Deditei (pulsatilla montana)

fixpix

Active Member
daaa ale mele (ca 2 am) sigur au boboci. da am tot uitat sambata sa le fac poze. le-oi face cand se deschid. se dezvolta destul de repede.
 

aleynad

Active Member
Moderator
:indragostit: ce mici si pufoase sunt
trebuie sa fac si eu rost de niste pufi d-astia :rofl:
dar la noi cum e doar Kaufland in oras, slabe sanse :cry:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Aveau azi in Kaufland pulsatila vulgaris rosie...sau visinie :? Rote Glocken, cu boboci. Denumirea asta era pe ambalaj. 10 lei :wink:
 

aleynad

Active Member
Moderator
la Kaufland nu am gasit nici o urma de pulsatila, in schimb mi-am luat un ghiveci de la Simfonia Lalelelor de la Pitesti :) :)
Edel, o pun in stancarie la soare si ii pun o mana de pietricele de calcar in jurul tulpinii? :)
 

Edelweiss

Active Member
La soare, caci la tine nu e vremea de aici din Bucuresti. Incearca totusi sa o pui mai ferita, cumva regim de luminis de padure...fara vant. Nu necesita pietricele de calcar, numai sa fie un loc unde sa nu o sufoce ierburile din jur. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
La mine, pulsatilla vulgaris plantata primavara trecuta, nu a mai rasarit anul asta :cry:
 

pork

Member
Este grozava aceasta floare. Vreau sa dau si eu comanda (gardener.ro in caz ca doriti si voi, e 5 lei bucata), insa inainte de a o face as dori sa stiu niste conditii de crestere si daca as putea sa o tin in casa.
Multumesc.
 

pork

Member
Of...nici pe un pervaz orientat spre sud-est?
As avea loc sa o pun si in curte dar parca mi-ar place sa pot sa ma uit la ea cand vreau :D
 

Edelweiss

Active Member
In curte cu ea!
Nu-i de casa...e de munte floarea. Daca ai mult soare, undeva la umbra unui copac.
 
Sus