De ce ii cad frunzele Callistemonului?

cornelia

Fondator
Membru staff
Am din primavara un Callistemon maricel. A inflorit frumos, i-au dat crengute noi, l-am mai si tuns ca sa pot sa va dau lastari din el. El a stat tot timpul in balcon, nu i-am schimbat locul. Cand a scazut temperatura, toate plantele le-am udat mai rar si mai putin. Problema lui este ca ii cad frunzele de la baza catre varf. Pana la un punct cred ca e normal, dar totusi, parca prea multe. Crengile de la baza au ramas golase. Ce-o avea? Vreo dereglare de udare? Asa se comporta el? O avea vreun paianjen rosu si nu vad eu?
 
A

Anonymous

Guest
Eu cred ca este absolut normal. Nici daca i-ar cadea toate frunzele nu cred ca ar fi anormal. Ce temperatura ai in balcon ?
 
A

Anonymous

Guest
Eu zic s-o uzi in proportie directa cu modul in care consuma apa (caldura, lumina, suprafatza foliara si evaporatia pamantului) si primavara s-o tunzi sever .. de regula reactioneaza bine la taieri.

Daca suspectezi ca ar fi vreo boala vasculara (ca inyteleg ca pe frunze nu apar simptome evidente) sacrifica un lastar si vezi daca are coloratie normala in sectiune ... daca e maroniu si arata bolnav .. atunci trebuie stropit cu fungicid cat mai repede .. atat pe frunze cat si in substrat ... insa ma indoiesc ca va fi cazul.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pana la urma caderea frunzelor a fost un proces normal chiar daca usor accelerat. Intre timp si-a revenit. Are lastari noi si frumosi.
 
A

Anonymous

Guest
Ma bucur pt tine ... dezstreseaza-te ... palntele vor simti venirea primaverii si se vor inviora cat vezi cu ochii.
 
Am si eu un callistemon. L-am primit dupa ce inflorise,i-am scurtat ramurile,dar nu am reusit sa inradacinez nici una. Am tinut planta in balconul inchis,am udat-o rar,cate putin,iar de vreo doua saptamani am adus-o in casa fiindca am observat ca se ingrosau varfurile ramurilor.Cred ca sunt boboci,fiindca s-au ovalizat. Ma intreb daca are nevoie de ingrasamant,acum. Va multumesc!
 

rodi

Member
cornelia a spus:
Am din primavara un Callistemon maricel. A inflorit frumos, i-au dat crengute noi, l-am mai si tuns ca sa pot sa va dau lastari din el. El a stat tot timpul in balcon, nu i-am schimbat locul. Cand a scazut temperatura, toate plantele le-am udat mai rar si mai putin. Problema lui este ca ii cad frunzele de la baza catre varf. Pana la un punct cred ca e normal, dar totusi, parca prea multe. Crengile de la baza au ramas golase. Ce-o avea? Vreo dereglare de udare? Asa se comporta el? O avea vreun paianjen rosu si nu vad eu?
Bună Cornelia,

Am citit postul despre Callistemonul tău. Am şi eu unul destul de măricel şi are nişte probleme - unele dintre frunze sunt maronii şi uscate de la jumătate spre vârf iar la altele apar nişte găurele mici şi cu timpul să măresc până când dispare frunza cu totul ca şi când ar fi mâncată de omizi. Am dat cu ceva insecticid dar presupun că ar trebui să fie altceva. Am tot căutat informaţii şi am găsit că pentru Callistemon unul dintre dăunători ar fi Sphaeropsis tumefacens, dar nu am găsit detalii despre chestia asta.
Ştii ceva?

Mulţumesc.
 
Sus