Deditei (pulsatilla montana)

fixpix

Active Member
no ashe!
tu iei gata planta cu flori, fructe, seminte!
vine cumva sa ti le si planteze?
:rofl:
mie inca imi place sa "experimentez" cu semintele... zau imi place!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Aveau azi cei de la Anthensis ghiveci marisor cu plante inflorite,superbe care se putea imparti in mai multe.Asa ca pe cine intereseaza ..........Florile erau mov.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Are soare la tine-n balcon? Ceva ii lipseste, in mod clar, daca nu infloreste...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa sunt si la mine toti ceilalti, doar asta nu stie pe ce lume traieste si ca inca nu-i primavara cum trebuie :rofl:
 

fixpix

Active Member
Si ai mei inca cred ca is doar verzi...
Claude, mi-ai dat o groaza de seminte (alb si rosu) dar cred ca mi-au iesit doar 2 albe :)
Tu ai semanat seminte???
 

claude

Well-Known Member
Moderator
fixpix a spus:
Si ai mei inca cred ca is doar verzi...
Claude, mi-ai dat o groaza de seminte (alb si rosu) dar cred ca mi-au iesit doar 2 albe :)
Tu ai semanat seminte???
Eu am semanat ceva amestec si mi-au iesit albe si 1 rosie. Cel mov abia inflorit e din semintele luate de la gradina botanica din Cluj, la intalnirea aia cand se faceau excavari cu piaptanul :)
 

fixpix

Active Member
:rofl:
Mda... se pare ca alea rosii is mai fitoase... Cum ziceam, albe am si io 2 firicele... inca nici nu au dat frunzele adevarate.
:|
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Am avut totusi o surpriza placuta, am descoperit un smoc ascuns pe langa colonia de sempervivum, sunt curioasa care s-a autoinsamantat :) Ca din semintele pe care le-am pus eu in jurul tufelor n-a iesit nimic, vad ca se autoinsamanteaza doar daca si unde au ele chef.
Daca e rosie cumva si o vrei o sa ti-o dau tie :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
hmmm... ar fi trebuit sa infloreasca incepand cu al doilea an.... oare ce nu le prieste, Edel? :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sa stiti ca e ceva ciudat cu ei...auzind ca unii nu infloresc, azi i-am inspectat mai atent....tufa initiala, care are 3 ani, pana acum nu are boboci :roll: Nu stiu daca e mai intarziata sau n-o sa aiba deloc, dar fix langa ea e un pui de-al ei care are boboci deja...deci aceleasi conditii, chiar sunt curioasa :?
 

nick1971

Active Member
o avea o perioada limitata si apoi doar face pui, anul trecut i-am achizitionat. au inflorit anul trecut si acum vad ca infloresc iar
 
Sus