De ce pierdem orhideele iarna?

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am vreo 2 in muschi insa prefer sa o ud cand vad ca ghiveciul a devenit usor de tot semn ca muschiul este complet uscat.
Nu stiu de ce dar totusi la mine am vazut ca mai degraba se dezvolta mai puternic in scoarta decat in muschi.In muschi fac repede radacini daca au probleme cu ele insa pe urma mi se pare ca incepe o perioada in care stagneaza.
Oricum prefer scoarta pentru ca mi se pare ca am un mai bun control asupra radacinilro si a apei.
 

miki70

Active Member
Scuze pt off topic, de unde cumparati sphagnum? Este din acela care la umiditate capata viata, se inverzeste?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Miki eu am luat de la un membru de aici - de la greenfingers.
Am observat ca se inverzeste doar daca ghiveciul nu are lumina suficienta.
 

miki70

Active Member
sarselia a spus:
Miki eu am luat de la un membru de aici - de la greenfingers.
Am observat ca se inverzeste doar daca ghiveciul nu are lumina suficienta.
Multumesc, o sa-ti scriu pe pm , aici suntem offtopic
 
lelia a spus:
Cu phalele ma inteleg ,au radacini groase ,multe ,rezistente ,nu ma inteleg cu celelalte orhidee ,cambria ,miltonia ,dendro .....au altfel de radacini si inca nu m-am prins cum trebuie ingrijite ,daca am reusit cu unele ,a fost doar norocul ,sper sa aflu secretul si sa-mi imbogatesc mini-colectia .
Eu le tin pe toate in acelasi loc, deci au aceleasi conditii. Ma iau dupa Phale, astea daca nu au apa, mor, plus ca pot sa le vad radacinile. Ele nu au pseudobulbi ca sa stocheze apa. Atunci cand Phale are nevoie de apa (nu exagerez), le ud pe toate prin scufundare cu apa de la robinet. Am o Miltonia, o Cambria, un papucel, 5 Phale si o Vanda (ei ii acord alta atentie). Vara le pun in cada si le fac un dus de cel putin 10 minute. Intre udari le pulverizez cu apa demineralizata (dar nu cred ca asta are importanta).
Si le merge foarte bine la toate. Am aruncat una singura pentru ca ma enerva: inflorea de trei ori pe aceeasi tija. Adica mai crestea tija, mai avea 5-6 flori si tot asa de trei ori. Legam tija in forma de opt ca sa-i dau o forma.
 
Din pacate si eu ma confrunt cu probleme -cred eu- legate de iarna: am 4 phale carora le-a putrezit varful de crestere ! adica , eu banuiesc ca , la udare a intrat apa intre frunze ,si , desi am absorbit-o cu servetele , operatia nu a fost suficienta , iar in lipsa curentilor de aer care sa le usuce , apa a stagnat si a dus la nenorocirile de care spuneam !
Pur si simplu , frunzele cele mai noi ( 1-2) s-au inmuiat de la baza ,s-au innegrit , au putrezit si s-au desprins !Am dat cu scortisoara si acum astept !
Colac peste pupaza , de sf Valentin , din 3 phale frumoase pe care le-am primit de la sot , una avea vrful de crestere uscat!

Ce mai pot spera de la ele ? probabil doar puii ar mai putea salva plantele , nu ?
Ce sa fac pentru a preveni si la celelalte aceasta problema ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ca sa previi, daca problema a aparut din cauza udarii, poate ar fi bine sa schimbi modul de udare, sa le uzi prin scufundarea ghiveciului, in felul acesta nu ajunge apa in mijloc

Cat despre cele deja afectate, nu stiu... :(
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Phalele sunt plante foarte rezistente si cu o "vointa" de a trai cum nu am mai intalnit la alte plante. Varful de crestere odata afectat nu isi mai revine, dar planta nu moare asa usor. Ingrijeste-le in continuare si in cazul in care au radacini sanatoase, vei vedea ca dupa un timp vor face pui care vor lua locul plantei adulte afectate. Posibil sa dureze chiar si un an pana apar puii. Ai grija sa nu mai ajunga apa in centru. Daca ramane complet fara frunze planta moare.

Uda-le prin scufundare. Eu pastrez galetusele de lactate de 1l. Sunt perfecte pt a uda in ele ghivecele de orhidee ;-).
 
Prin scufundare le ud si eu , dar pun si dusul pe ele , sa curete praful si ce s-o mai pune pe frunze !
In consecinta , va trebui sa stopez dusul plantei si sa ma apuc de curatat praful frunza cu frunza !
:cry:
Sper sa nu ma apuce damblaua pe la nr 20 -25 ! :rofl:
Asta este ! Astept cu nerabdare primavara sa pot deschide geamul si sa se ventileze natural !
multumesc !
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Dar nu trebuie sa le cureti saptamanal de praf, decat daca ai tu vreo problema de sanatate.
Eu fac operatiunea asta doar de 2 ori pe an, dar recunosc ca nu le mai tin in dormitor tocmai din cauza prafului care se aduna pe frunze.
 

July

New Member
Ma ajuta și pe mine cineva cu aceasta orhidee... oare își mai revine? Ce am de făcut? Mulțumesc!20170120_161103-1.jpg
 

Mimi

Member
pare ca are coletul putrezit, nu mi dau seama bine din poza asta, poate ai pus apa pe varful de crestere sau intre frunze, nu stiu daca mai ai ce sa i faci, daca infectia se opreste atunci o sa faca pui, fie pe tije, fie de la baza...mai depinde si in ce fel arata radacinile
 

Roxanna

Active Member
Da, si mie mi se pare moarta, din pacate. Totusi, in poza nu se vede mijlocul, de unde cresc frunzele. Daca este uscat in intregime, planta nu mai are nicio sansa. Daca a ramas o parte verde, e posibil sa mai produca un puisor bazal, dar sansele sunt minime, avand in vedere ca nu mai exista nicio frunza care ar putea sa hraneasca noua plantuta.
 
Sus