartie si apoi cu scanerul le puneau pe calculator si le lucrau.Acuma lucreaza cu o tableta uriasa mai mare decat tv-ul si performanta.Cand stau langa el si il vad cum lucreaza am impresia ca este asa de usor dar cand am incercat si eu....http://www.twitch.tv/artillery84 nu stiu daca am scris bine dar cred ca da .Asta este unul din filmuletele lui daca aveti timp...
 

lucia2002

Active Member
M-am uitat ieri la unul dintre filme, imi plac personajele! Descoperisem si eu intamplator creionasul dar eu am crezut ca este un program demostrativ...Eheeee, eu sunt de pe vremea cantecului lui Mihai Constantinescu - Cu Cu creionul pe hartie / O papusa-am desenat :giggle:.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Lucia, Sunt foarte reusite! Sincere felicitari! Ma surprinzi de fiecare data! :hug:
 

lucia2002

Active Member
Multumesc Caramell, sunt inca in proces de invatare. Incerc sa nu treaca nicio zi fara sa schitez ceva. Am fost cu totul de acord cu tine atunci cand ai scris in debutul topicului ca exercitiul este fundamental.
Pictura este in vopsea acrilica, nici nu stiu de ce am ales varianta asta fiindca despre ea se spune ca are destule dezavantaje. De unele m-am lovit si eu, in schimb au fost dezavantaje care mie mi-au convenit de minune.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce alte variante de vopsea ai fi avut? Acuarela, care iti umezeste suprafata de lucru si nu rezista la umiditate? Sau vopseaua in ulei care se usuca dupa o luna... Vopseaua acrilica e intre cele 2, se usuca repede si permite corectura, dar are efectul unei vopsele in ulei. Cred ca ai ales bine.
 

lucia2002

Active Member
Uscarea asta rapida atat contestata de unii este ceea ce mie-mi place cel mai mult, in schimb nuantele sunt destul de sarace, este complicat sa gasesc culorile potrivite, mai ales ca eu lucrez portrete si de exemplu, carnatia este destul de greu de redat .
Apropos de culori, bine ca mi-am adus aminte, cand vei mai merge la pictorshop, te rog da-mi de stire, as vrea sa-mi cumperi si mie niste tuburi.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sigur, te sun cand trec pe acolo. Poti sa imi trimiti intre timp o lista cu ce culori ai nevoie.
 

lucia2002

Active Member
Multumsc, Carmen! O sa ma uit pe site-ul lor si iti trimit lista zilele astea.
Stii ce as vrea sa incerc eu ? - creioanele ulei pastel . Cred insa ca se potrivesc mai bine la ceea ce desenezi tu.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu inca nu am trecut la culori, nu stiu ce sa iti spun despre ele. M-am jucat doar cu creioanele in ulei ale lui Alex. DAr mai mult de cateva mazgaleli pe vreo carte de colorat, nu am facut. A... da... si le-am topit cu feonul sa vad ce iese :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Ce frumos va mai distrati voi fetelor !:clap: sunteti foarte talentate !
Felicitari !!!! asteptam invitatii la o viitoare expozitie:visator:
 

lucia2002

Active Member
Lelia, eu raspund in dreptul meu, marturisindu-ti ca nu sunt talentata, muncesc insa mult si sunt destul de perseverenta atunci cand imi doresc si imi place ceva. Stau cel putin doua ore in fiecare seara cu creionul in mana si cu nasul in plansele altora, analizandu-le.
 

lelia

Well-Known Member
Lucia ,sunt convinsa ca muncesti mult ,orice lucru cere efort,dar efortul tau este apreciat ,mini-casutele haioase ,inimioarele din diferite materiale,aceste minunate picturi ,incanta ochiul privitorului ,sensibilizeaza ,atrag ,prin prisma acestor trairi vorbesc de talent .E minunat ca reuseti sa rupi din timpul tau pentru aceasta pasiune inaltatoare sunt minunate lucrarile ce-ti ies din maini !
Ii admir mult pe toti cei care creeaza lucruri frumoase,pentru incantarea sufletelor noastre !
Spor si inspiratie !:hug:
 
Sus