Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Edelweiss

Active Member
Ei stau la 1 m de fereastra si nu ajunge soarele la ei. Sunt pe masa langa dulap care e in spatele camerei.
 

Kati

Active Member
Sarselia, nu soarele este/ sau ar fi de vina, speciilor de dendrobium le place si cate putin soare. Cred ca zapuseala este de vina, iar la capitolul asta nu prea avem ce face :nu stiu: Pana la urma ramane tot frigiderul :rofl:

Edel, te-am intrebat toate astea ca sa putem depista ce nu le place :D Probabil ca ti-a sunat prea militaresc :oops: dar aveam nevoie de aceste date.
Deci daca si radacinile sunt ok - le-ai pus cumva ceva ingrasaminte, sau Atonik, sau Cropmax, sau orice altceva?
 

Edelweiss

Active Member
Nu, nu le-am pus nimic, respect reteta persoanei care mi le-a oferit :wink: Au mers tare bine pana acum cateva zile cand a venit zapuseala. :D
 

CristianG

Well-Known Member
refu a spus:
http://picasaweb.google.com/corpodeanusilviu/Dendrobium#

Buna, am uploadat cateva poze cu Dendrobiumul meu , de vreo 3 zile mi s-au pleostit florile sa fie de la becuri? sau pentru ca este foarte agomerat in ghiveci?
Aglomeratia nu are legatura cu florile plantei..Din contra, ii place la inghesuiala....Aceasta specie este putin mai dificil de crescut. Florile sunt mai sensibile la anumite conditii atmosferice. Si eu am avut aceasta specie de orhidee si unii boboci pur si simplu au intepenit pe loc, ori nu s-au mai deschis deloc....Ceva oricum nu-i convine! Bobocii nu-mi plac deloc cum arata in poze.... :(
 

refu

Member
Merci, nici mie nu mi se par sa le mearga bine, se poate sa fie de la neoane care sunt aprinse 14 ore pe zii sau doar pana se acomodeaza mediului unde le-am pus?
 

sarselia

Active Member
Moderator
De regula Dendrobiumul este foarte sensibil in perioada infloririi.Orice schimbare de mediu poate duce la ingalbenirea bobocilor si a florilor.
Se poate sa fie si aceasta o cauza.
Cel mai important e ca planta in sine sa fie bine pentru ca daca este asa,cu siguranta va mai inflori.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Planta arata foarte bine, nu te ingrijora pentru flori. La dendrobium phalaenopsis se intampla adesea ca florile avute la cumparare sa se ofileasca foarte repede. Asa cum iti spunea Arselia, florile sunt sensibile la schimbarile de mediu, de temperatura si mai ales la curentii de aer. Drumul de la magazin pana acasa este posibil sa nu ii fi placut.
 

CristianG

Well-Known Member
refu a spus:
Caramell a spus:
Drumul de la magazin pana acasa este posibil sa nu ii fi placut.
Da foarte posibil deoarece era o zi torida am venit cu masina dar tot a fost o diferenta mare de temperatura.
De obicei in perioada de vara nu se intampla probleme mari cu orhideele atunci cand le cumparam. Raman la parerea ca sera este de vina....Nu-i place dendrobium-ului acel mediu! :|
 

refu

Member
Toate prospera si daor Dendrobiumul nu, nu e sera sutn 2 neoane care nu dau nici caldura si sutn si la circa 50 cm distanta de el. Nu vad dc nu i-ar place.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu te ingrijora, dendrobiumul este foarte rezistent iar daca nu i se ingalbenesc frunzele este totul in regula. Nu vei vedea foarte curand semne clare ca "prospera".
 

CristianG

Well-Known Member
refu a spus:
Toate prospera si daor Dendrobiumul nu, nu e sera sutn 2 neoane care nu dau nici caldura si sutn si la circa 50 cm distanta de el. Nu vad dc nu i-ar place.
Plantele au moduri diferite de a se comporta....Pe viitor, renunta in a mai achizitiona Dendrobium phalenopsis. Am spus si cu alte ocazii.....Este destul de pretentios in comparatie cu dendrobium nobile....Ceilalti colegi de pe forum, confirma cele spuse de mine. :| :(
 

CristianG

Well-Known Member
anyny a spus:
Da Cristian ai dreptate...am observat asta si la ale mele
Nu are niciun sens sa ne imbatam cu apa rece...Este bine sa pastram in casa doar plantele care se adapteaza cel mai usor in conditii de apartament. Nu are sens sa cumparam specii dificil de intretinut doar pentru ca ne lipseste din colectie o anumita specie...Aruncam banii pe fereastra! Am avut de doua ori aceasta specie si de fiecare data numai probleme mi-a facut.....Crezi ca am mai cumparat aceasta specie? No way..... :(
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus