Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Vorba lui Green ai grija sa nu ai vreo familie pe acolo.
Poate ca ar trebui sa ii schimbi substratul pentru a nu avea nicio supriza mai tarziu...
 

Kati

Active Member
Nu prea mai are substrat, e plin de radacini. Nu am cum sa-l schimb deocamdata, ca e in stadiu de inflorire. Vedem dupa ce vor trece florile.
Atat pot sa fac, sa-l scot din ghiveci, sa ma uit la balot si sa-l pun inapoi. Parca tot e mai bine, decat deloc, nu :?
 
Cum eu am idei putine, dar fixe :-))), zic ca ar fi bine sa scufunzi ghiveciul cu totul intr-o galeata cu apa, fiindca melcii ies la suprafata, nefiind prieteni cu apa.
 

Kati

Active Member
Iar eu sunt tare de cap... :rofl: doar mi-ai dat solutia buna si mai inainte, dar nu am avut ochi sa citesc si minte ca sa inteleg :rofl:
Multumesc, maine ii fac baie :wink:
 

nely

Member
Multumesc "green" :wink: , se pare ca le plac mai mult dendro phale, la celelalte nu am gasit (deocamdata), dar intr-adevar erau mai multi micuti pe acolo-familia :x
 
Nely, ma bucur ca a dat roade. Eu zic sa mai repeti figura pe saptamana viitoare, sa nu mai fi fost vreunii in stadiu de larva si intre timp sa fi devenit si ei activi :(
 

Kati

Active Member
Am tinut planta in apa si... nimic. Niciun melc nu a iesit la suprafata. Saptamana viitoare o sa repet figura, sper sa nu o enervez cu atata apa, ca a inceput sa infloreasca :D
 

nely

Member
Sa va prezint si eu primul meu dendro phale la a doua reinflorire anul acesta, sper sa va placa
 

nely

Member
Multumesc frumos :oops: ma bucur ca va place...prima data a inflorit in primavara dar a avut doar 9 flori, acum are 2 tije cu 14 flori fiecare si o tija micuta cu 8 flori...multumesc pt urari, va doresc sa fie si floricelele voastre cel putin la fel de harnicute :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus