De ce ii cad frunzele Aeschynanthus-ului?

Crengutza

New Member
Bine v-am gasit!
Va rog sa ma ajutati si pe mine intr-o problema.
Am primit cu ocazia zilei de 8 martie de la sotul meu o floare Aeschynanthus ireal de frumoasa.Atat de bogata si de plina de flori,incat am pipait-o sa vad daca nu e cumva artificiala.Am udat-o in vara cam la trei zile si am pulverizat-o mereu in zilele caniculare.Dupa perioada de inflorire i-am scurtat lastarii si totul a mers bine pana acum doua saptamani cand au inceput sa-i cada frunzele.Cate una-doua pe zi.Dar zilnic cad.Intr-adevar,de cand s-a mai racorit nu am mai udat-o atat de des.Nu am cui sa cer un sfat,asa ca ma bucur ca v-am descoperit,caci vreau neaparat sa-mi salvez frumusetea si sa o vad din nou inflorita.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Bine ai venit.

Banuiesc ca e vorba de o dereglare de udare. Chiar daca ai rarit udarile (si bine ai facut) este posibil ca schimbarea sa se fi petrecut prea repede. Cand temperatura creste sau scade brusc asa se intampla.

Eu am niste lastari de Aeschynanthus pusi la inradacinat, deci abia acum incep sa experimentez.

Dar poate te ajuta cineva.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Aeschyanthusul meu il ud foarte rar,numai cand vad ca-i e uscat pamantul.
Aveam mai demult obiceiul sa ud florile des,si atunci am patit si eu la fel.
Mai bine pulverizeaz-o pe frunze decat sa o uzi.
I-ai schimbat pamantul dupa ce ai luat-o?
Daca nu,ar fi bine sa-l schimbi .
 

Crengutza

New Member
Va multumesc mult pentru sfaturi.
Inseamna ca eu gresesc udandu-le prea des.Pamantul nu l-am schimbat,am zis sa las la primavara.Iar cel din ghiveci nu stiu ce pamant este,ca e foarte usor.
 

Crengutza

New Member
Maine merg sa-i cumpar pamant,dar nu prea stiu ce fel.Am mai luat odata nu mai stiu de care si mi-a facut in cateva saptamani musculite albe.Multe si marunte.Sau paduchi.Buuuun,si dupa ce schimb pamantul,cam la cate zile sa o ud?Poate ca eu din dorinta de a face bine gresesc sau exagerez.Nu am experienta,asta-i adevarul :( Cred ca pe toate le ud prea des.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
In primul rand tre sa inveti sa nu le mai uzi asa de des.
Unde traiesti ,in ce oras?
De unde iei de obicei pamant si de care?
 

Crengutza

New Member
Locuiesc in Simeria.(Sper ca ai auzit de oras,caci nu e asa departe de tine :rofl: )De obicei cumpar de la florarie.De acolo a fost si cel cu probleme.Probabil a fost cel mai ieftin.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Te intrebam unde locuiesti,ca sa vad ce posibilitati de cumparare ai.Eu iau pamantul din Kaufland,Alba-Iulia,si sunt multumita de el.
Ultima data am luat Florimo,nu mi-a facut probleme.
Sigur ca am auzit de Simeria.
 
Sus