Decoratiuni florale pentru botez

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
N-am avut alta inspiratie pentru topic :rofl: :rofl:
Uite ce-am lucrat ieri si azi pentru un botez care va avea loc in dupa amiaza asta:

Cum va place???
 

elipopa

Active Member
e superba lumanarea!
imi place tot ceea ce faci! iti vizitez destul de des albumul! ma incanta! pupici!!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, fetelor! Si mie imi place din ce in ce mai mult sa fac lucrurile astea, ma relaxeaza extraordinar dupa o saptamana de servici :(
 

kerkyra

Well-Known Member
Mada, ca de obicei foarte frumos! Mi-ar placea si mie, daca as sti de unde sa le apuc. Voi fi nasa unui baietel in iunie, ar fi fost ceva sa ma pot lauda cu lumanarea, poate ma pun pe studiu, mai stii? :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc! Corina, sa-ti traiasca finul!
Pana in iunie ne vedem si-ti povestesc...exista o varianta sa faci singura lumanarea daca nu vrei ceva foarte complicat si daca te duci sa-ti cumperi materialele de undeva de unde sa stii ca le iei la bucata ( si alt loc decat piata de flori din Buc eu nu stiu).
In Ploiesti, de ex, materialele se vand la bax (si burete, si lumanari, etc). iar florile daca le iei de la en-gross tot in pachete de 20-50 de buc le cumperi. Si daca nu faci destul de des aranjamente, nu renteaza sa bagi bani in matriale.

Plus ca fiind iunie, lumanarea ar fi normal sa fie lucrata in dimineata botezului ori o nasa nu prea are timp si de asta :D.
 

riana

Active Member
foarte frumoase aranjamente. ar fi super daca ne-ai arata si noua pe etape cum se impodobeste o lumanare :oops:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai nu ti-am zis ca am o solutie pentru tine super-rapida? :wink: Se poate sa faci singura lumanarea daca nu vrei ceva foarte complicat
 

kerkyra

Well-Known Member
Atunci asteptam explicatii mura-n gura, ca vad ca mai sunt amatoare :rofl:
Eu sunt adepta lucrurilor simple si frumoase.
 

carmenushka

Active Member
Pfaiii! Are clopotei! ce draguuut! Mie imi place tare mult tulle-ul pe lumanarile de botez, da un aer diafan, chiar voiam sa-ti zic ca si la lumanarea fluturas ar fi mers putin tulle care sa "umple" cumva aripioarele.
Am mai vazut ceva asemnator, o lumanare de botez pentru un baietel, fara flori, doar cu tulle si jucarii de plus micute, masinute, ursuleti, foarte draguta dar asta are si clopotei, si floricele... e suuper! Bravo Mada
 

sarselia

Active Member
Moderator
Duminica viitoare vom avea botezul si va trebui sa dau la o florarie de aici de la noi,comanda pentru lumanarea de botez.
Voi ce ma sfatuiti sa aleg?Lumanarea va fi pentru o fetita deci as vrea niste flori gingase.Culorile le-as vrea cat mai calde insa habar nu am din ce flori sa fie.Ma gandeam la niste trandafiri alb,crem sau roz deschis si ...sunt in pana de idei.
Va rog sa ma ajutati cu niste idei.Multumesc tare mult!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sa va traiasca fetita si sa petreceti bucurosi!
uite o lumanare de botez cu trandafiri si miniroze

Sa rogi la florarie sa-ti faca lumanarea cu mai multe tipuri diferite de trandafiri: eu te sfatuiesc sa faci o combinatie de trandafir Sweet Avalanche (roz portelan), Avalanche Peach (crem) si miniroza Jana
In perioada asta si orhideele sunt flori de sezon, daca iti plac :D asa ca poti sa faci o lumanare din trandafiri, orhidee si hipericum, de ex (eu as alege trandafiri Sweet Avalanche, cymbidium roz pal si hipericum rosu).
 

cistele1

Member
Eu am vrut pentru fetita mea ceva colorat. As fi vrut si ceva rununculus dar in luna mai nu erau...
Asa ca am spus ce vreau si am ales florile din ce aveau. Cam asta a iesit:
 
Sus