Delosperma vs. Lampranthus

aleynad

Active Member
Moderator
hihihi, Gabiuta! pai ma bate gandul sa o mut in stancarie :D

acum mi-am adus aminte ca la intalnirea de la Bucuresti , din februarie, Doina ne-a adus lastari dintr-o planta care e de terasa....si ne-a zis sa-i infigem in pamant, in ghiveci, ca se prind sigur
si intr-adevar asa a fost!
Acum imi dau seama ca erau butasi din aceiasi floare, ca-s identice frunzele, astept sa infloreasca sa vedem daca e la fel si floarea :D
 

magda

Active Member
Moderator
Este Lampranthus :D Sa ai parte de el. Am avut si eu anul trecut cumparat de la Simfonie si a murit din cauza excesului de apa.Anul asta nu am gasit sa cumpar :(
 

aleynad

Active Member
Moderator
ok, mersi frumos! :D
eu l-am primit cadou, dar cred ca am vazut o data si in piata, la flori, vindea cineva alaturi de muscate si petunii
poate gasesti de zilele Severinului!
 

aleynad

Active Member
Moderator
aici am o poza cu plantuta primita in februarie de la doina, banuiesc ca este tot Lampranthus, nu-i asa?
 

sorina

Active Member
detin si eu 2 feluri
cooperi

nubigerum care doar a crescut si s-a extins foarte mult , nici o floare galbena :cry: :cry: :cry:
 

sorina

Active Member
pai nu stiu judit , asta ma intreb si eu ca de mers ii merge bine doar ca nu vrea sa faca flori :? :? :?Am cautat i albumul tau poze cu el si nu am gasit , ai cumva o pzoza ????
 
Detin si eu lampranthus de cativa ani.Am observat ca nu prea ii merge in balconul inchis,dar se simte bine in soare si, daca se inlatura inflorescentele trecute,infloreste pana tarziu,in toamna , desfatand privirea cu petalele de catifea,ce se deschid catre pranz,de unde si denumirea de floare de pranz. Si se comporta aproape ca un cactus.
 

ghia_don

Active Member
Deci rezista iarna :dans: ..am plantat si eu una si nu eram sigura daca trebuie s-o duc iarna la adapost..ca tare nu mi-ar placea sa umblu cu mutatul..
 

magda

Active Member
Moderator
Ce norocoasa esti Iudit ! La mine a murit si delosperma coperi. Nu stiu din ce motiv. Poate ca nu a suportat stratul de zapada de 1 m si ceva depozitat peste ea ? Era superba, un covor de flori :(
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Superb Iudit! :visator: Tu ne-ai mai bucurat privirile si-n alti ani cu imagini de la Delosperma. :clap: Briza marina nu le place, cel putin la mine au sucombat cu succes. :(
 
Sus