Dendrobium part II

adite a spus:
Superb dendro! :clap: Exact ce caut si eu. De unde l-ai cumparat?
L-am gasit in mall Baneasa, intrarea din subsolul parcarii dinspre Carrefour. Este un stand cu flori inante de a urca scarile rulante. Are 3 tije mari inflorite si 2 micute cu boboci si a costat 75 lei. Ieri mai aveau cateva galbene, niciunul alb cu mijloc grena. Cel colorat nu se vanduse pentru ca este intr-un aranjament floral si pretul este destul de mare. Nu ar fi fost problema daca vroiam sa-l cumpar, vanzatoarea a spus ca il poate inlocui.
Mai aveau Dendro nobile albi, 3-4 tije, acelasi pret (in Brico costau 66 lei).
Ieri am fost in Brico si Ikea, nu aveau asa ceva.
Are si Iulia acelasi Dendro galben si m-am bucurat foarte tare ca l-am gasit asa mare in magazin.
Nu miroase sau, cel putin, n-am detectat pana acum.
 

adite

Active Member
Multumesc! Nu-i chiar asa de scump cu trei pseudobulbi infloriti. Eu am dat 65 pe un Akatsuki cu un singur pseudo cu boboci.
 
Buna sunt noua in acest forum si am o serie de nelamuriri. Am primit si eu un dendrobium nobile alb de aproape un an. Dupa ce l-am primit la vreo saptamana i-au cazut florile si unele frunze, iar cam la o luna am vazut ca-i dau alti `puisori` 3 la numar. Acum cam de 2 luni i-au aparut la 2 dintre cei 3 puisori (de anul trecut) cate un alt puisor dar de data asta sunt `agatati` la baza florii exact pe tulpina. Am incercat sa-i mut in alt ghiveci pentru a-i inmulti, asa ca am luat un pui de anul trecut cu puisorul de anul asta si l-am pus intr-un ghiveci separat, iar ala mic s-a uscat iar ala mare e pe duca. Ce sa fac? Floarea mama nu a inflorit nici pana in ziua de azi. Mentionez ca nu folosesc nici un fel de fertilizator sau ingrasamant. Am gasit in florarii unul pe nume `bionat` ce spuneti e bun de ceva sau nu ... ca as vrea sa ma bucur si eu de florile lui. Incerc sa pun si poze cu floarea daca reusesc. Multumesc anticipat.


 

puffy80

Member
Puiul, respectiv pseudobulbul pe care l-ai mutat avea radacini viabile?
Pseudobulbii noi par cam fragili. Sigur au lumina suficienta?
 
Din experienta mea cu acest D. nobile alb:
- are nevoie de foarte putina apa. Cum gresesti un pic, se ingalbenesc frunzele. Si la mine bulbii cei vechi si-au pierdut frunzele, in timp ce bulbii noi se dezvoltau.
- aceasta este perioada lor de dezvoltare, adica incep sa creasca noi bulbi, pana toamna tarziu. Poti sa-i sprijini pe tije, in timp ce se inalta.
- se pot folosi ingrasaminte pentru cresterea vegetativa care contin azot mai mult, dar numai pana in luna iulie, inclusiv. Dupa aceea, pauza la azot, care inhiba aparitia florilor.
- de obicei infloreste iarna sau primavara, dupa o perioada rece. La mine a inflorit iarna trecuta si florile au durat 3 saptamani. L-am tinut pe pervazul unui balcon inchis unde a avut diferente de temperatura. In camera, nu cred ca va inflori. Dar poate fi tinut in camera, la temperatura constanta, pana se dezvolta bulbii.
Anul acesta i-am taiat bulbii vechi si l-am scos din ghiveci. Am crezut ca avea si masa filtranta, pe langa scoarta si de aceea trebuia udat mai putin. Dar nu avea decat scoarta, iar radacinile erau foarte sanatoase. Acum incep sa creasca doi bulbi.

Referitor la Dendro tau, se vor dezvolta bulbii mai intai. Daca au lumina multa, tijele vor fi mai scurte, daca lumina este putina, acestea vor fi mai lungi. Din luna noiembrie trebuie sa-i tii la o temperatura mai scazuta, la mine au fost 18-20*C.
Mai multe informatii, pe acest site: http://www.yamamotodendrobiums.com/
 
Puiul mutat avea o singura radacinuta de 4-5 cm, era alba la culoare eu cred ca era buna. Cred ca lumina e o problema ca nu are chiar asa mare intensitate. Multumesc mult de sfat am sa iau in considerare sfatul cu lumina :D Ce ingrasamant imi recomandati? adik ce marca este mai buna?
 

alirare

Member
am cumparat saptamana aceasta 2 buc de dendrobium la reducere (aveau florile duse), unul alb si celalalt nu stiu sigur ce culoare are floarea(roz, mov deschis). :D mi-am dorit de mult sa cumpar, :D dar nu am indraznit. nu stiu cum se ingrijesc. ma bazez pe voi, cei cu mai multa experienta sa ma ajutati, k sa ma pot bucura si eu de niste flori. :) :D cat de des trebuie udate? pamantul e format din scoarta. ghiveciul nu e transparent.

sa tai tija pe care au fost florile sau va face alte flori? are crescuta o noua tija.

ce sunt acei muguri?au crescut pe 2 tije uscate si pe tija care a pierdut florile acum.
:D :D :D foarte frumoase exemplarele prezentate anterior
 

adite

Active Member
Nu taia nimic. Ai cumparat dendro nobile si pseudobulbii vechi sunt cei care vor produce altii noi. Atata timp cat sunt verzi, sa nu-i tai.
 
Atunci cand am cumparat Dendrobium stardust firebird, am intrat pe site-ul producatorului si am citit urmatoarele sfaturi de ingrijire, valabile pentru toti hibrizii nobile pe care ii gasim in magazine:
Voi sari peste partea cu lumina, temperatura etc.
Pentru a stimula cresterea noilor pseudobulbi, plantele vor fi tinute intr-un loc calduros si luminos (nu soare direct), cu aplicare de fertilizant.
Cand noii bulbi ajung la 20 cm inaltime, se pot inlatura vechii bulbi (nu vor mai inflori) si nu se mai aplica fertilizant.
Dupa ce noii bulbi vor creste, adica nu se vor mai dezvolta frunze, plantele se vor tine inca 2 luni la caldura. Apoi se vor muta intr-un loc racoros pentru 6 saptamani: noaptea 13-14*C, ziua 20-21*C. in aceasta perioada rece nu se fertilizeaza si se uda mai putin.
Dupa aproximativ 6 saptamani vor aparea bobocii de flori. Cand acestia devin vizibil mari, planta poate fi mutata la caldura pentru a stimula dezvoltarea florilor. Planta poate fi udata mai mult acum, rezultand flori mai mari si mai frumoase.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte,foarte frumos!
Incepe perioada lor!
Sa aveti parte de toti si sa le mearga de minune!
 
cine poate sa ma ajute si pe mine cu un sfat sau o idee? floricica mea are acum ink 3 keiki noi adica noi de cam 3 luni, au cam 12-15 cm inaltime iar radacinutele 3-4 cm. trebuie sa ii indepartez sa formez alta planta sau cum trebuie sa fac? sau am voie sa tai din tijele `mama`? sunt cam vestejite as vrea sa imi fac noi plantute prin butasire sau cum se spune. ce sa fac, cum sa procedez? am atasat si poze va rog ajutati-ma macar cu un sfat as vrea sa am si eu floricele inflorite. multumesc frumos






 
Sus