Dendrobium

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Simonilela

Member
Din intamplare am observat azi ca dendro meu cobai (experimentul hidrocultura) are cateva radacinute noi, verzi si puternice. Nu stiu ce se va intampla de acum cu planta, dar pe moment sunt f incantata si am simtit nevoia sa va impartasesc „reusita”.
 

Simonilela

Member
Am pozat intreaga operatiune si am promis ca revin cu poze in cazul in care nu esueaza. Pana la flori cred ca are cale lunga, dar macar am observat o crestere, ceea ce imi da sperante. A fost un noroc ca am gasit forumul e-gradini. Fara sfaturile Tinei si ale lui Marean nu cred ca as fi incercat vreodata hidrocultura - mai ales pentru ca nu-mi era cunoscut procedeul.
 

Simonilela

Member
Si cand ma gandesc ca „suratele” dendro-ului cobai au ramas in frig si probabil acum sunt compromise, am urme de regret ca nu am luat toate cele 4 plante de la reduceri, ci 2.
 

sarselia

Active Member
Moderator
eeei asa se intampla de multe ori si cu toata lumea...
dar lasa important e ca cele pe care le-ai luat sunt bine!

:D
 

Simonilela

Member
Da 8) Ma bucur si ca cealalta planta, care avea radacini mai sanatoase, are cresteri noi. Inca nu stiu ce anume ii creste...e la baza „tulpinilor” si are cam 1-1,5 cm. Mereu ma imbarbatez spunandu-mi ca daca se regenereaza, sunt pe drumul cel bun. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
sigur esti pe drumul cel bun ca nici nu se poate altfel ca se vede de la o posta cat le iubesti!
:wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
E superb Kati!
ca de altfel toate orhideele tale si cand e pasiune si dragoste nu se poate sa nu le mearga bine si sa ne bucure cu frumusetea lor! :oops:
 

Kati

Active Member
Multumesc frumos! Cu toate ca si miroase destul de placut, singura problema e ca are flori mici :nu stiu:, iar eu prefer orhideele cu flori mari. Am prea multe pretentii, asa-i? :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mda...sarmanul de el dupa ce ca a inflorit tu vrei flori mari.
lasa ca e dragut si asa mignon!
sa ai parte de el!
 

Kati

Active Member
:rofl: , cam asa e Sarselia, niciodata nu suntem multumiti pe deplin :rofl:
Mai are vreo 4 tije florale in crestere, sunt curioasa daca florile vor tine asa de mult ca la Phale sau mai putin.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Parca la dendro nu tin asa de mult florile dar asta depinde oricum si de teperatura la care e tinuta planta.
cum sa nu o iubesti cand mai are 4 tije in pregatire?
daca te supara rau rau trimite-l inspre Arad...

glumeam...
:rofl:
 
D

dyayzh

Guest
Kati..ai mai fost prin Hornach? Eram curioasa de reducerile la orhdee :oops:
 

Kati

Active Member
sarselia a spus:
daca te supara rau rau trimite-l inspre Arad...

glumeam...
:rofl:
:) Eu nu glumesc cand iti spun ca s-ar putea sa ajunga pana la urma la tine :rofl: Daca chiar il vrei, bineinteles :D

Off topic, caci nu se refera la Dendrobium
Dya, da am fost la 2 saptamani dupa intalnire. Aiureala totala la ei! :pauza: Nici nu gasesc un smiley potrivit pentru a ma putea exprima mai bine.
Iata preturile vechi (adica la intalnire):
- Phalaenopsis 5 lei
- Paphiopedilum 5 lei
de Vanda nu mai zic, ca le-am cam tras clapa si au observat-o cam tarziu :tavalit: Si acum mi-e ciuda ca nu am luat-o si pe ultima care avea inca radacinile bune :eek:f: :suparat:
Si preturile noi (peste 2 sapt.):
- Phalaenopsis peste 10 lei (probabil 19 lei) - nu mai retin fiindca nu m-a interesat la acea data
- Paphiopedilum 34 lei!!!
Dendrobium nu mai tin minte cu cat era, fiindca nu aveau nobile, iar pe mine ala m-ar fi interesat.
- Oncidium parca tot pe la 20-30 lei...
Trebuie sa precizez ca aceste preturi se refera la plantele fara flori.
Asa ca Dya, am avut un mare mare noroc mergand atunci acolo :mrgreen:


Simonilela, multumesc frumos pentru aprecieri! :D Sa-ti traiasca si tie plantutele!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Kati,
nici eu nu glumeam foarte tare legat de Dendro dar lasa ca vedem in primavara ce facem ca acum mi-ar parea rau sa ii facem ceva rau.
multumesc mult de intentie dar poate te mai razgandesti!

pupici
 

Kati

Active Member
Pacat ca e frig afara, acum era frumos sa ti-l pot trimite, cand e plin de flori. Mai vorbim in primavara :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus