De la nucă la nuc bonsai- ce credeți?

florin srcl

Active Member
IMG_20190124_112859.jpg IMG_20190124_105253_555.jpg deocamdată l-am schimbat într-un pahar mai mare,l-am mai ridicat din pământ ( acum se vede și nuca din care a încolțit) și l-am pus pe fitil.
 

crysty

Active Member
Ce voi spune in randurile urmatoare reflecta doar o parere si anume a mea :
-rezista tentatiei sa il tot muti in vase inalte pentru ca isi va intari radacina principala pe verticala si daca vreodata vrei sa il muti in vas de bonsai plat (tip tava) sa nu ai probleme cu el cand ii scurtezi radacina.
In cazul in care nu vrei sa il ai in vas de bonsai (tip tava) ci sa il ai in ghiveci atunci tot asa rezista tentatiei sa il muti mereu in vase tot mai inalte ci pastrezi inaltinea paharului dar cauti altele cu vreo +2 cm la diametru odata la vreo 2 ani daca nu si mai mult pana te opresti la vasul care crezi, am vazut clipuri pe youtube in care bonsaiul odata asezat la 'casa' lui , stapanul il scotea din vas, curata cu o furculita o parte din pamant de pe radacini si punea alt pamant fara sa schimbe vasul.
Imi e greu sa apreciez cat e paharul de mare dar ce vreau sa spun e ca sa nu te pui cu el sa il tot muti in vase mai mari ca se dezvolta ca nebunu pe urma ca de fapt bonsaiul e o specia de copac chinuit in vas mic :giggle:, ani de zile, pana se miniaturizeaza/maturizeaza. Odata maturizat nu mai creste in inaltime, exact ca si un copac normal, ca doar nu e vrejul de fasole a lui Jack :-D.
Pana acum arata foarte bine si sanatos. Ce inaltime are copacelul ?
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
Ce voi spune in randurile urmatoare reflecta doar o parere si anume a mea :
-rezista tentatiei sa il tot muti in vase inalte pentru ca isi va intari radacina principala pe verticala si daca vreodata vrei sa il muti in vas de bonsai plat (tip tava) sa nu ai probleme cu el cand ii scurtezi radacina.
In cazul in care nu vrei sa il ai in vas de bonsai (tip tava) ci sa il ai in ghiveci atunci tot asa rezista tentatiei sa il muti mereu in vase tot mai inalte ci pastrezi inaltinea paharului dar cauti altele cu vreo +2 cm la diametru odata la vreo 2 ani daca nu si mai mult pana te opresti la vasul care crezi, am vazut clipuri pe youtube in care bonsaiul odata asezat la 'casa' lui , stapanul il scotea din vas, curata cu o furculita o parte din pamant de pe radacini si punea alt pamant fara sa schimbe vasul.
Imi e greu sa apreciez cat e paharul de mare dar ce vreau sa spun e ca sa nu te pui cu el sa il tot muti in vase mai mari ca se dezvolta ca nebunu pe urma ca de fapt bonsaiul e o specia de copac chinuit in vas mic :giggle:, ani de zile, pana se miniaturizeaza/maturizeaza. Odata maturizat nu mai creste in inaltime, exact ca si un copac normal, ca doar nu e vrejul de fasole a lui Jack :-D.
Pana acum arata foarte bine si sanatos. Ce inaltime are copacelul ?
Cât un pix, iar paharul nou are 400mml. Să știi că deocamdată nu are rădăcina așa mare, e doar trecută un pic de jumătatea paharului. Nu știu ce se va întâmpla cu cea nucă de care e încă atașat copăcelul, l-am schimbat în alt pahar tocmai ca să-l pot ridica puțin din pământ , să scot nuca la suprafață că îmi era frică să nu putrezească și să dăuneze cumva nucului. Voi pune o poză cu o ruletă lîngă, să se vadă exact înălțimea.
 

florin srcl

Active Member
Ce voi spune in randurile urmatoare reflecta doar o parere si anume a mea :
-rezista tentatiei sa il tot muti in vase inalte pentru ca isi va intari radacina principala pe verticala si daca vreodata vrei sa il muti in vas de bonsai plat (tip tava) sa nu ai probleme cu el cand ii scurtezi radacina.
In cazul in care nu vrei sa il ai in vas de bonsai (tip tava) ci sa il ai in ghiveci atunci tot asa rezista tentatiei sa il muti mereu in vase tot mai inalte ci pastrezi inaltinea paharului dar cauti altele cu vreo +2 cm la diametru odata la vreo 2 ani daca nu si mai mult pana te opresti la vasul care crezi, am vazut clipuri pe youtube in care bonsaiul odata asezat la 'casa' lui , stapanul il scotea din vas, curata cu o furculita o parte din pamant de pe radacini si punea alt pamant fara sa schimbe vasul.
Imi e greu sa apreciez cat e paharul de mare dar ce vreau sa spun e ca sa nu te pui cu el sa il tot muti in vase mai mari ca se dezvolta ca nebunu pe urma ca de fapt bonsaiul e o specia de copac chinuit in vas mic :giggle:, ani de zile, pana se miniaturizeaza/maturizeaza. Odata maturizat nu mai creste in inaltime, exact ca si un copac normal, ca doar nu e vrejul de fasole a lui Jack :-D.
Pana acum arata foarte bine si sanatos. Ce inaltime are copacelul ?
IMG_20190130_194308_007.jpg Primele ,,contorsionări,, ! Puțin câte puțin, o dată pe săptămână mai trag puțin de sârme.
 

Atașamente

crysty

Active Member
@florin srcl daca alea la care le modelezi cresterea sunt frunze, si asa mi se pare, atunci parerea mea e ca le dirijezi degeaba pentru ca sunt doar niste frunze si oricum or sa cada . Frunza la nuc e formata din mai multe frunze mici care sunt prinse pe aceeasi coada ca la salcam.
Daca tragi de ele ca sa ramana nuculpitic atunci la fel cred ca e degeaba, probabil un inhibitor de crestere se cere dar nu am experimentat asa ceva si poate nu toate speciile de plante reactioneaza la fel, plus ca cineva spunea ca inhibitorii de crestere sa fie folositi de cineva care a mai folosit si experimentat asa ceva ,ca sa nu aiba surprize neplacute.
Dar planta arata foarte bine, sanatoasa oricum .
 

florin srcl

Active Member
Nu te pot contrazice, pentru că și pentru mine e o premieră, dar atunci care sunt crengile copăcelului ? Cum crezi că îmi voi da seama că au apărut crenguțele?
 

crysty

Active Member
Nu te pot contrazice, pentru că și pentru mine e o premieră, dar atunci care sunt crengile copăcelului ? Cum crezi că îmi voi da seama că au apărut crenguțele?
copacelul e prea mic inca nu are crengi . In a 2a poza se vad mai clar la baza coditei de la frunzele compuse, cate un buton (mugure) si nu ma refer la mugurele din varf. Butonii (asa se cheama tehnologic un mugure aparut - faza de buton pentru anumite tratamente fitosanitare)) cand incep sa se umfle atunci incep crengile sa apara dar daca apar atunci e perfect inseamna ca miniaturizarea naturala a pomului incepe sa isi spuna cuvantul. Copacelul e mult prea mic si ar fi minune ca sa dea crengi de pe acum.
Daca ai vazut pomii de plantat la vanzare in piata sau la supermarket, ei au vreo 1,50 metri inaltime si abia aproape de varf au crengile. Iar cand ti-l vinde rusul in piata te intreaba daca il vrei tuns si atunci ii scurteaza un pic orice creanga ca sa il forteze sa dea crengi mai multe , adica daca il vrei mai pitic cu coroana bogata sau daca ti-l lasa netuns pentru ca il vrei mai inalt (de exemplu un pom fructifer e bine sa fie mai inalt daca il plantezi pe trotuar la strada in oras si nu vrei ca boschetarii sa il calareasca toata ziua si nu te intereseaza sa culegi de la el ceva ci doar ce cade pe jos cum ar fi la nuc toamna - nucul poate fi calarit de boschetari vara daca de exemplu sunt pusi de cineva sa adune nucile verzi pentru dulceata). Din cate stiu in livada la plantare un pom fructifer este scurtat sever si lasat la doar vreo 70 cm inaltime tulpina goala ca sa ramifice mai de jos si sa fie usor de cules fructele. Daca nucul tau nu ar dezvolta muguri de crengi de mic atunci odata si o data se impune tunderea lui.
Daca te uiti la videoul asta o sa vezi ca nucul in mediul natural nu scoate crengi din primul an ci abia din anul 3 dar mugurii de crengi se observa destul de bine inca din anul 2. (bannerul de reclama aparut il scoti de pe imagine daca dai click pe X din coltul lui.)

Totusi poate da muguri de crengi daca rupi planta ,dovada cea mai buna este aici ca planta se auto recupereaza dupa rupere :

Asa ca parerea mea este ca daca mugurii de la baza frunzelor sunt aparuti atunci taie varful plantei ca sa fortezi mugurii sa dea crengi ("trezirea" lor) ca altfel ei pot sta in stare latenta chiar si 2 ani de zile. Bineinteles ca nu toate plantele reactioneaza la fel si exista si un risc , risc care il poti reduce daca tai varful plantei cand a inceput primavara , probabil prin aprilie. Dar nu uita ca in functie de cat lasi tulpina sa creasca inalta pana la taiere atat de inalt va fi trunchiul bonsaiului.
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
copacelul e prea mic inca nu are crengi . In a 2a poza se vad mai clar la baza coditei de la frunzele compuse, cate un buton (mugure) si nu ma refer la mugurele din varf. Butonii (asa se cheama tehnologic un mugure aparut - faza de buton pentru anumite tratamente fitosanitare)) cand incep sa se umfle atunci incep crengile sa apara dar daca apar atunci e perfect inseamna ca miniaturizarea naturala a pomului incepe sa isi spuna cuvantul. Copacelul e mult prea mic si ar fi minune ca sa dea crengi de pe acum.
Daca ai vazut pomii de plantat la vanzare in piata sau la supermarket, ei au vreo 1,50 metri inaltime si abia aproape de varf au crengile. Iar cand ti-l vinde rusul in piata te intreaba daca il vrei tuns si atunci ii scurteaza un pic orice creanga ca sa il forteze sa dea crengi mai multe , adica daca il vrei mai pitic cu coroana bogata sau daca ti-l lasa netuns pentru ca il vrei mai inalt (de exemplu un pom fructifer e bine sa fie mai inalt daca il plantezi pe trotuar la strada in oras si nu vrei ca boschetarii sa il calareasca toata ziua si nu te intereseaza sa culegi de la el ceva ci doar ce cade pe jos cum ar fi la nuc toamna - nucul poate fi calarit de boschetari vara daca de exemplu sunt pusi de cineva sa adune nucile verzi pentru dulceata). Din cate stiu in livada la plantare un pom fructifer este scurtat sever si lasat la doar vreo 70 cm inaltime tulpina goala ca sa ramifice mai de jos si sa fie usor de cules fructele. Daca nucul tau nu ar dezvolta muguri de crengi de mic atunci odata si o data se impune tunderea lui.
Daca te uiti la videoul asta o sa vezi ca nucul in mediul natural nu scoate crengi din primul an ci abia din anul 3 dar mugurii de crengi se observa destul de bine inca din anul 2. (bannerul de reclama aparut il scoti de pe imagine daca dai click pe X din coltul lui.)

Totusi poate da muguri de crengi daca rupi planta ,dovada cea mai buna este aici ca planta se auto recupereaza dupa rupere :

Asa ca parerea mea este ca daca mugurii de la baza frunzelor sunt aparuti atunci taie varful plantei ca sa fortezi mugurii sa dea crengi ("trezirea" lor) ca altfel ei pot sta in stare latenta chiar si 2 ani de zile. Bineinteles ca nu toate plantele reactioneaza la fel si exista si un risc , risc care il poti reduce daca tai varful plantei cand a inceput primavara , probabil prin aprilie. Dar nu uita ca in functie de cat lasi tulpina sa creasca inalta pana la taiere atat de inalt va fi trunchiul bonsaiului.[/ Deci mai convins! Acum îmi dau seama că acele ,,ramuri,, ale nucului meu sunt de fapt frunze. Mai las o lună și îi retez vârful, ce o fi , o fi.
 

crysty

Active Member
Oricum o data si o data trebuie sa pui foarfecul pe el . Nu te atasa prea tare de varful lui :-D ca cu cat intarzii si il lasi sa creasca mai inalt cu atat vei avea un bonsai mai gigant :-D si sigur nu vrei asta decat daca ai locui la curte si scoti vasul afara sau daca vrei sa il faci inalt si cu coroana globulara in varf.
Asa ca mai astepti un pic, o luna cum ai spus, si pe urma ii ciupesti varful de sus. O luna nu cred sa se inalte prea mult . De ce am sugerat sa se tunda cand e mai bine afara si sunt semne ca a venit primavara ? Pentru ca se incalzeste vremea si planta incepe sa isi accelereze cresterea si nu va avea timp sa sufere prea mult.
Da, sunt frunze nu crengi, se cheama frunze compuse sau nu stiu cum le zice tehnic . Daca era sa fie creanga trebuia sa aiba mugure in varf.
Frunzele de nuc sunt medicinale, nu stiu exact pentru ce ,cred ca ceaiul de nuc este bun de clatit parul , trebuie sa te interesezi pe internet ca sa nu arunci de pomana frunzele cand cad sau cand tunzi din el.
 

florin srcl

Active Member
Oricum o data si o data trebuie sa pui foarfecul pe el . Nu te atasa prea tare de varful lui :-D ca cu cat intarzii si il lasi sa creasca mai inalt cu atat vei avea un bonsai mai gigant :-D si sigur nu vrei asta decat daca ai locui la curte si scoti vasul afara sau daca vrei sa il faci inalt si cu coroana globulara in varf.
Asa ca mai astepti un pic, o luna cum ai spus, si pe urma ii ciupesti varful de sus. O luna nu cred sa se inalte prea mult . De ce am sugerat sa se tunda cand e mai bine afara si sunt semne ca a venit primavara ? Pentru ca se incalzeste vremea si planta incepe sa isi accelereze cresterea si nu va avea timp sa sufere prea mult.
Da, sunt frunze nu crengi, se cheama frunze compuse sau nu stiu cum le zice tehnic . Daca era sa fie creanga trebuia sa aiba mugure in varf.
Frunzele de nuc sunt medicinale, nu stiu exact pentru ce ,cred ca ceaiul de nuc este bun de clatit parul , trebuie sa te interesezi pe internet ca sa nu arunci de pomana frunzele cand cad sau cand tunzi din el.
Bineînțeles că-l tai, ăsta e și interesul meu, îl vreau pitic și cu crengi( răsucite dacă se poate). Mulțumesc încă o dată, ai fost din nou pe fază!
 

florin srcl

Active Member
Oricum o data si o data trebuie sa pui foarfecul pe el . Nu te atasa prea tare de varful lui :-D ca cu cat intarzii si il lasi sa creasca mai inalt cu atat vei avea un bonsai mai gigant :-D si sigur nu vrei asta decat daca ai locui la curte si scoti vasul afara sau daca vrei sa il faci inalt si cu coroana globulara in varf.
Asa ca mai astepti un pic, o luna cum ai spus, si pe urma ii ciupesti varful de sus. O luna nu cred sa se inalte prea mult . De ce am sugerat sa se tunda cand e mai bine afara si sunt semne ca a venit primavara ? Pentru ca se incalzeste vremea si planta incepe sa isi accelereze cresterea si nu va avea timp sa sufere prea mult.
Da, sunt frunze nu crengi, se cheama frunze compuse sau nu stiu cum le zice tehnic . Daca era sa fie creanga trebuia sa aiba mugure in varf.
Frunzele de nuc sunt medicinale, nu stiu exact pentru ce ,cred ca ceaiul de nuc este bun de clatit parul , trebuie sa te interesezi pe internet ca sa nu arunci de pomana frunzele cand cad sau cand tunzi din el.
Apropo, l-am dezlegat, îl chinuiam degeaba....
 

crysty

Active Member
Apropo, l-am dezlegat, îl chinuiam degeaba....
El mai are tendinta de crestere ,de inaltare si daca frunzele erau legate de vas atunci se desprindeau. Cand or sa inceapa sa creasca lastarii aia or sa fie mai lemnificati si mai duri decat coada unei frunze si probabil o sa iti trebuiasca cablu de cupru izolat, se foloseste la instalatii electrice, care se gaseste la metru in piata la magazinele mici dar pana atunci mai e. Daca nu ai cablu ,tot ce poti sa faci de pe acum e daca ai niste bani extra, sa cumperi vreo 2 metri sa fie pentru cand o sa ai nevoie, e o investitie buna avand in vedere ca leul si economia se duc la vale intr-una si o sa cumperi cablul cand iti trebuie, mult mai scump.
Bineinteles ca grosimea cablului depinde si de cat sunt crengile de groase, asa cum spune acest nene japonez care a cumparat un ienupar si il face bonsai-cascada.
(Bonsaii cascada sunt bonsaii 'curgatori' care dau impresia de copac pe marginea unei prapastii si vasul de bonsai trebuie sa fie neaparat inalt nu plat, iar speciile indicate pentru bonsaii-cascada ar fi coniferele adica ienuparul in cazul de fata)
El foloseste cablu de 2,5 mm dar specifica ca e in functie de grosimea crengii de dirijat...
Si aici se vede mai de aproape cum se dirijeaza crengile cu cablu mai gros si va crea un bonsai-cascada.
(pacat ca e in chineza ) :D .
Si uite asa ajung chinezii sa exporte bonsai si romanul ajunge sa dea cateva milioane bune pe un bonsai de ienupar care poate sa si-l faca singur daca cumpara pui de ienupar de la dedeman , dar rabdarea si anii bonsaiului se platesc scump. Chiar mai scump decat face, asta insemnand specula pe un moft. Dar americanu are bani si cumpara.
Cel mai scump bonsai din lume a costat 1,3 milioane dolari. Cu banii astia iti poti ridica o vila de lux.

The most expensive Bonsai tree: A centuries old Pine, sold for 1.3 million dollar at the International Bonsai Convention in Takamatsu, Japan.
https://www.bonsaiempire.com/blog/expensive-bonsai
 
Ultima editare:

florin srcl

Active Member
El mai are tendinta de crestere ,de inaltare si daca frunzele erau legate de vas atunci se desprindeau. Cand or sa inceap sa creasca lastarii aia orsa fie mai lemnificati si mai duri decat coada unei frunze si probabil o sa iti trebuiasca cablu de cupru izolat, se foloseste la instalii electrice, care se gaseste la metru in piata la magazinele mici dar pana atunci mai e. Daca nu ai cablu ,tot ce poti sa faci de pe acum e daca ai niste bani extra, sa cumperi vreo 2 metri sa fie pentru cand o sa ai nevoie, e o investitie buna avand in vedere ca leul si economia se duc la vale intr-una si o sa cumperi cablu cand iti trebuie mult mai scump.
Bineinteles ca grosimea cablului depinde si de cat sunt sunt crengile de groase, asa cum spune aceste nene japonez care a cumparat un ienupar si il face bonsai-cascada.
(Bonsaii cascada sunt bonsaii 'curgatori' care dau impresia de copac pe marginea unei prapastii si vasul de bonsai trebuie sa fie neaparat inalt nu plat iar speciile indicate pentru bonsaii-cascada ar fi coniferele adica ienuparul in cazul de fata)
El foloseste cablu de 2,5 mm dar specifica ca e in functie de grosimea crengii de dirijat...
Si aici se vede mai de aproape cum se dirijeaza crengile cu cablu mai gros si va crea un bonsai-cascada.
(pacat ca e in chineza ) :D .
Si uite asa ajung chinezii sa exporte bonsai si romanul ajunge sa dea cateva milioane bune pe un bonsai de ienupar care poate sa si-l faca singur daca cumpara pui de ienupar de la dedeman , dar rabdarea si anii bonsaiului se platesc scump. Chiar mai scump decat face, asta insemnand specula pe un moft. Dar americanu are bani si cumpara.
Unul din, daca nu cel mai scump bonsai din lume costa 1,3 milioane dolari. Cu banii astia iti poti ridica o vila de lux.
Nu-i problemă de cablu, eu sunt electrician...și da, mofturile și confortul se plătesc.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Nu incercati cu pomi care cresc viguros sa ii faceti bonsai..... numai ii chinuiti. Mai bine folositi pomisori care sant in mod natural pitici/mici.
 
Sus