Deditei (pulsatilla montana)

pork

Member
Am inteles. Acum astept un mail de la gardener.ro sa imi spuna cat costa transportul (mi-a zis ca va costa undeva intre 20-50 lei), daca e acceptabil dau comanda imediat.
E ok daca le plantez la mijlocul lui iulie? Sau e tarziu? Astept pana la anul?
Mentionez ca sunt fire, nu seminte.
 

ghia_don

Active Member
Sigur sint plante la ghiveci, asa ca poti sa le plantezi direct in gradina fara sa le scuturi pamintul de pe radacina.
 

pork

Member
Da, sunt la ghiveci.
Insa inca astept un raspuns pe mail....vad ca la o bucata s-au oprit...
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Super!
Am si eu ,sunt inca in ghiveci asa cum le-am primit si au si boboci!Tin sa-i multumesc la Claude pt. ele!
 

ghia_don

Active Member
..Si eu am unul plin cu boboci :)
Si se pregatesc doi din cei semanati anul trecut :dans: ..sigur vor fi alta culoare dupa cum arata bobocii :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Vad ca si ai tai sunt piticuti...intrasem la idei, ma intrebam de ce sunt asa mici ai mei si florile cu tije cam scurtute...

Surpriza mea a fost sa gasesc in viata 3 fire de deditei care au rasarit tarziu anul trecut, erau in doua frunzulite si nu stiam ce sa fac cu ei. In disperare de cauza am ingropat ghiveciul in gradina, fara sa acopar sau sa protejez cumva rasadurile...surpriza, sunt vii toti, au rasarit fiecare cu cate doua frunzulite minuscule :)
 

ghia_don

Active Member
Ti se pare ca tufa asta-i piticuta??? E o voinicoasa cu vreo 10 boboci in curs de inflorire :)
Stai sa-i vezi pe cei piticoti care, ca si ai tai sint in doua frunze si-un boboc ...ii iubesc de nu mai pot :D ..
 

fixpix

Active Member
Ghia, cred ca Claude se refera la faptul ca planta in sine nu e foarte inalta, nici tijele florale de altfel.
Pai cam asa sunt alpinele... nu au nevoie sa creasca foarte inalte.
Si a mea o duce f bine. Pozele inca pe aparat, dar le pun eu pe site cat de curand!
GHIA... daca cumva aduni seminte de la asta alba, vreau SEMINTE!
De regula se gasesc doar cele mov. Albe, mai rar!
Asa ca... nu-ma-uita!
:mrgreen:
 

fixpix

Active Member
Asa e Nick... dar Daca tot o sa avem un furnizor intern de seminte...e mult mai economic si eficient.
Si in loc de o planta pot avea 10.
Si o fi planta numai 5 lei dar cu transport de minim 15 plus ramburs... nu cred ca mi se mai merita!
ca altceva nu prea mai vad interesant acolo. Eventual si pulsatila rosie :)
De gasit pe net gasesti cam absolut tot ce iti doreste inima.
Dar buzunarul e de alta ...parere!
:rofl:
 

fixpix

Active Member
OOO... doua surse de seminte... nick si ghia... yum!
Eu va dau de pulsatila mov
:rofl:
daca vreti, bineinteles!
sau ce o fi!
 

ghia_don

Active Member
he, he..si eu voi avea colorate :) ..
Iar semintele, sa fiti siguri ca le voi stringe toate :D ...si-apoi le scot la licitatie , ca vad ca-i cerere mare :rofl: :rofl: ..
Edel...ale tale, cele din seminte nu se pregatesc de inflorit? Eu am doua ... :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa e, cum spune Calin, eu ma refeream la inaltimea tijelor...ca cele vazute anul trecut la Gradina Botanica erau mult mai inalte...e drept ca erau pe sfarsite, poate de-aia...
fixpix si Edel, daca o sa am va dau si eu seminte, daca vreti :) Din atatia, da de s-or strange seminte pentru o...pajiste de deditei. Eu am albe si visinii,,,ca nu-i pot zice rosu, ca-i mai mult spre visiniu
 

fixpix

Active Member
daaa claudia... asa e!
nu prea cred ca-i mai iese pasentza lu' ghia. or fi cereri...da vad ca si ofertele se inmultesc...
:evil:
eu am mov/lila....ce culoare o fi.
maine mai fac ceva poze.
asa ca ... daca aveti albe, visinii/roscate.... cu placere le "bag in pamant!"

:)
 
Sus