Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Tina

Active Member
Laura, parerea mea e ca nu e asa de grav ca au ghivece albe si mate, adica nu stiu daca le-ar face bine sa le muti in ghivece transparente, daca zici ca nu sunt prea fericite..... iar cu ingrasamintul, eu le-as mai lasa sa isi revina inainte sa le pun.. in ultima instanta, incearca sa le pui in hydro (cultura), asa ai sanse destul de mari sa isi revina.. :wink:
Succes !
 
Neata! Voi primi si eu 3 fire de dendrobium. Imi spuneti si mie cum sa le plantez? Le place ingesuiala, ghiveci mat sau transparent, substrat pt. orhidee? Multumesc.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dendrobiumul nu are nevoie de ghiveci transparent, ii place si un ghiveci mat (nu prea mare, 10-12cm in diametru e suficient). Lasa toate 3 firele in acelasi ghiveci, le place inghesuiala, iar ca substrat foloseste scoarta de orhidee (si nu pamant de orhidee). Cand o cumperi pipai putin punguta si iti vei da seama daca inauntru sunt bucatele de scoarta sau pamant. Daca gasesti Compo, ti-o recomand. ;-) De obicei se gaseste la magazinele specializate, gen Obi, Hornbach. In supermarketuri nu am vazut scoarta Compo, doar Florimo si Agro. Dintre ultimele 2 eu as alege Florimo.

Succes cu orhideele! :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
E superba Brassia ta dar va rog mult ca discutiile despre Brassia sa se mute pe topicul in cauza pentru ca aici suntem la Dendrobium.
Multumesc mult.
:D
 

CristianG

Well-Known Member
Dendrobium Nobile are tendinta sa infloreasca iarna.Atunci este momentul propice ca sa infloreasca pentru ca are diferente de temperatura.Insa poate sa infloreasca si in alte perioade ale anului. Planta infloreste doar cand pseudobulbii ajung la maturitate.Plantele tinere nu pot inflori.Asa ca daca vezi pui care abia cresc, trebuie sa mai astepti ceva timp ca sa infloreasca. Plantei îi trebuie lumina puternica insa nu soare direct, pentru ca au frunzele destul de sensibile si astfel pot aparea necroze (arsuri pe frunze). Nu se uda abundent pentru ca au radacinile fine la fel ca la brassia, oncidium, miltonia etc). Risti sa putrezeasca radacinile!Sper sa iti infloreasca curand!:)
 

anyny

Member
ms de raspuns :*
a mea o tin pe pervaz si are doar dimineata soare
cand am luat-o in iunie, era inflorita si avea 2 tije.apoi dupa ce s-au dus florile, a mai facut 2 tije.
acuma astept sa vad ce se intampla.
e drept k nu am stiut si iarna am udat-o cam o data la 2 sapt.acuma imi pare rau, pt k am aflat k trebuia sa o las in repaus.
asta e....sper sa infloreasca totusi, daca nu...am rabdare :)
 

CristianG

Well-Known Member
De obicei dendrobium nobile infloresc iarna....Asa ca nu stiu daca putem spune ca se afla in perioada de repaus...Daca fac flori nu se poate spune ca sunt in repaus.Aceste plante au vegetatie continua.Iarna nu mai fac multi pui ca in cursul anului.Infloresc vechii pseudobulbi care au ajuns la maturitate.Ai grija ca iarna trebuie udata din cand in cand atunci cand substratul este uscat.Altfel risti ca radacinile sa se deshitrateze si sa se usuce.Ideea de repaus vine din considerentul ca planta poate sa formeze keikii.... :)
 

CristianG

Well-Known Member
anyny a spus:
aaa ok atunci. :)
se pare k am fost dezinformata :oops:
ms
Informatia este corecta cand vine vorba de keikii....Insa ideea de repaus total este gresita.Planta are nevoie sa se hraneasca.De aceea are radacini! 8) Daca nu punem apa la planta, pseudobulbii se incretesc.Chiar si cei tineri se pot incretii din lipsa de apa. Trebuie sa o uzi iarna din doua in doua saptamani. Vara mai des datorita caldurii....:)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus