Defrost cap... foloseste cineva?

FlorentinaS

Member
Anul trecut (inainte de a avea gradina inceputa macar :) ) am gasit intr-un magazin niste saculeti speciali, albi, dintr-un material semitransparent care ar trebui pus pe arbusti si arbori-pui pentru a-i impiedica sa inghete.
M-am gandit ca e o idee stralucitoare, asa ca in wk-end am imbracat artarul japonez cu asa ceva.
A durat doar o zi, pana a venit in vizita nenea care ne-a ajutat cu gradina si m-a pus sa il scot, pentru ca, de la vant, se "freaca" pe crengute si risca sa le rupa. In plus, daca ninge, zapada nu va cadea de pe sac si iar e risc sa se rupa crengutele.
Recunosc ca intr-adevar, se zguduia mai tare artarul dupa ce i-am pus sacul in cap, ca vantul nu mai putea trece printre ramuri, asa ca tot umfla sacul...
Asa ca acum m-am trezit cu 8 saci anti-inghet cu care nu stiu ce sa fac.
Foloseste cineva? Cum si la ce?
Multumesc pentru orice idee!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
N-am vazut niciodata saculeti de care zici tu, dar eu la plantele tinere pe care le protejez cu sac le infig in apropiere un tarus mai inalt decat planta protejata, peste care si trag sacul, asfel ca partea superioara a sacului se sprijina in tarus si nu turteste planta. In general leg in jurul lui o sfoara, sau sarma, astfel incat rezulta un fel de piramida, astfel incat daca ninge nici zapada sa nu se depuna pe partea superioara a sacului si sa-l apese peste planta. Incearca asa cu saculetii tai...
 
Sus