Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

IoanaTweety

Active Member
Salut...de frica sa nu-l ud prea des de la achizitie, cred ca l-am insetat prea tare de s-au zbarcit nitel pseudobulbii. Am udat dendro acum. Sper ca nu l-am insetat catastrofal, a.i. sa nu-si revina sau ceva...??? In rest arata f bine, plin de flori, parfumat, au cazut doar vreo 2 frunze de cand l-am luat... Ma gandeam ca dupa udare se vor umfla din nou psd., dar vad ca nu...o fi totul ok? :roll:
 

sarselia

Active Member
Moderator
si la al meu au aparut doi muguri
sa fie noi viitoare flori :?

Dea par a fi keiki- puisori dar sa mai vedem...
Legat de udare nu e mare problema daca s-au mai stafidit psudobulbii pentru ca se intampla sa se stafideasca dupa o inflorire pentru a lasa loc altora mai tineri sa fie vigurosi dar poate fi si o lipsa de apa.
Mare atentie la udare sa nu cadeti in cealalta extrema si sa ii insetati.
:D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc Any dar poza era a lui Dea si eu ii explicam ca nu cred ca sunt flori ci puiuti.
:oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu stiu de ce nu s-a postat ca si citat.
Nu sunt florali dupa cum arata dar mai putem astepta sa fim siguri.
Nicio problema.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
La Dendro nobile pot aparea oriunde pe psudobulb puiutii.Si de regula infloresc doar toamna-iarna dar cum am mai spus sa mai vedem ca nu se stie niciodata desi m-ar mira sa fie acum flori.
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu cred.Si eu am facut la fel cu ai mei si nu cred ca au nicio sansa sa infloreasca acum.
Au nevoie de racoare si de oprirea udarii pentru vreo luna cel putin ca sa formeze bobocii.
In schimb daca nu au aceasta pauza in loc de flori se pun pe facut keiki.Si ai mei sunt plini semn ca de pauza nu au avut parte.
Dar daca prin octombrie- noiembrie nu il vei mai uda si il vei tine undeva mai la racoare de prin decembrie-ianuarie daca toate sunt in regula te poti astepta sa isi formeze bobocii.
 

Dea

Active Member
:D probabil ca sunt totusi pui. Au aparut in locul de unde a cazut frunza.
Si pseudobulbii care au facut flori, sunt usor stafiditi. Cat despre udare, am hotarat sa o ud prin scufundare cam o data pe saptamana si in rest, pulverizata putin.
Astept sa ii treaca toate forile si sa ii pot schimba ghiveciul cu unul putin mai mare si substratul.
:D
 

lelia

Well-Known Member
In urma cu un an cand am prtimit-o era o splendoare ,nu avea frunze cate flori ,acum desi e mult mai mare si mai bogata ,florile sunt putine ........oare trebuia sa-i las mai putini lastari :?
Sunt multumita ca a inflorit ,florile au un usor parfum exzotic si mai are cativa mugurasi .

 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus