Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Mama e superba!
E un Dendrobium Nobile minunat!
Ma gandesc ca nici puiul nu s-a lasat mai prejos, nu?
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Pai nu le prea poate face pe toate deodata.Ori infloreste, ori creste asa ca dupa ce trec florile vei vedea ca va incepe sa se faca mai mare.
Nu are atata energie incat sa le faca pe toate deodata.Ale mele in schimb au crescut ca nebunele dar nu au inflorit.
Deci se poate si asa.... :wink: :(
 

diana999

Active Member
planta am primit-o de Mos Nicolae. nu mi se pare ca puiul a crescut de atunci.macar a inflorit :D eu am observat la cei 3 dendro pe care-i am, ca puii care-i aveau cand i-am luat, n-au mai crescut, in schimb au dat altzi pui.de ex:in ianuarie acest dendro a dat un pui, care a crescut putzin mai mare decat puiul inflorit.si e posibil sa mai creasca.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu e secret.Cum sa fie?
Nu eu am facut aranjamentul ci asa l-am primit.
Dar cum pe atunci eram la inceput cu orhideele, nu am stiut ca nu va rezista deloc acolo pentru ca apa nu avea cum sa se scurga.
Asa ca, sarmanul Dendro, a stat cateva luni acolo pana am vazut ca apa deja baltea in scoarta.
L-am scos fain frumusel si i-am gasit o noua casa si de atunci ii merge tare bine.
Asa arata inflorit:

http://picasaweb.google.com/sarselia/De ... 1957211458

si din acesta ti-am trimis si tie si mai multor persoane de aici.
Asa ca daca primiti asa ceva scoatei-i rapid pentru ca nu au sanse de supravietuire.
:wink:
 

andreiacamelia

Active Member
Arata interesant! Prima data ma gandisem ca e un fel de hidrocultura cu bile. Eu inca nu am vazut asezate asa, ci doar in ghiveciul clasic.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cred ca e un Dendro Nobile si cred ca va fi keikii.
Cred...
La Dendro tip phale keiki apar la baza plantei in schimb Dendro Nobile ii face si pe tija.
Cel putin la ale mele asta e regula.
Dar sa traiasca orice ar fi!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Pai nu le prea poate face pe toate deodata.Ori infloreste, ori creste asa ca dupa ce trec florile vei vedea ca va incepe sa se faca mai mare.
Nu are atata energie incat sa le faca pe toate deodata.Ale mele in schimb au crescut ca nebunele dar nu au inflorit.
Deci se poate si asa.... :wink: :(
Daca infloreste, indiferent de marime, planta nu creste mai mult. De obicei, pseudobulbii nu au aceiasi inaltime. Unii sunt scunzi si altii sunt mai inalti. Cert este ca pseudobulbii odata infloriti, nu mai cresc si mai inalti. Dupa inflorire, daca mai exista spatiu printre frunze, mai poate inflori. Daca nu, acestia vor deveni organe de rezerva pentru viitorii lastari. :D
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
Acuma vin si eu cu "stupid question" :) :
De regula, cat timp ia unui keiki sa devina planta matura si sa infloreasca?
Nu este o intrebare "stupid question"...Buna intrebare! Un keiki devine matur in cateva luni. De obicei, trece aproape un an. Adica daca o planta face pui iarna, urmatoarea iarna infloreste.... :D Cu cat o planta are mai multi pui, cu atat sansele sa infloreasca mai repede cresc.De obicei, puii se dezvolta foarte bine vara, urmand ca iarna sa faca flori. Insa nu este o regula! :wink: Un keiki se dezvolta mai greu, pentru ca dupa plantare are nevoie de o perioada de acomodare...Nu mai spun ca trebuie tinut in "puf". Altfel, cu siguranta moare.....
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
Merci Cristian, deci trebuie sa ma duc "sa cumpar puf"! :)
Pai, ce mai stai? Trebuie sa ai mare grija de keiki...Considera ca este un copil. Un keiki necesita foarte multa atentie, altfel... :D
 

andreiacamelia

Active Member
:rofl: Pai ii cam bibilesc toata ziua, ca am mai multi. Ii pulverizez dupa-amiaza cand ajung acasa, ca saracutii cred ca sufera si ei de cald, lumina au, ca sunt pe un raft langa fereastra, ii mai mangaii din cand in cand, le mai spun cate o poveste......, nu? :rofl:
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
:rofl: Pai ii cam bibilesc toata ziua, ca am mai multi. Ii pulverizez dupa-amiaza cand ajung acasa, ca saracutii cred ca sufera si ei de cald, lumina au, ca sunt pe un raft langa fereastra, ii mai mangaii din cand in cand, le mai spun cate o poveste......, nu? :rofl:
Foarte bine...Asa si trebuie sa faci! Sa vezi ce repede vor creste daca ai grija de ei, le vorbesti...Este foarte important sa ii mangai din cand in cand si sa le spui povestea:"Cand o sa va faceti mari....." :wink: :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus