Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

sarselia

Active Member
Moderator
Mikisor ce vad eu din poze tu ai un Dendro tip phalaenopsis.
Va mai inflori dar nu pe lastarii vechi care deja au inflorit ci pe cei noi pe care ii va face.
Asa ca tinem pumnii sa ii mearga bine si sa te bucure cu cat mai multe flori!
 

Kati

Active Member
Nu taia pseudobulbii vechi, chiar daca puii vor fi mari deja. La un moment dat ii vei putea folosi la inmultire, daca vei dori.
 

Kati

Active Member
diana999 a spus:
Nuuu :D din nodurile care nu au inflorit, pot sa iasa pui.
Pai tocmai la asta ma gandeam si eu :) Cand te apuca cheful de produs plante noi, nu trebuie sa faci altceva decat sa incepi sa scoti vechii pseudobulbi, si sa-i plantezi separat pe fiecare, si vei avea plantute noi peste o luna-doua.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Dendro sunt cei mai harnicuti la capitolul pui.Se inmultesc in nestire daca au conditii bune.
:D
 

Kati

Active Member
diana999 a spus:
si daca nu ii scotzi, tot pot sa faca pui. La mine asa s-a intamplat
Da, numai ca ideea e urmatoarea: am observat ca daca raman in acelasi ghiveci, fac doar cate 1-2 pui. Pe cand, daca vrei sa ai mai multe plante deodata, trebuie sa-i separi, altfel misca foarte greu. Cel putin ai mei asa fac. De fapt si cambriile fac la fel, singurele sunt miltoniile care sunt tare harnice, si fac 3-4 pui deodata per ghiveci. Si sa nu uitam de cymbidium. Dar gata, ca inclin sa devin off topic :D
 

diana999

Active Member
Kati a spus:
diana999 a spus:
si daca nu ii scotzi, tot pot sa faca pui. La mine asa s-a intamplat
Da, numai ca ideea e urmatoarea: am observat ca daca raman in acelasi ghiveci, fac doar cate 1-2 pui. Pe cand, daca vrei sa ai mai multe plante deodata, trebuie sa-i separi, altfel misca foarte greu. Cel putin ai mei asa fac. De fapt si cambriile fac la fel, singurele sunt miltoniile care sunt tare harnice, si fac 3-4 pui deodata per ghiveci. Si sa nu uitam de cymbidium. Dar gata, ca inclin sa devin off topic :D
Ceea ce ai spus tu Kati este corect si foarte bine de stiut dar eu ma refeream strict la faptul ca planta mama nu trebuie taiata. :wink:
 

Kati

Active Member
Diana, vad ca amandoua intelegem lucrurile cum dorim noi, asa ca, hai s-o lasam balta :D
Proprietara dendrobiumului poate face cum doreste ea, in definitiv e planta ei :wink:
 

miki70

Active Member
Diana nu o sa o tai. O tai numai in cazul in care face multi pui pentru ca planta mama nu mai este estetica.
 

Kati

Active Member
diana999 a spus:
bine :D

Totusi eu n-as taia planta mama :)
:p Eu da :rofl:
Hai ca am glumit. :D

Adevarul e ca daca vrei sa ai o planta deasa si frumoasa - n-o tai. Daca iti cere lumea pui, e mai bine sa oferi pseudobulbi batrani, si sa ramai tu cu plantele tinere, care vor inflori. Altfel, dand plantele tinere sau keiki, tu nu o sa mai vezi flori in veci :roll:
Dar mai vine si o vreme cand o sa ai mai mult pseudobulbi batrani in ghiveci, care o sa arate urati si stafiditi. Eu asa am patit cu dendrobium berry oda la un moment dat. Si ca s-o intineresc, am taiat-o in bucati, ca sa apara mai multe plante noi.
Prin urmare fiecare procedeaza cum ii place mai mult sa arate planta lui/ei :D
 

diana999

Active Member
Kati, nu ai si poze sa ne aratzi cum ai taiat dendrobiumul ?
Stafiditul meu, tocmai a facut un pui dintr-un "sleeping node" :dans: Probabil ca si daca l-as fi taiat si l-as fi plantat separat tot ar fi facut pui dar asa am economisit timp :D
 

Kati

Active Member
Diana, din pacate nu am poze, dar iti pot spune cum sa procedezi. Fiindca dendro are radacinile foarte incalcite, si daca planta este foarte deasa - precum berry oda de exemplu, pur si simplu tai in 2-3 bucati totul. Cu un cutit ascutit sau un cutter. De sus si pana jos, fara sa incepi sa descalcesti radacinile. Exact ca si la cymbidium. Peste vreo luna vor aparea radacini noi si sanatoase.
 

diana999

Active Member
:gandit: interesant...multzumesc pt sfat. :hug: harnici dendrobiumii, fac radacini usor si multzi pui :indragostit:
 
D

dyayzh

Guest
Daaaaaaaaaaaa..........e harnicut :D Si am si eu 2 tije florale la un dendrobium, obtinute cu sudoarea fruntii :rofl: Cam cat dureaza pana la inflorire ?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus