Dendrobium part II

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Aoleo, Cami, de unde ai scos minunatia asta? :eek: :visator: :visator: Ce i-ai dat sa manance de a inflorit asa bogat??
 

Camik

Active Member
Anul asta a primit doar apa de ploaie.Nimic ingrasamant.
Cred ca asa e soiul lui,foarte florifer...
 

alirare

Member
am gasit pe net un "grafic" legat de ingrijirea dendrobiumului nobile cu temperatura, luminozitate, udare,etc, pe luni. in lunile oct., nov.,dec. trebuie udat rar sau deloc. e adevarat? si ce inseamna rar? e primul an in care am dendrobiu. mai am si rateuri :)
 

alirare

Member
in topic am gasit (undeva mai in fata) ca pseudobulbul vechi se poate taia daca unul nou a ajuns macar la 20 cm. ale mele arata asa :. sa-l tai pe cel vechi?ramane fara frunze
 
http://www.dehoogorchideeen.nl/English/care.html
Citeste aceasta pagina, daca ai timp. Se poate vizualiza si pagina in traducere.
Eu am cumparat Dendro de la ei si am citit indicatiile lor. Si am facut intocmai. Acesti producatori explica foarte bine cum si cand se taie tija, precum si temperatura ideala. Ei indica sa tai pseudobulbul vechi, exact cum ai citit si tu. Eu am facut intocmai. Am inteles si logica: atata timp cat exista bulbul vechi, planta acorda importanta acumularii de energie, indepartat, bulbul nou acorda importanta infloriri.
In aceasta perioada trebuie tinuti la rece. Unii dintre ei, nu isi pierd frunzele de pe noii bulbi: new comet red queen, love memory fit, comet king akatsuki (pe acestia trei ii am acum), spring dream apolon (cel complet alb). Altii isi pierd o mare parte din frunzele noului bulb: stardust firebird (il am si pe asta).
Daca stau la rece, nu au nevoie de multa apa, normal. Din pacate, nu exista o regula fixa. Trebuie sa-ti dai singura seama. Ca idee, daca ii uzi mai mult, se ingalbenesc frunzele de pe noul bulb. Exceptie face stardust firebird, caruia oricum ii cad frunzele.
Nu stiu daca infloresc bulbii vechi care n-au inflorit anul trecut. Am vazut ca le cad frunzele. I-am pastrat ca sa vad cum evolueaza.
Ai mei stau la 18-20*C si ii ud la 10 zile, nu prin scufundare. Pun putina apa direct de la robinet. Foarte important, nu se fertilizeaza din luna august.
 

geodezia

Well-Known Member
doamne cit imi plac dendro astia am primit si eu unu si acum trebuie sa citesc ce si cum :indragostit: :indragostit: :incapatanat:
 
Sus