De ce este natura in dificultate ?

iraira

Member
Ati vazut AVATAR? este exemplul perfect ....si cand ma gandesc ca marea majoritate a oamenilor au apreciat filmul doar pentru "efectele speciale"...
 

sandaneagu

New Member
Sursa: Descopera
Omul se face vinovat de extinctia si distrugerea a peste 800 de specii de animale si plante disparute total in decursul ultimelor 5 secole. Situatia este inca mai grava in prezent, cand sunt amenintate cu disparitia un numar uluitor de 17.000 de specii, anunta intr-un comunicat, Union for Conservation of Nature.

O analiza detaliata a acestor date si cifre indica faptul ca toate comunitatile internationale vor rata scopul propus in anul 2002, care viza ca in anul 2010 sa se reuseasca o stopare a accelerarii ratei de disparitie a plantelor si animalelor.
 

Marcela

Member
claude a spus:
vali a spus:
vali, cu articolul ce l-ai postat numa' ma enervez mai rau!!! :x Pentru ca ma simt neputincioasa! Desi acum cativa ani era pe Discovery o reclama frumoasa, care suna asa: "the power of one is to do something...anything", din pacate nu e chiar asa! Oamenii sunt prosti, inconstienti si nepasatori! Na, ca m-am infierbantat! :(
Mie imi place reclama respectiva... nu e numai reclama. Geoff Lawton a spus un lucru minunat: "Poti rezolva toate problemele lumii intr-o gradina." Dar n-avem nevoie nici macar de gradina.
Uitati ce a putut sa faca un singur om:
http://introducereinpermacultura.wordpress.com/viziune/

Sper sa fie o sursa de inspiratie pentru cati mai mai multi oameni. Eu, una stiu ca voi incepe sa adun ghinde. Si sa le seman. :D

Marcela :rose:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Din nefericire oricit am vrea sa ne transformam noi in reinventatori ai naturii pure nu se poate.
Nu vreau nici sa sperii si nici sa fiu pesimista caci nu imi sta in fire dar oricit ne-ar asigura pe noi autoritatile de orinde din lumea asta mare catastrofa din Japonia ne afecteaza.
Asa ca daca cumva veti vedea plante crescute "ca din apa" sunt de fapt crescute din ...........Fukushima :(
 
Sus