Deditei (pulsatilla montana)

ghia_don

Active Member
Iata-i si pe ai mei
Toti de o seama cu ai tai Edel..Ar fi trebuit sa infloreasca si ai tai la fel, doar daca nu le place in balcon..Balconul e inchis? Poate vor temperaturi mai "inghetate" iarna pentru a forma boboci..
 

fixpix

Active Member
claude a spus:
Sa stiti ca e ceva ciudat cu ei...auzind ca unii nu infloresc, azi i-am inspectat mai atent....tufa initiala, care are 3 ani, pana acum nu are boboci :roll: Nu stiu daca e mai intarziata sau n-o sa aiba deloc, dar fix langa ea e un pui de-al ei care are boboci deja...deci aceleasi conditii, chiar sunt curioasa :?
Exact asa cred ca patesc si eu... tufele inflorite anul trecut inca nimic, si un pui mic in alta parte de gradina are florile mari, bine-mersi!

Faine...ghia! Mai ales asa impreuna!
 

aleynad

Active Member
Moderator
a treia primavara cand ma rasplatesc cu florile gingase, de data aceasta tufa s-a facut si mai bogata :D
inainte de inflorire

in timpul infloririi

Acum ii astept pe cei rosii, care sunt inca imbobociti :mrgreen:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Foarte frumoase!
Sa va traiasca!
Eu de cativa ani la randul in fiecare primavara ii plantez ca toamna sau iarna pur si simplu sa imi dispara.
Am zis ca nu mai pun pentru ca vad ca nu am parte de ei.
:(
 

aleynad

Active Member
Moderator
Arselia, poate ceva nu le prieste!
eu i-am plantat in stancarie, in pamant usor de padure , au soare toata ziua si de 3 ani vad ca le merge din ce in ce mai bine!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu i-am pus si la umbra si la soare si vad ca numai nu am avut parte de ei.Poate ca si pamantul e putin de vina fiind un pic mai lutos.
 

irina_81

Member
Am si eu scoase din seminte primavara trecuta,acum le-a dat frunzele dar nu par sa vrea sa infloreasca :( .Oare de ce?
 

adrianam

Well-Known Member
Desi din poze nu prea imi placeau, am luat din dedeman unul alb si unul mov. Vad ca s-au prins deocamdata si au mereu cate o floare deschisa.
Acum sunt incantata de ei dar nu stiu daca vor rezista ca i-am pus in stancarie iar pamantul la mine este lutos. La vara nu stiu cat voi putea sa-i ud, sper sa reziste la seceta.

 

aleynad

Active Member
Moderator
Adriana, rezista la seceta. Eu ii am plantati tot in stancarie, le place soarele, pamantul calcaros si usor permeabil.
Amesteca putin nisip in pamantul tau lutos, pentru a conferi permeabilitate.
sunt plante total nepretentioase, la mine este al treilea an cand infloresc fara nici o ingrijire speciala :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:hipnotizat: :hipnotizat: ei dracie, Doina! O sa-i verific si eu ca au dat niste frunze noi taaaare verzi si frumoase, chiar ma intrebam ce au de gand, poate-mi fac pocinogul :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Si mie tot frunzele mi-au atras atentia si cind m-am uitat mai bine am vazut si bobocul...Daca infloreste acum, nu cred ca mai infloreste la primavara :( ...dar daca ar face-o nu m-as supara :D
 

GabyHila

Member
Am fost la bunica pe dealuri si am gasit un deal intreg de dedetei galbeni. Dedetei le zice mama mea care isi aminteste decopilaria ei. Cand ajung la calculator descarc si pozele. Cum oare sa iau o plantuta? Plec cu sapa dupa mine?:)
 

ghia_don

Active Member
Galbeni?? :eek: N-am auzit, mai ales in salbaticie.. Probabil sa fie vorba de ruscuta de primavara (adonis vernalis) :?
Daca iei plantuta cu destul pamint pe radacini si o transplantezi relativ repede, va trai... :D

Anul trecut pe vremea asta dediteii erau infloriti si ..multi..acum, pe linga faptul ca tufele au iesit mult mai mici, nici n-au mai iesit toate :cry:, iar flori voi vedea mult mai tirziu :( . Nu inteleg ce nu le-a priit anul trecut de au disparut pur si simplu...cred ca totusi seceta a fost de vina si eu :oops: , pentru ca n-am udat deloc locul cu deditei :cry:
 
Sus