Delosperma cooperi

Roxana Peled

Active Member
Este o planta foarte interesanta pentru stancarii.
Cu flori frumoase pe care a mea cumparata anul trecut le-a purtat toata vara, rezistenta la seceta si la frig pana la zona 6 si cu frunze grasutze care in opinia mea sunt dragute chiar si in lipsa florilor, mie mi-a rapit inima.
Ce ma ingrijoreaza este ca frunzele peste iarna au disparut si ma intreb daca dau altele sau am ramas fara ea :( . Ca sa fiu sigura am mai comandat una pentru primavara dar as vrea sa stiu daca este cineva care are experienta cu aceasta planta si care imi poate spune daca ar fi trebuit sa fie vesnic verde sau intr-adevar se retrage in pamant iarna.
https://www.google.ro/search?q=delosper ... tQb4noHwAQ
http://www.youtube.com/watch?v=xSXkEJp3CIE
 

nico9079

Member
Te-am intrebat deoarece eu am galbena de cativa ani, si eu o iubesc tare. Din cea roz am incercat de 2 ori, dar nu am reusit sa o trec iarna, dar o sa mai incerc, cea galbena este mult mai rezistenta.
 

magda

Active Member
Moderator
Delosperma coperii rezista peste iarna afara.Rupe un lastarel sa vezi daca este verde la mijloc si lasa planta in pace daca este vie. In primavara o sa dea lastari noi de la fiecare nod. Uite un topic in care s-a scris despre ea viewtopic.php?f=14&t=5016
 

Roxana Peled

Active Member
Aha, multumesc!
Eu am cautat dar n-am vazut topicul respectiv :)
Nico, cea galbena din cate am vazut eu se cheama Delosperma nubigenum. Cooperi e doar asta rozalie-movulie. Cel putin asa cred :D .
Daca am pierdut-o sunt convinsa ca nu e decat din cauza umezelii. Cu drenaj mai bun cred ca supravietuieste.
 

Roxana Peled

Active Member
Am gasit raspunsul. Cu siguranta am avut dreptate in legatura cu motivul pentru care am pierdut-o :(
Are nevoie de sol adanc in containere - minim 30 cm (la mine n-a avut nici 20), substratul 2 parti nisip la 1 parte turba plus adaos de pietris fin (la mine pamant de flori cu un pic de nisip), apa putina chiar si vara (a nins si a plouat toata iarna).
Concluzia: drenaj prost = suculenta moarta :) .
Alta la rand :|
 

magda

Active Member
Moderator
Colonia mea a fost plantata direct in pamant amestecat cu pietris si nisip, a avut substratul acesta pe o grosime mai mare de 30 cm, dar era intr-un strat ingust si apa din topirea zapezii nu a mai putut sa se infiltreze in sol. Am scris la momentul respectiv ca stratul de zapada avea peste 1 m. Dezavantajul unei curti mici in conditii de iarna cu multa zapada - depozitezi zapada unde ai loc :( .
 

adrianam

Well-Known Member
La mine a rezistat- de doi o a, in gradina, dar a napadit-o iarba si buruienile. Va trebui sa o curat cand se mai zvanta pamantul. A mea este roz!
 

Roxana Peled

Active Member
E foarte bine de stiut ca in conditii corecte de plantare rezista peste iarna. Pe cea comandata pentru primavara o sa o pun pe terasa unde o sa am drenaj perfect si pot si controla compozitia solului cu usurinta.
 
Sus