Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Sa stii Cristian ca si eu ma gandeam la fel legat de neudarea lor iarna.
Nu am incercat iarna aceasta desi cica aceasta ar fi metoda prin care poti sa ii faci sa infloreasca.
Oricum e riscanta metoda si nu am incercat-o mai ales ca ai mei nu arata foarte bine.Adica mi se par cam deshidrtatai si asa dar daca nu i-as uda.
In fine cred ca una e teoria si alta practica in ceea ce ii priveste.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Sa stii Cristian ca si eu ma gandeam la fel legat de neudarea lor iarna.
Nu am incercat iarna aceasta desi cica aceasta ar fi metoda prin care poti sa ii faci sa infloreasca.
Oricum e riscanta metoda si nu am incercat-o mai ales ca ai mei nu arata foarte bine.Adica mi se par cam deshidrtatai si asa dar daca nu i-as uda.
In fine cred ca una e teoria si alta practica in ceea ce ii priveste.
Ai dreptate....Sincer sa fiu cand am avut dendrobium nobile niciodata nu am aplicat metoda "fara apa". Sa-mi omor plantele doar pentru ca sa experimentez ceva? In niciun caz....La mine infloreau de cate ori un pseudobulb ajungea la maturitate. Intr-adevar planta infloreste rar pe perioada verii pentru ca de obicei are un ciclu bine definit. Incepand din primavara si pana in iarna face pui, care in final ajung la maturitate iarna. Apoi incep instantaneu sa infloreasca. Am fost socat sa vad keikii care erau grosi si foarte bine dezvoltati pe pseudobulbii vechi....Facusera si flori...Flori mari si albe...Arata superb! Nu mai spun ca era asa de grea din cauza la keikii "babani"ca trebuia sprijinita de geam. Respectiva persoana ajunsese la disperare. Keikii se dezvoltasera foarte bine pe planta mama. Pot ajunge la maturitate si pot sa infloreasca. Ma apuca rasul cand ma gandesc... Vreau sa iti spun ca dupa ce treceau florile, respectiva persoana a inceput sa taie keikii ca sa nu mai fie o padure de frunze de jos pana sus...Plante cocotate una peste alta.....Asa ca au ramas pseudobulbii sfrijiti. Keikii au fost aruncati. Persoana respectiva nu mai suporta sa fie impanzita de noi plante...Chiar ma distram! :rofl: 8)
 

Dea

Active Member
Din cate am observat, cel putin pana acum, este o planta care, cu minimul de ingrijire necesara, se adapteaza mediului in care se afla, fara a crea probleme deosebite.
Cu siguranta, un mediu cu un grad de umiditate ridicat, poate determina cresterea vegetativa accentuata. Sunt si eu rezervata in privinta mentinerii plantei pe o perioada de una-doua luni ( in iarna ), fara un minim aport de apa. Defapt, orice planta care are nevoie de o perioada de repaos, trebuie udata, insa ceva mai rar ( ex. amarillys, gloxinia ).
Intrebarea mea, este daca in aceasta perioada de repaos al dendrobiumului, este necesar, ca planta sa fie tinuta intr-un loc putin mai racoros, dar si mai intunecat?
 

CristianG

Well-Known Member
Dea a spus:
Din cate am observat, cel putin pana acum, este o planta care, cu minimul de ingrijire necesara, se adapteaza mediului in care se afla, fara a crea probleme deosebite.
Cu siguranta, un mediu cu un grad de umiditate ridicat, poate determina cresterea vegetativa accentuata. Sunt si eu rezervata in privinta mentinerii plantei pe o perioada de una-doua luni ( in iarna ), fara un minim aport de apa. Defapt, orice planta care are nevoie de o perioada de repaos, trebuie udata, insa ceva mai rar ( ex. amarillys, gloxinia ).
Intrebarea mea, este daca in aceasta perioada de repaos al dendrobiumului, este necesar, ca planta sa fie tinuta intr-un loc putin mai racoros, dar si mai intunecat?
Da, poate sa stea la racoare. Nu pateste absolut nimic. Mai intunecat? In niciun caz...Planta are frunze..Trebuie sa aiba lumina pentru ca sa-şi hraneasca frunzele. Altfel acestea se vor ingalbenii rapid si risti sa o pierzi...Fara apa, lumina? Moare cu siguranta... :roll: :D
 

Timy

Member
De vreo 3ani am prieteni experti in orchidee (au sere mari pline cu cultruri botanice, dar si hibride), si imi dau sfaturi utile. Dar fiindca locuiesc la bloc, cu putine conditii optime, si eu comit greseala facuta cu dendri- nu o pun la reapos.
Dendrobiumul nobile are nevoie de 3 luni timp de repaos la temperaturi joase 5-10 grade C, si fiind "adormit" nu consuma multa apa, deci nu trebuie udate, doar daca le tinem la temperaturi mai inalte. Dar trebuie tinute la lumina. Dupa cateva luni incep sa dezvolte mugurii-de floare-, atunci putem sa-l udam cu grija.
Asa pe la octombrie sa fie puse afara, iar cand incep minusurile, sa punem sub acoperire. E preferat cultivarea lor in aer liber-calitatea si umezeala aerului e mult mai bun decat in casa.
Cateva informatii, translate si cu google:
http://www.carterandholmes.com/dendronobcare.html
http://translate.google.hu/translate?js=y&prev=_t&hl=hu&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http://www.carterandholmes.com/dendronobcare.html&sl=en&tl=ro

:) http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?p=44015
 

CristianG

Well-Known Member
Timy cine sta cu dendro afara? Cine are sera? Majoritatea dintre noi le tinem in casa. Este posibil sa ai dreptate, insa nu se poate in cazul celor care stam la bloc, casa.Umiditatea trebuie sa fie foarte mare, iar in casa acest lucru nu este intotdeauna posibil.Am vazut diferentele cand ma duceam in gradina botanica. Niciun dendrobim tinut in casa nu cred ca rezista 3 luni neudat.Poate ca ramane verde, insa radacinile vor fi uscate...Tu de ce nu aplici metoda neudarii timp de 3 luni? Fa o incercare pe riscul tau....:eek: :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Eu am un dendrobium nobile de anul trecut care acum a inflorit pentru a doua oara in acest sezon (a mai facut flori in decembrie-ianuarie). Nu l-am tinut in repaos. Peste iarna l-am udat ceva mai rar (insa nu repaos) pentru ca a stat la o fereastra nordica, fara calorifer adiacent. Dupa trecerea florilor, crezand ca s-a incheiat inflorirea pe acest an, l-am mutat in dormitor, la o fereastra unde a beneficiat multa caldura. De o luna este din nou inflorit, mult mai bogat decat in iarna.
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell pana la urma nu exista o regula....Tu confirmi ceea ce am spus pana acum. Succes in continuare cu cresterea orhideelor. :wink: :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Exact! :D
Nu cred ca este cazul sa stresam prea mult plantele cu repaosuri obligatorii, riscam sa le pierdem daca nu aveam suficienta experienta.
 

CristianG

Well-Known Member
Caramell a spus:
Exact! :D
Nu cred ca este cazul sa stresam prea mult plantele cu repaosuri obligatorii, riscam sa le pierdem daca nu aveam suficienta experienta.
Experienta, conditii...Repaosuri doar in sera. In casa, acest lucru practic este aproape imposibil. :D
 

Kati

Active Member
Uuu, ce frumos dendro cumparat la reducere! Nu am vazut pana acum cu floare ca a ta pe nicaieri in magazine! Felicitari! :D
Cu cel din hidrocultura trebuie sa ai rabdare, caci puii arata foarte bine. Succes!
 

Simonilela

Member
Multumesc, Kati. Sunt incantata peste poate ca nu au murit. I-am cumparat ca mi s-a facut mila de ei ca stateau in frig. Am rabdare cu saracul experiment. Pe masura ce isi pierdea frunzele, scadeau si sperantele mele, dar vad ca a inviat din propriile „bete”.
 

