Dendrobium part II

edgji

Member
nicoleta a spus:
Vai, ce frumos e cel galben...Edi, tu esti prieten cu tipa de la flori, precis! Unde gasesti tu frumusetile-astea? Si la reducere! Ala galben m-a omorat! :indragostit:
Mai ...ce sa zic...asa, un pic, un pic parca s-a infiripat o ''idila''....din interes :tavalit:
Lasand gluma la o parte.. le-am capiat pana si pe casierite...ma stiu ca pe un ''cal breaz''...cand ma vad la intrare, se anunta repede...:''aveti client la flori'' :rofl:
PS nu te-am uitat cu papucelul, dar am fost extrem de ocupat zilele astea
 

adite

Active Member
Adica ai gasit cattleya la Baumax? :eek: Trebuia sa scriu dendro-cattleya ca sa nu fiu off topic. :rofl:
 

IoanaTweety

Active Member
Mihaela ca sa-l poti transplanta, puiutul ar trebui sa aiba radacini destul de mari si multe. Daca are asa ceva, atunci il poti pune alaturi de mama lui in substrat sau intr-un paharut mic, pe masura lui, cu scoarta, in care radacinile sa fie cat de cat inghesuite.
Bafta!
 

Mihaella

Member
IoanaTweety a spus:
Mihaela ca sa-l poti transplanta, puiutul ar trebui sa aiba radacini destul de mari si multe. Daca are asa ceva, atunci il poti pune alaturi de mama lui in substrat sau intr-un paharut mic, pe masura lui, cu scoarta, in care radacinile sa fie cat de cat inghesuite.
Bafta!
Ce inseamna radacini multe? Are 6 radacini si au intre 2 si 4 cm.
 

puffy80

Member
Dupa parerea mea, poti sa il mai lasi. Eventual sa ajunga pe la 5-7 cm radacinile. Cu cat sta mai mult pe planta mama, cu atat mai multe sanse are sa creasca mai bine dupa ce il desprinzi.
 

Mihaella

Member
Il mai las atunci. Ce fac cu tija pe care au fost florile? E uscata, o rup? Pe cea veche am taiat-o dupa ce s-a uscat dar nu stiu daca am facut bine, nu a mai dat tija noua de acolo
 

puffy80

Member
Baniesc ca ar fi vorba de un Dendrobium phalaenospis, daca a avut flori pe o tija. Ca sa ne lamurim mai bine, cred ca ne-ar ajuta mult niste poze, daca poti posta, ca sa stim exact cu ce avem de-a face :D
 

puffy80

Member
Da, este Dendro phalaenopsis. In acest caz, tija trebuie taiata dupa ce se usuca. Va face tije noi pe pseudobb tineri, noi, si fff rar pe cei mai batrani.
 

Mihaella

Member
puffy80 a spus:
Da, este Dendro phalaenopsis. In acest caz, tija trebuie taiata dupa ce se usuca. Va face tije noi pe pseudobb tineri, noi, si fff rar pe cei mai batrani.
Hmmm asta inseamna ca trebuia sa ma rog de ea sa faca "ramuri" noi (baniesc ca la asta se refera pseudobb) :)
 
Mihaella a spus:
puffy80 a spus:
Da, este Dendro phalaenopsis. In acest caz, tija trebuie taiata dupa ce se usuca. Va face tije noi pe pseudobb tineri, noi, si fff rar pe cei mai batrani.
Hmmm asta inseamna ca trebuia sa ma rog de ea sa faca "ramuri" noi (baniesc ca la asta se refera pseudobb) :)
La mine, acest gen de Dendro infloresc din 2 in 2 luni si tin cam 2 luni. Tijele rasar de pe orice bulb. Acum am inflorit un Polar fire care are 3 tije, de pe bulbi diferiti. Singura "problema" pe care am intampinat-o iarna, a fost ca bobocii nu se deschideau la 18-20*C, dar au facut asta la 22*C.

Iulia, este superb!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ce frumos e primul, cel movuliu cu galben in mijloc! Rar am vazut asa ceva, e minunat!
 
Sus