De ce pierdem orhideele iarna?

sarselia

Active Member
Moderator
Pentru ca v-am auzit ca ati avut pierderi la orhidee in aceasta iarna as vrea sa ne spuneti si noua ce probleme ati intampinat ca sa invatam cu totii.
Eventual spuneti-ne cate grade ati avut in camera si care au fost cauzele care au dus la pierderea acestora.
 

CristianG

Well-Known Member
Eu am pierdut o parte din bobocii de la Phale si de la Paphiopedilum...Ambii boboci s-au ofilit. Nu am mai patit asa ceva pana acum. De pierdut nu am pierdut pana acum vreo orhidee.Insa se vede ca si-au incetinit vegetatia. Lumina oricum nu mai au ca primavara-vara. :(
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu am pierdut niste boboci la Phale dar se pare ca si i-au pastrat pe restul.
Aici stiu ca a fost vina mea pentru ca am fost plecata si pentru un pic de economie au fost 10 zile caloriferele date la minim.Deci schimbarile bruste de temperatura si-au spus cuvantul.
O alta nenorocire am patit si cu un Cymbidium pe care mi-as fi dorit enorm sa il vad inflorit dar, din aceleasi cauze, si-a pierdut toti bobocii.
Altele au rezistat eroic si dau sa infloreasca.Plante in schimb nu am pierdut (inca).
Din ce am observat bobocii Cambriilor sunt tare rezistenti la schimbarile de temperatura.
 

FlorentinaS

Member
Nu stiu daca postez bine, pentru ca problema mea e cu o orhidee si e legata de iarna, dar...
Nu era plantuta mea. De fapt eu nu am nicio orhidee, pentru ca nu am nici loc adecvat in casa pentru ele si mi s-au parut intotdeauna dificil de ingrijit.
O vecina de-a mea isi tine florile iarna intr-un fel de veranda inchisa cu geam, unde e foarte frig, nefiind incalzita in niciun mod. Nu stiu cum, printre celelalte plante mai rezistente, s-a ratacit si un dendrobium, care avea frunzulitele inghetate si nu mai erau verzi, ci cu tente maronii. Se pregatea sa il arunce, dar m-a apucat mila si l-am luat, cu speranta ca il pot resuscita. Se pare ca nu am reusit, pentru ca l-am bagat de vreo saptamana in baie, unde e racoare (17-19 grade) si lumina, dar, in afara de faptul ca i-au cazut toate frunzele, una cate una, nu s-a mai intamplat nimic. Radacinile care ies deasupra ghiveciului par ok (sunt albe si tari).
Mai am vreo sansa cu planta?
Multumesc!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Florentina o poza cu intreaga planta ar fi mult mai de ajutor.
Eu cred ca dupa o perioada va incepe sa faca pui numai ca pentru aceasta ar trebui sa vedem in ce stare este.
Daca radacinile sunt albe si tari inseamna ca sunt in regula.
 

refu

Member
90% din Pierderile sau problemele legat de orhidee iarna vin de la curentii de aer. Avand in vedere si variatiile mari de temperatura care au loc afara, este afectat si bioritmul plantelor. Pe langa acesti curenti reci sau calzi o alta cauza poate fi lipsa de umiditate datorita incalzirii caselor noastre.

Dupa parea mea ideal ar fi dar aprope imposibil, mutarea orhideelor intr-o singura incapare pe timp de iarna unde sa nu existe nici curenti de aer si unde este posibila reglarea temperaturi intre un anumit interval.
 

Kati

Active Member
Inca nu o arunca. Si eu am multe orhidee in aceasta faza, unele din cauza ca au avut pui pe langa ei, care au inghetat, altele care si-au pierdut complet frunzele. Toti sunt dendrobiumi. Inca nu le arunc, dar o sa le ud mai rar, fiindca daca nu au frunze nu mai consuma atata apa.
Bafta!
 

gabi d

Member
Ai putea sa incerci sa creezi o"sera" - adica sa legi giveciul cu o punga sau sa il acoperi cu o jumatate de pet - tai o sticla de plastic in jumatate si acoperi ghiveciul cu ea. Oricum, este o solutie care poate fi salvatoare pentru orhidee ca a ta, insa are si un dezavantaj - formarea mucegaiului daca nu se aeriseste planta din cand in cand. Oricum, multa bafta!
 

elaelena

Member
la dendrobiumul meu, dupa ce i-au cazut frunzele nu s-a mai ''imbracat'' la loc, in schimb i-au crescut 2 pseudobulbi ....
 