Kati

Active Member
Lasa-ma cu frunzele ca am facut eu odata o boacana cat mine de mare. (Si nu sunt scunda de statura... :rofl: )
Am vazut la un dendro ca i se ingalbenesc frunzele, si tot trunchiul a capatat o culoare dubioasa. Asa ca l-am luat frumos, l-am rupt in doua sa vad daca mai traieste inainte sa-l arunc. Normal ca mai traia saracul! :cry: :eek:f:
Asa o tampenie nu o sa mai fac in viata mea! Dar pe atunci inca nu stiam ca o orhidee, chiar daca arata a moarta, nu inseamna ca si este.
De atunci am vazut destule poze pe net cu pseudobulbi uscati, ca vai de mama lor, si care fac pui pana la urma.
Asa ca nimic nu se arunca, totul se pune bine, si asteptam pana apar puii :D
 

CristianG

Well-Known Member
Simonilela a spus:
Revin cu poze cu Dendro cumparati la reduceri:
http://s1001.photobucket.com/albums/af1 ... C00392.jpg
Dupa cateva luni a hotarat sa infloreasca si sa-mi arate ce culoare e.

Iata si experimentul hidrocultura...Au ramas numai „bete” dar se lupta sa dea radacini si plante noi:
http://s1001.photobucket.com/albums/af1 ... C00396.jpg
Floarea este draguta...Nu prea imi place cum arata frunzele.I-ai schimbat substratul? Sta in acelasi substrat de cand ai cumparat-o? Daca este acelasi, vezi daca nu sunt probleme cu radacinile. Orhideele ne pacalesc de multe ori. Pot sa aiba flori, frunze si in interiorul ghiveciului sa existe "o bomba". Adica radacinile sa fie putrezite.....In final, cu timpul planta se deterioreaza chiar daca aparentele sunt inselatoare.
Hidrocultura? De multe ori un esec total. Niciodata o orhidee nu se va simti bine, nu se va putea dezvolta satisfacator in aceste conditii. Nu optez niciodata pentru hidrocultura. Consider ca nu in toate cazurile se poate folosi metoda. Insa doar experientele personale ne demonstreaza tuturor cat de eficienta este metoda.:D
 

Simonilela

Member
Cristian, am umblat la substrat cand am cumparat-o in toamna. De atunci am lasat-o in pace. Ea mereu a avut frunzele mai...amarate si galbui, fara a fi probl la radacini. Cat despre hidrocultura, de pe forum am aflat despre acesta metoda si am dorit sa experimentez. O sa vd pe viitor daca planta va avea resurse sa traiasca si sa infloreasca. Va multumesc tuturor pt sfaturi, pareri, informatii. sa avem cu totii numai flori sanatoase si harnice!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Legat de hidrocultura parerile sunt impartite.Eu una, nu am incercat dar din cele citite pe ici si pe colo unii au avut rezultate pozitive.
Asa ca daca ai inceput asa,tine-o tot asa si sunt sigura ca pana la urma rezultatele pozitive nu vor intarzia sa apara.

Bafta mare!
 

CristianG

Well-Known Member
Simonilela a spus:
Cristian, am umblat la substrat cand am cumparat-o in toamna. De atunci am lasat-o in pace. Ea mereu a avut frunzele mai...amarate si galbui, fara a fi probl la radacini. Cat despre hidrocultura, de pe forum am aflat despre acesta metoda si am dorit sa experimentez. O sa vd pe viitor daca planta va avea resurse sa traiasca si sa infloreasca. Va multumesc tuturor pt sfaturi, pareri, informatii. sa avem cu totii numai flori sanatoase si harnice!
Mediul in care a stat nu a fost tocmai prielnic. Din pacate, o planta cand sufera, vechile frunze raman la fel. Eventual vor creste alti pseudobulbi noi, vigurosi. Vechii pseudobulbi asa raman...Ma bucur ca ai avut curajul sa experimentezi metoda cu hidrocultura. Esti singura care poate sa aprecieze daca metoda da roade.Succes! :D
 

diana999

Active Member
daca o planta nu moare la mine, nu este pretentzioasa :) [chiar ma intrebam care dintre orhi nu sunt pretentzioase dar n-am gasit un top] puiul dendrobiumului meu tocmai a inflorit :visator: probabil ca a ajuns la maturitate.iarna l-am tzinut in camera la caldura iar primavara l-am scos pe balcon (inchis).l-am udat saptamanal cate putzin. as putea sa-l despart acum de planta mama, sau sa-l las pana trec florile ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari Diana!
Nici vorba sa il muti acum cat este inca in floare.
Asteapta sa treaca florile si pe urma poti sa il separi de mama lui.
:wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus