Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cat de mic si harnicut este! Felicitari, Kati! Sa-ti traiasca, este superb!
Abia astept pozele cu floarea deschisa complet, culoarea imi pare deosebita! :D

Chiquitita a spus:
A reinflorit si dragutul meu
E tare delicat, si frumos! Si mie imi plac mult orhideele albe!
Sa te bucuri de floricele si de parfumul lor suav!
 

Kati

Active Member
Multumesc! Sunt curioasa cat o sa tina florile, este primul meu dendro nobile care infloreste. Cu toate ca... cu caldurile astea... probabil o sa se ofileasca destul de repede :(
 

miki70

Active Member
Kati felicitari pt Dedro
Astazi am fost harnicuta, pt ca tot am pus o Phala in scoarta noua am schimbat ghiveciul la un dedro care il aveam de la soacra mea de aprox 2 luni si nu-i vedeam radacinile. Scoarta nu i-a fost schimbata niciodata si avea aprox 3 ani plantuta, deci era necesar.


Ghiveciul l-am facut dintr-o galetusa de Hering marinat careia i-am facut perforatii

Radacinile aratau asa (eu zic ca erau bune):


Iar acum astept sa-mi faca flori, arata f bine, am uitat sa o fotografiez la final :) Inainte de a pune-o in ghiveci am stropit-o cu Atonik pe radacini si pe pseudobulbi. La final am scald-o :wink:
 

Kati

Active Member
Multumesc frumos, Mikishor!
Radacinile lui dendro arata destul de bine, si eu am dendro la care o parte din radacini sunt mai maronii, dar vad ca planta in sine se dezvolta frumos.

Apropo de Atonik!
Doresc sa va rog pe toti cei care folositi sau o sa folositi in viitor Atonik, sa cititi cu multa atentie randurile de mai jos.
Sunt multe rezultate pozitive, insa exista si niste dubii - doar la orhidee, in rest nu am avut nicio problema cu celelalte plante.

Uff, acum nu am timp sa scriu mai multe, dar voi reveni aspura temei. :oops:
 

ira

Member
:eek: Pe viitor ma abonez la tine pt un pui de dendro nobile Kati .Are o culoare superba,sa-ti traiasca. :rose:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Legat de Atonik am si eu niste dubii.Cel putin legat de folosirea acestuia la orhidee.....
Dar voi reveni si eu cu mai multe povesti.
Sa ai bafta de el Mikisor si sa iti infloreasca frumos!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Kati, dendro are o culoare foarte frumoasa! Sa te bucuri de el sa se inmulteasca si sa infloreasca cel putin la fel de frumos!

Miki, cred ca ai facut bine ca i-ai scimbat scoarta, cea initiala parea destul de sfaramicioasa. Lastarul mare pare destul de "proaspat" este posibil sa iti infloreasca in cateva luni daca nu a avut deja vreo tija florala.
 

Kati

Active Member
Ira, Caramell, multumesc frumos! Si mie imi place grozav de mult culoarea florilor :visator: si sper sa faca multi pui :wink:
 

Kati

Active Member
Staaaati fetelor, ca nu face nicio miscare de cand am primit keiki :rofl:
Doar a inflorit. Tot e mai bine decat nimic :wink: Eu de cand stau cu ochi de soim pe el, dar nu vrea sa se inmulteasca deocamdata :astept:
O sa va tin la curent oricum :D
 

ira

Member
Kati am rabdare :rofl: si sper din tot sufletul sa se inmulteasca cat mai mult ...si repede :wink:
 

diana999

Active Member
dupa florile astea minunate, itzi doresc sa-tzi faca multzi pui. ;-)
greu se mai inmultzesc orhideele astea superbe :roll: :giggle:
 

miki70

Active Member
Kati am sa scriu la sub deschis de tine rez aplicarii atonik-lui , eu doar l-am pulverizat pe radacini si tulpini si nu intentionez sa-l mai tratez decat peste o luna. Nu-l voi folosi la udat pt ca nu sunt convinsa ca face bine.
Sarselia multumesc, stiu ca face flori albe si multe, abia astept sa le vad.
Caramell lastarul mare a facut flori la soacra mea pt ca are ceva uscat in varf si cred ca e tija florala. Odata ce a facut flori va mai putea face si altele?
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus