De ce iubim orhideele?

laural

Well-Known Member
Ce tare ! O sa-ti placa de ea ! Sa ne-o arati si noua:happy:
Prima mea orhidee o am din 2011 si infloreste in fiecare an:inlove:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Felicitari Ruxi!Sunt ferm onvinsa ca nu va fi si ultima!Sa ai parte de ea.
Si eu iubesc orhideele insa iubesc si alte plante la fel de mult.Intr-adevar ele sunt mai deosebite insa nu toata perioada anului fiindca au si perioade cand nefiind inflorite chiar nu sunt frumoase.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Acum urmeaza sa ma informez despre cerintele ei si la nevoie stiu la cine sa apelez pentru ajutor :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Intr-adevar o data ce le prinzi gustul vrei si mai multe.Si incepi sa vrei si alte specii si alte specii, etc...Insa se merita fiindca sunt superbe!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sa te bucuri de ele, Anysa. Asa incepe: mai intai prima orhidee, apoi a doua... Si la un moment dat realizezi ca nu te mai poti opri :)
 

MASCHA

Active Member
Eu m-am ferit sa cumpar orhidee pana am descoperit acest forum ,unde am vazut ca multi din Romanica aveau aceste plante.Eu aveam impresia ca pentru cresterea lor ai nevoie de conditii deosebite,caldura ,umiditate,...ceva tropical...dar am prins curaj si am inceput cu phalenopsis,pe care o consider cea mai buna planta de camera,am exemplare care stau sase luni pe an inflorite ,si asta iarna,acum vara le scot afara si le bag inauntru in octombrie,iar pana in decembrie sunt pline de flori.
Nu este un motiv suficient sa le iubesti ?...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Corect Mascha!Si eu m-am ferit multi ani de ele si tot fiindca aveam impresia ca ai nevoie de nu stiu ce conditii pentru ele.Insa dupa ce le-am prins gustul nu m-am mai oprit...Spuneai ca le tii si tu afara...Sunt umbrite peste vara,nu?
 

MASCHA

Active Member
Da ,sunt umbrite, inca nu atat de mult pe cat as dori,au soare pana pe la 12 fiind agatate de un gard.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Minunat!Daca te rugam nu le faci si niste poze?Am tot vorbit de orhidee pe afara insa nimeni nu a vrut sa ne arate poze cu ele pe afara.Ar fi de invatat sa vedem cum le-ai agatat de acel gard.Multumim!
 

geodezia

Well-Known Member
fetelor dragele asta planta nu vrea la mine cred ca din cauza ca nu am condititi adica pe la mine este curent in toata casa dar am o doamna in olnada care vrea sa ma faca sa iau vande si cimby adevarul ca imi plac tare mult na acu o sa incerc daca va intereseaza trimite in romania niste plante enorme aproape 2 m are lungime cu radacini vandele de la dinsa
o sa cumpar si eu mai in toamna citeva ca m-a imbolnavit sa va pun site-ul dinsei chiar daca nu doriti sa cumparati macar sa va clatiti ochii cu ce minuni poate ea sa ne faca rost
http://doini.sunphoto.ro/0_Orhidee_Vanda_exclusiviste
http://doini.sunphoto.ro/0_Orhidee_Cymbidium_curgator_propus_spre_vanzare
sper sa va placa iubitoarelor de orhidee
 
Ultima editare:

MASCHA

Active Member
Minunat!Daca te rugam nu le faci si niste poze?Am tot vorbit de orhidee pe afara insa nimeni nu a vrut sa ne arate poze cu ele pe afara.Ar fi de invatat sa vedem cum le-ai agatat de acel gard.Multumim!
Nu stiu cat de bine se vede,pentru ca am plantat un tei si ramurile lui cam obtureaza imaginea si agatate in glicina
 

laural

Well-Known Member
Ce frumoasa e !
Ramificata si cu radacini sanatoase . O sa-i cada o parte din bobocei, dar o sa-i cresca altii.
Sa-ti traiasca si sa te bucuri de ea multi ani.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ruxi e minunata orhideea ta cea noua!Sa ai parte de ea!
Mascha e minunat aranjamentul tau cu orhidee in gradina.Imi place ideea cu acea ladita!Si vad ca la toate le merge de minune!Multumim frumos pentru poze!
 
Sus