Kati

Active Member
Nici nu se mai imbraca, asa e felul lui. Noii pseudobulbi vor creste pe langa cei batrani si golasi. Exact asa cum ai observat si tu :D Apoi, la un moment dat, si ei se vor urati din pacate.
 

diana999

Active Member
:roll: Cum a venit frigul au inceput sa moara incepand cu bobocii pana la plante in toata regula. Unele de-abia le-am cumparat dar nu vreau sa dau vina pe vanzatori ......In total aproximativ 10. Temperatura 14-15 grade. Le-am udat doar o data pe saptamana.
Ieri am descoperit singurul boboc de phale ca se usca.

Se pare ca nu am conditzii pt ele si cred c-o sa renuntz....
 

nik

New Member
Si eu am probleme cu orhideele in iarna asta... Dau vina pe aerul cald si uscat din casa si pe lumina insuficienta...
Nici o Phala nu da semne ca ar vrea sa infloreasca, in schimb la unele le da frunza noua...Pana si una care am cumparat-o cu tija in formare "stationeaza" de vreo luna...
La "cambrii" li se usuca frunzele, iar vreo doua au ramas doar cu psb goi, dar verzi si grasi (Beallara_Peggy_Ruth_Carpenter_'Morning_Joy' si Zygo)...
Nici eu nu stiu ce sa mai fac...
 

Camik

Active Member
In iarna asta la orhideele mele le merge super bine.Nu vreau sa o luati ca pe o lauda ,vreau sa va spun cum le ingrijesc eu .
Ca loc ,eu le tin in balcon ,balcon deschis spre hol cu temperatura de 16-17 grade noaptea si ziua de 21-22.
Le ud cu apa din zapada topita sau de ploaie ,pe care o tin in casa dar o si incalzesc inainte de a uda.Lumina au din trei parti atat cat poate fi iarna iar ingrasamant le pun,odata pe luna .Perioada de udat este de 7-10 zile,poate si 12 uneori ,intai observ culoarea radacinilor.Cand e argintie,ud.
Umiditate nu stiu cat am in casa dar acolo pe la colturile balconului care e izolat(geam termopan) ,cand si cand apare cate un punct de mucegai pe care il sterg la fata locului fara a muta florile.Rezolv problema cu un betigas cu vata in cap muiat in solutie antimucegai de dufa.In felul asta florile nu trebuiesc mutate.
De aerisit aerisesc zilnic dar nu pe geam deschid usa.Asa nu risc sa-mi cada bobocii.
Am observat ca orice schimbare de mediu ,de temperatura ,de lumina si caldura sau curenti reci le provoaca caderea bobocilor.Nu le place.
http://i1123.photobucket.com/albums/l54 ... 1_1225.jpg
http://i1123.photobucket.com/albums/l54 ... 301_01.jpg
Va doresc sanatate si spor in ingrijirea floricelelor!
 

Kati

Active Member
Nick, daca cambriilor li se usuca frunzele, probabil sunt cele de pe pseudobulbii batrani, nu? Daca da, atunci nu-ti fa probleme, este ceva natural. Si la phalaenopsisi incepand de acum si pana in primavara frunzele de la baza se vor ingalbeni (in general 1 sau 2, nu mai multe) si vor trebui taiate. Plantele nu au nimic, doar isi leapada frunzele vechi si vor face unele noi destul de repede dupa aceea.
 

Pau Pau

Member
Camik ai niste orhidee SUPERBE! De expozitie. Felicitari si la cat mai multe floricele. :)

Eu am pierdut iarna asta o phala care avea burete la radacina. din pacate am descoperit prea tarziu si s-a dus. :(
 
Sus