Deficitul de fier

cornelia

Fondator
Membru staff
Deficitul de fier
Descriere: planta nu este capabilă să se aprovizioneze cu suficient fier, pentru sinteza clorofilei.
Simptome: frunzele tinere se îngălbenesc dar nervurile rămîn verzi. În formele agravate, marginile frunzelor încep să se coloreze în maro. Frunzele vechi rămîn verzi.


Tratament: pH-ul bazic al solului împiedică asimilarea fierului. Solul trebuie schimbat cu unul cu pH acid.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator


o grila care ajuta cu deficintele si modul de corectare

fierul e insa si mai inacesibil in soluri reci umede si cu ph mare
 

MASCHA

Active Member
Am gasit la fitosanitare solutie de fier pentru plante,un produs italienesc,am stropit datura,dar nu a avut nici un efect,ba chiar am avut impresia ca frunzele sunt mai galbene si atunci nu am mai folosit-o.Am sa ma uit maine sa vad cum se chiama sa vad daca a mai folosit-o cineva si ce impresie i-a facut.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu toate plantele raspund la fier in mod egal , cea mai sigura metoda e cea a solului , chelatii fiind cei mai "siguri" de folosit , prin imprastiere , urmati de foliari care insa sunt mai agresivi
 

R@MONA

Active Member
O intrebare mai idioata: se poate folosi fierul pe care il dam copiilor, la udarea florilor ( diluat)?
 

R@MONA

Active Member
Ferrum Hausmann
Compozitie: 10 mg sub forma de complex hodroxid de fer, polimaltoza, 35,7 mg si excipienti pentru 1 ml sirop
1 ml sirop= 10 mg fer
MI-a ramas de la fetita si nu ii gasesc o alta intrebuintare. :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fetele ...revenim la Fier :oops:

contine prea multe zaharuri si mai ales acei "excipienti" pot dauna prin ostructionarea porilor la frunze
 

crysty

Active Member
Din fericire este o boala rara din cauza ca fierul totusi abunda in natura ceea ce face ca boala sa nu apara mereu pe baza unei carente reale ci sa apara mai mult provocata de alti factori.
Un exemplu de cloroza ferica (carenta de fier) este in poza urmatoare :

Poate fi intalnita rar la orice planta sau copac in natura dar chiar si la lamaiul din ghiveci si boala poate fi confundata pe unele plante la prima vedere si la primele semne cu atacul paianjenilor mici.
Important : Deficienta de fier poate fi confundata si cu deficienta de magneziu la plante . (lipsa de magneziu se trateaza cu Sare Amara care se gaseste la orice magazin de seminte/fitofarmacie sau la supermarket de bricolaj cum ar fi dedeman)

Diverse stadii ale bolii la frunzele de avocado :
(drepturile pozei apartin universitatii din California)

Studiul asupra clorozei ferice induse de catre universitatea din California :
https://ucanr.edu/blogs/blogcore/postdetail.cfm?postnum=8152

Un tratament accesibil pasionatilor de flori din tara este Clorostop.
Am folosit la lamaiul din ghiveci si am vazut o inverzire a frunzelor. Nu in totalitate dar pot sa spun ca repara problema cat de cat. Daca frunzele au fost ingalbenite mai tare atunci ele nu se ttransforma in verde inapoi. Depinde si de cat de avansata este boala. Dar mugurii noi scot frunze sanatoase dupa tratament.
Este pudra ,ecologic, se ambaleaza la plic de hartie si in cantitate mica, costa vreo 5-7 lei (pretul depinde de vechimea stocului si oras) , trebuie sa se gaseasca in magazinele de seminte/fitosanitare mai ales in orasele mari din tara , are 10 grame parca, si arata asa :

A nu se confunda cu Clorostop-ul la borcanel de plastic care e lichid si e folosit pentru acvarii. Cel pentru acvarii nu rezolva problema fierului ci previne intoxicatia cu clor a pestilor exotici. Au acelasi nume, asa ca atentie ce cumparati.

Or mai exista si alte produse pentru carenta de fier dar problema e ca 99% din ele nu se ambaleaza in cantitati mici si nimanui nu i-ar conveni sa cumpere 1 litru sau 1 kilogram de produs sa cheltuie vreo 80 de lei daca are doar o planta acasa de tratat.

Cauzele aparitie bolii (conform ferma-gradina.ro) :

- pH-ul alcalin al solului (7.5-8) duce la blocarea fierului sub forma de compusi insolubili in apa si neasimilabili de catre planta

- aerisirea necorespunzatoare a solului

- precipitatii foarte puternice, apa statatoare

- utilizarea excesiva a ingrasamintelor pe baza de calciu si fier

- carenta de potasiu, humus insuficient

- diferite atacuri de virusi si nematozi.

Alte cauze :
- solul are prea mult lut. (lipsa reala de fier)
- solul are prea mult calcar. (lipsa reala de fier)
- solul este nisipos. (lipsa reala de fier)
- solul este prea tasat si/sau udat in exces.
- solul contine prea mult fosfor.

Clorostop s-ar putea sa nu exista inafara asa ca romanii din alte tari ar trebui sa intrebe la magazine de ceva pentru tratat leaf chlorosis , sau iron chlorosis la plante sau iron deficiency on plants.

Prevenire : Folositi pamant afanat, nu udati in exces si periodic administrati ingrasaminte cu microelemente.
 
Ultima editare:
  • Like
Reactions: YAN
Sus