Deditei (pulsatilla montana)

victoria222

Active Member
Cat este de delicata aceasta floare....o ador! Am semanat si eu iarna asta si abia acum a scos capul, dar cu inflorirea mai am de asteptat.
 

ghia_don

Active Member
Mie, floarea aceasta imi aduce aminte de copilarie, cind umblam fara griji primavara ,cu sleatca de copii din satul bunicii, prin padurea copilariei... :visator: ...si cind pajistile erau albastre de pufosii "mosnegei"...ca asa le spuneam noi...
Acum...nici padurea nu mai e ce-a fost, si nici mosnegei nu mai gasesti.... :( doar amintirile sint inca vii.. :D
 

victoria222

Active Member
Nu, Edel, ca am vazut anuntul tau... :D Eu am fost acum doua saptamani. Cred ca s-au trecut deja dediteii acolo.
 

alfa

Active Member
Sunt superbe toate! Imi sunt tare drage! Am cumparat si eu unul anul acesta, are boboc, dar mai am un pic de asteptat pana v-a inflori.
 

malisia

New Member
am si eu alba ... dar am luat-o d eafara si am pus-o in ghiveci....e o frumusica si ii merge tare bine
 

ghia_don

Active Member
Se pregateste recolta de seminte la cei albi :)
Sint extrem de decorative si "pamatufurile" cu seminte...multi care le-au vazut, au crezut ca asa sint florile :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
caline, eu am doar rosii si albe, asa ca ti-oi trimite seminte cand se coc, macar stai linistit ca n-au cum sa iasa mov :rofl: Eu am si 3 plantute mici din seminte, da' alea chiar nu stiu ce culori or avea, ca semintele erau din excursia la Gradina Botanica de anul trecut, cand s-au ...'recoltat' multe chestii :)
 

fixpix

Active Member
!!!

Grija ca se coc semintele si se .... risipesc... pe aripile vantului!

Eu am colectat vreo 3 "capatani"!

Nu toate erau coapte, dar pot fi verificate ... daca trageti putin de codite si se desprind foarte usor, sunt "coapte".

MULTAM Claude... deci io-ti dau MOV?
:mrgreen:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
numai daca vrei, Caline :rofl: Adevarul e ca m-am cam saturat de semanaturi, zgait in ghivece de unde eventual nu mai rasare nimic... :mrgreen: Mai nou am devenit mai comoda, am tendinta sa cumpar plante gata crescute de altii :rofl:
 
Sus