Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Tina

Active Member
dorina642004 a spus:
Am si eu o orhidee la fel cu cea din poza. Am primit-o de 8 martie, a stat la serviciu unde nu prea a avut conditii.
Am adus-o acasa dar au inceput sa-i cada frunzele una cite una,ramin doar tijele pe care au fost frunzele.E normal ? Ar trebui sa n-o mai ud si s-o las undeva la recepina la primavara?
Mi-ar parea tare rau sa o pierd :( .
dyayzh a spus:
Dorina pune te rog o poza cu planta poate si mai ales sa vedem substratul si radacinile, poate reusim sa gasim impreuna solutia
claudia_s a spus:
dyayzh orhideea ta cred ca este dendrobium, o ai de mult timp? ce i-ai facut de a inflorit, ce temperatura, lumina are unde o pastrezi?
dyayzh a spus:
Este intradevar un dendrobium, dar l-am cumparat imbobocit :oops: il tin impreuna cu celelalte orhidee, nu are multa lumina dar temperatura constanta si sta in vase cu argila.
claudia_s a spus:
Are cineva un dendrobium care sa fie cumparat sa zicem cu un an in urma si care sa fi inflorit in conditiile unui apartament sau a unei case? Eu am citit tot ce s-a scris dar vreau sa stiu din experienta cuiva mai ales ca intr-o casa nu poti sa asiguri conditiile pe care le-a avut o orhidee inainte de cumparare.
 

dorina642004

New Member
oana_oana a spus:
Dendrobiumul meu, acela in melc, a murit :cry: :cry: :cry:
Am tot sperat sa se faca bine, dar fara succes. Cred ca e mai pretentios decat restul orhideelor.
Imi pare rau.Al meu stationeaza ca sa zic asa,l-am pus intre geamurile duble si il ud foarte rar,sa vad ce-o sa se intimple. In orice caz nu i-a mai cazut nicio frunza.
 

Irina

New Member
ce sa-i fac?

Am si eu un dendrobium nobile care sta pe loc de cateva luni, cred ca l-am udat excesiv ca au cam putrezit radacinile, sunt maronii si le-am taiat. Nu mai are frunze deloc are doar o singura "tulpina" lunga de vreo 30 cm., de pe care au crescut niste "bulbi" sau nu stiu cum se numesc, lunguieti de vreo 1-2 cm., dar atat. Este in faza aceasta de vreo 4-5 luni. Isi mai revine daca i-am taiat radacinile? Cum trebuie sa ud dendrobium nobile?
Multumesc mult.
 

Tina

Active Member
Irina, i-ai taiat de tot radacinile sau ai mai lasat ceva ? Eu zic ca ai sanse sa isi revina, daca e asa de 4-5 luni.. :wink:
Uda-l o data pe saptamina.. il scufunzi in apa, il lasi 5 min sa ia apa de care are nevoie si il pui la scurs..
 

Irina

New Member
Nu i le-am taiat de tot, i-am mai lasat niste mustati scurte de vreo 2 cm, dar erau cam maronii si alea.
Trebuia sa infloresaca in iarna nu?
Anul trecut l-am primit in ianuarie inflorit tot, o frumusete... mor de ciuda, imi placea asa tare. E ultima, am mai avut o phale dar a murit si aia cred ca tot asa am udat-o excesiv sau nu stiu cum de putrezesc radacinile.
Sa-i pun ingrasamant ceva?
 

Tina

Active Member
Nu stiu ce sa zic, eu nu i-as pune ingrasamint.. pt ca mi s-ar parea un stres in plus...
 

Irina

New Member
Nu stiu de unde sa cumpar sol special pentru ea (de altfel nici pt bonsai) pentru ca la brico nu am gasit. I-am schimbat pamantul si i-am pus pamant de flori, nu cred ca e bun, nu?
 

Tina

Active Member
Nu, i-ar cam trebui pamint pt orhidee (scoarta)..
Intr-o vreme se gasea scoarta la Florariile Iris sau la Romstal.. in ultima vreme, nici eu nu prea am mai gasit...
Hai sa vorbim pe Mp, ca iti pot da eu niste scoarta pt un ghiveci, bine ?
 

Irina

New Member
online?

Nu exista un magazin online unde sa pot comanda plante, flori si accesorii: pamant special, ingrasamant pentru o anumita specie, insecticid, etc?
Stie cineva?
 

IULIA

Active Member
si la 3 dendro am muguri florali. dendro nobile. cei de acum 1 an. mov si alb.
sint in asteptare. :)
 

IULIA

Active Member
mersi mult.
o intrebare: mai am un dendro care, in loc sa infloreasca, pe una din tije a facut un keiki. probl este ca este pozitionat destul de sus, cam la 30 cm de solul din ghiveci; se da jos acesta, se lasa acolo?
deja are cam 14 cm, si a crescut perpendicular pe planta mama.
e ciudat, nu am mai vazut chiar asa.
la ceilalti, le dau tije de jos, din sol.......
 

marean

Active Member
Da,cand face keiki au obiceiul sa rasara prin cele mai ciudate locuri...fiindca spui ca e asa de mare,nu ar fi o problema sa-l rupi si sa-l plantezi in acelasii sau chiar in alt ghiveci ... ori sa-l faci cadou,cum vrei ,insa e de preferat ca keikiul sa aiba radacin i maricele atunci cand e despartit de "mamica" sa ,alttfel va trebui inut pe un pat umed de muschi sphagnum pana le va face,si nu de putine ori se intampla sa se duca pa-pa in schimb :( (stiu,pt ca ma patit personal asta ) .
Multa bafta !
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus