Dendrobium Nobile de salvat .....

DanV

New Member
Salutare! Am gasit la cineva dendrobium nobile neglijat. Tije vechi fara frunze lungi si stafidite si cativa puiuti anemici iesiti la baza. Multe radacini putrezite, dar mai are si bune destule.

Ma gandesc sa:
1. Ii tai tijele vechi.
2. Ii schimb solul cu care a fost cumparat, pare mai degraba pamant decat scoarta.
3. Sa folosec un ghiveci transparent in locul celui alb in care este acum.

Gresesc cu ceva in intentiile mele?

Si inca ceva... comparativ cu Phalaenopsis cere alte conditii de lumina si temperatura?
Multumesc!
 

CristianG

Well-Known Member
Salutare! Am gasit la cineva dendrobium nobile neglijat. Tije vechi fara frunze lungi si stafidite si cativa puiuti anemici iesiti la baza. Multe radacini putrezite, dar mai are si bune destule.

Ma gandesc sa:
1. Ii tai tijele vechi.
2. Ii schimb solul cu care a fost cumparat, pare mai degraba pamant decat scoarta.
3. Sa folosec un ghiveci transparent in locul celui alb in care este acum.

Gresesc cu ceva in intentiile mele?

Si inca ceva... comparativ cu Phalaenopsis cere alte conditii de lumina si temperatura?
Multumesc!
Da...Acțiunea ta este una potrivită! Schimbi substratul, tai tijele vechi..Tijele vechi pot ajuta totuși puii să crească mari. Toată planta este un întreg. O parte, afectează întregul plantei. Ai grijă să nu ajungă apă la pui, riști să compromiți planta suferindă. În partea de jos, fiecare pseudobulb este subțire iar în partea de sus fiecare pseudobulb este gros. Dacă apa ajunge la locul de creștere, ai compromis creșterea pseudobulbilor. Ghiveciul transparent este perfect! Așa poți vedea evoluția rădăcinilor de la puii în creștere. Vei știi exact când să pui apă la orhidee. Dendrobium nobile, în principiu are nevoie de multă lumină, mai ales iarna. Vara se umbrește pentru că soarele îi va arde frunzele. Eu am un dendrobium nobile la fereastră pe care l-am cumpărat cu 8 lei la reducere din Auchan. Arată magnific! Cred că este roz închis. Stă în fereastră și se simte bine! Il ud o singură dată pe săptămână în perioada de iarnă pentru că este în perioadă de vegetație. Îi cresc și rădăcini noi! În perioada asta ar trebui să fie udat rar, dar nu pot face asta pentru că este în perioadă de creștere (vegetație)! :-):wink:
 

Alexxxia

Member
Buna dimineata

Indraznesc si eu sa raspund la acest subiect deoarece am fost fericita posesoare a 5 den nobile timp de 5 ani. Tijele vechi daca nu sunt complet uscate nu se taie cel putin asteapta primavara pt taiere.
Daca il pui in scoarta cauta una de dimensiuni mici spre medii sau mai bine doar medie (2-3cm) peste care pui un muschi luat de pe un copac sa tina umiditatea mai bine. Eu le am in vaze de sticla inalte si ud prin umplerea vasului si dupa 20 de min eliminarea apei tinand cu mana scoarta. Atentie iarna nu se lasa apa in vas. Dupa inflorire iarna intra in repaus si nu mai vegeteaza. Daca este asa ar fi bine sa i tii intr o camera neincalzita si i uzi cand se usuca scoarta - o sa vezi prin vas daca ai condens sau nu si linia de umiditate coborand. Daca coboara peste 3cm sub nivelul bulbului poti uda - eu in camera neincalzita nu udam iarna aproape deloc. Avantajul vasului fara gauri este nivelul mai mare de umiditate din vas de aceea am zis scoarta medie si nu mica. In plus vasele fiind adanci vara las 2 cm de apa in fundul vasului si cand se usuca sus scoarta doar inclin vasul si ud radacinile deoarece acestea se afla tot timpul deasupra apei. O sa vezi ca plantei ii place mai mult Dupa cateva luni bune cu acest tratament vara la 45c la umbra am lasat vaza plina cu apa si in 3 zile s a evaporat radacinile nu au putrezit datorita evaporarii rapide si tratamentului anterior de adaptare la umiditatea crescuta. Acest lucru imi permite sa ud mai rar sa evit tavitele cu apa si sa am plante estetic interesante. Trebuie curatata scoarta de alge minim 1 data pe an. Eu o schimb o data la 2 ani.

Daca e pe moarte si nu mai are radacini bune cureti tot si plantezi mai adanc in scoarta ca sa nu se miste deloc planta. Apoi se pune peste vas o pjnga de pladtic gaurita legata la baza pt a forma o sera. Vei vedea prin vas pui si radacini noi venind. Atentie evita formarea mucegaiului.
daca au putrezit ar trebui tratate cu fungicid complet sau taiat tot la 2 cm distanta de zona neagra pudrat cu carbon lasat totul la uscat eventual dezinfectat planta si mainile cu manusi cu apa oxigenata apoi lasat la uscat fllosit alt vas etc.
 
Sus