Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Cu caldurile astea nu cred ca foarte mult.
De regula iarna trece mai mult timp pana ajung sa se deschida dar acum....
Sa ni-l prezinti pe frumos si felicitari pentru reusita!
 
D

dyayzh

Guest
L-am pozat dar nu a iesit bine ca s-a miscat :rofl: Dar am venit cu proba

 

sarselia

Active Member
Moderator
Lasa ca nu s-a miscat asa de tare incat sa nu se vada!
Super!
Stii ce culoare va fi sau e cu surpriza?
 
D

dyayzh

Guest
La mine toate sunt surpriza deoarece nu le-am pus etichete la cumparare :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda...mai cunosc si eu pe cineva care face la fel....
:rofl: :rofl:
Lasa ca asa macar mai avem parte si de surprize placuta, ca in rest ,viata asta ne mai da si din alea neplacute.
 

Edelweiss

Active Member
La mine nu merg...de ceva timp ma lupt cu ei...tulpinile se vestejesc, puii se scofalcesc...are apa, lumina...
 

Kati

Active Member
Cristina, Dendrobium nobile are nevoie de repaus, dupa cate stiu. Eu tin si dendrobium nobile si dendrobium phalaenopsis in acelasi loc, in aceleasi conditii. Unii infloresc, altii mai asteapta un pic :wink: Dupa cheful si pofta lor.

Edel, sa stii ca si eu am primit nu demult un dendrobium nobile cu un pui mare pe langa el, si puiul a decedat :( Planta batrana s-a cam uscat, inca nu a murit, si sper sa nici n-o faca, cu toate ca are toate conditiile. Probabil ca nu i-a priit calatoria, ca in rest nu stiu ce nu-i convine, ca numai in fund nu-l pup :x Tare mi-e ciuda cand cate o planta imi face o figura din asta, ca nu sunt obisnuita sa le pierd.
Plantele tale de cand le ai?
 

diana999

Active Member
eu am omorat un pui pt ca am udat planta prin scufundare. :( de atunci,daca ii mai cresc pui, o scufund cateva minute maxim.
 

Edelweiss

Active Member
Kati a spus:
Cristina, Dendrobium nobile are nevoie de repaus, dupa cate stiu. Eu tin si dendrobium nobile si dendrobium phalaenopsis in acelasi loc, in aceleasi conditii. Unii infloresc, altii mai asteapta un pic :wink: Dupa cheful si pofta lor.

Edel, sa stii ca si eu am primit nu demult un dendrobium nobile cu un pui mare pe langa el, si puiul a decedat :( Planta batrana s-a cam uscat, inca nu a murit, si sper sa nici n-o faca, cu toate ca are toate conditiile. Probabil ca nu i-a priit calatoria, ca in rest nu stiu ce nu-i convine, ca numai in fund nu-l pup :x Tare mi-e ciuda cand cate o planta imi face o figura din asta, ca nu sunt obisnuita sa le pierd.
Plantele tale de cand le ai?
Le am cam de 4 luni. Au inceput sa faca pui, sa creasca...apoi...toti 4 dendro incep sa faca figuri.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Dendrobium nu infloreste si el tot spre iarna?? Ai mei fac ca nebunii tulpini noi si nici o tija florala acum dar nici n-am pretentii de la ei acum.
 

Kati

Active Member
Anul asta nu este numai pentru noi ciudat, ci si pentru plante. Ma refer la clima. Orhideele nu se mai comporta "normal" - ca sa zic asa. Infloresc cand vor ele, se dezvolta, sau mor cum au ele chef :|
Asa ca nu trebuie sa dam neaparat vina pe noi insine, daca nu reusim sa le tinem in viata pe toate :D Mai ales daca observam ca din 5 plante - de exemplu, una moare, iar restul traiesc fericite.
 

Kati

Active Member
Te-am intrebat fiindca vroiam sa stiu cum stateau cu radacinile, si asa, in general, cand i-ai primit. Erau ok din toate punctele de vedere?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Atunci incearca sa il pui intr-un loc mai racaoros din casa...
Daca cumva gasesti unul ca pe vremea asta cred ca nici nu mai este..
Si nu te gandi la frigider....
Glumeam...
:rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Incearca totusi sa il pui undeva mai departe de fereastra.Macar pana trece zapuseala asta.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus