De ce pierdem plantele?

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt convinsa ca in timp ati pierdut plantute si v-ati dat seama si care au fost cauzele. Haideti sa facem aici o lista a acestor cauze, poate va fi de ajutor cuiva asa incat sa nu mai pateasca ce-am patit noi.
 

carmenn

Member
mimoza pierduta:
prima acum vreo 5 ani, a murit pt ca toata lumea se juca cu ea si ii atingeau frunzele...ea de pudica ce era, se strangea...era prea stresata de cei din jur...
a doua luata de vreo luna...incepe sa-si piarda frunzele....pe asta nici n-am mai atins-o de frica sa n-o pierd...nu cunosc cauza, dar inca sper sa-si revina.
 

Roxana

Active Member
Plante pierdute

Fucsia pierduta din cauza musculitelor de sera
Saintpaulia pierduta din cauza excesului de apa, si deci din cauza putrezirilor radacinilor.
Crassula pierduta din cauza putrezirii tulpinei.
 

mihai_c

Member
carmenn a spus:
mimoza pierduta:
a doua luata de vreo luna...incepe sa-si piarda frunzele....pe asta nici n-am mai atins-o de frica sa n-o pierd...nu cunosc cauza, dar inca sper sa-si revina.
Mimosa nu prea traieste mai mult de 1-2 ani. De aia le pierzi... :p
 

mihai_c

Member
Cam da. E practic tot o planta anuala, numai tinuta in casa rezista ceva mai mult, dar nu cu mult.
Si daca tii in casa o planta anuala autohtona tine mai mult de un an ca nu o omoara iarna...
 

carmenn

Member
din pacate mi-a murit o azalee...
cred ca din cauza curentilor de are, caci usa de la intrare se deschidea direct pe ea...cealalta , desi in aceeasi incapere,poate mai ferita de aerul rece direct, traieste inca... :cry:
 

carmenn

Member
din pacate mi-a murit o azalee...
cred ca din cauza curentilor de aer, caci usa de la intrare se deschidea direct pe ea...cealalta , desi in aceeasi incapere,poate mai ferita de aerul rece direct, traieste inca... :cry:
 

Erwin

Member
Eu am pierdut in anul asta 2 begonii curgatoare albe. De ce? Din cauza combinatiei nefericite: pamant care retine apa + apa prea multa. Am fost in concediu si mi le-a udat cineva...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:x La mine pierderile sunt dintr-un singur motiv:de multe ori le transform in plante acvatice :rofl: :cry: :mrgreen:
 

calin123

Member
cu toate incercarile mele de aclimatizare violetele nu rezista la soare ,nici macar pentru 4 ore de soare .( am pierdut vreo 3 )
 

simonac

Member
mie mi-a murit la inceputul verii o fuchsie (tocmai cand era plina de boboci) si acum ma intreb care a fost cauza :?
si am mai pierdut 2 impatiensi din cauza paienjenilor rosii :x
 

nicoleta

Member
Si eu am pierdut toate cele 6 begonii, cred ca din cauza caldurilor de asta vara! Le voi admira in concediu la cei care stau la munte si ma voi ocupa in principal de violete dupa care sunt innebunita! Sper sa treaca iarna cu bine si impatiensii desi nu prea sunt la racoare!
 

angela draganoiu

Active Member
eu am pierdut 2 impatiensi datorita pianjenilor rosii din cauza de uscaciune foarte mare. am mai pierdut o violeta din cauza caldurilor din vara asta.
din cauza uscaiunii din apartament nu o duc bine nici azaleele.
 

dana_m

Member
eu am pierdut doua murraya, din cauza soarelui diect prin geam (cu toate ca avea soare dimineata pana la ora 11) si doua violete care nu stiu ce flori faceau. Cred ca tot din cauza caldurilor de peste vara. :cry:
 
eu am pierdut doua dracene - caldura de vara asta, banuiesc. o a treia a "supravietuit" pana in septembrie si ultimele doua luni a crescut spectaculos.
un croton - pierdut pentru ca nu a fost udat, intr-o perioada in care am fost plecata si prietenul meu l-a lasat sa moara de sete.
o azalee - de vina eu ca n-am stiut exact cum s-o ingrijesc si sa-i asigur toate conditiile, motiv pentru care nici n-am cumparat a doua oara vreo azalee :| .
 

Gabriela

Member
-ma alatur si eu listei celor care au pierdut impatiensi.am crezut ca i-am salvat,au mai supravietuit 3 luni dupa atacul paianjenilor apoi...au decedat.
-begonie dar inca nu stiu cauza
 

Gabriela

Member
si sa nu uit de Tradescantia-udat excesiv+soare direct=musculie. in cateva zile nu am mai avut ce face...s-a topit
 
Sus