De ce colectie de hibi ?

D

dyayzh

Guest
Chiar asa...de ce ati ales sa colectionati hibi si nu alte plante? Cum si cu ce ocazie v-ati hotarat ca e timpul sa creati o colectie? Ne povestiti si noua ? :oops:
 

ani

Member
Mi-au placut dintotdeauna pentru delicatetea florilor si pentru ca nu mi s-au parut greu de ingrijit. Vedeam pe site-uri din strainatate niste minunatii de flori si evident mi le doream si eu. Cumparand si schimband cu alti iubitori de hibiscusi am reusit sa am cativa frumosi si nu ma pot opri chiar daca trebuie sa renunt la toate celelate plante din casa.
 

cory_helen

Active Member
imi plac foarte mult florile lui si acum am reusit sa am si eu patru... poate imi voi imbogati colectia... :D
 

albela

Active Member
Povestea mea incepe cu un hibi Aloha Rosa cumparat de la sellgors. Eram cu el in cos inca in magazin, si m-a oprit un nene si mi-a spus ca bine am facut ca l-am luat ca o sa-mi faca cate o floare in fiecare zi :D . Nu a inflorit toata iarna (l-am luat in toamna fara flori) si abia in primavara a facut prima floare... una imensa :D . A fost dragoste la prima vedere, cred ca asa m-am si exprimat pe forum cand am postat poza. De la acest hibi pana la mica mea colectie de azi nu a fost decat un pas :) .
 

sini

Well-Known Member
Florile mi-au placut de cand ma stiu..Si acum am multe.Prima colectie inceputa a fost cea de violete.Mi-au placut enorm aceste floricele.A incercat Ani sa ma ademeneasca cu hibi,dar eram innebunita dupa violete .Tot uitandu-ma prin colectiile fetelor dupa violete ,am dat de colectia(de hibi) a Monicai Trusca.Atunci mi s-a pus pata.O pata scumpa,dar asta e.
 

kriss

Member
si prima mea mica colectie a fost de violete, apoi in paralel o mica colectie de cactusi si una de hibiscusi.
m-am hotarat la hibiscusi pentru ca nu sunt niste plante pretentioase, le poti aranja coroana cum vrei, dar mai ales pentru ca au niste flori superbe.
cand am intrat pe forum nu stiam ca exista decat hibi rosu batut, galben batut si piersic batut. eu credeam ca am doar rosu batut ca nu imi inflorisera niciodata neavand lumina la bloc unde statusem inainte. am inceput sa ma gandesc la o colectie de hibi dupa ce mi-a inflorit hibi el capitolio si am vazut ca hibi nu are numai floare batuta. nu va mai spun ca la inceput am crezut ca a inflorit el aiurea si ca de fapt trebuia sa fie rosu batut. :oops:
apoi m-am uitat prin albumele fetelor si m-am indragostit de atatea frumuseti de hibi.
 

fdana

Member
Eu tot asa ,am inceput cu o multime de plante si un hibi rosu,pe urma a venit unul roz involt si s-au inmultit.Apoi am renuntat la restul plantelor pentru hibi.Acum desi am pierdut o gramada ma pun iara pe adunat.
 

sonia_i

Active Member
Si eu am inceput cu un hibi rosu batut, am primit si alte culori, si am continuat cu plantele de jungla si tropicale, nepretentioase si cele care cresc foarte inalte, acum, ma intorc din nou la hibi, prima mea dragoste. :D
 

CristianG

Well-Known Member
Am si eu acasa un hibiscus rosu care nu este batut.Este tare simpatic! Florile sunt mari.Chiar daca acestea nu sunt parfumate, planta este decorativa prin flori... :D
 

anyny

Member
mie la inceput nu mi-au placut, dar dupa ce mi-a inflorit m-am indragostit...bineinteles ca am doar un hibiscus rosu, dar mi-ar placea sa imi cumpar cu timpul si unul piersic. :D
momentan am violete, cactusi, orhidee..
 
D

dyayzh

Guest
La mine dragostea pentru hibi a inceput cu vizionarea albumelor voastre :oops: Am admirat si admirat multitudinea de culori si m-am declarat iremediabil captivata de aceste plante. Desi nu prea am avut mult noroc cu ele (mai ales cu inradacinarile :( ), am decis in continuare sa perseverez si sunt convinsa ca voi invinge si voi reusi sa-mi fac o colectie frumoasa :wink: :D
 
Si eu am inceput cu cateva plante si un hibiscus rosu cu floare simpla ,dar de la primul m-am indragostit iremediabil de florile lui superbe,asa ca am inceput sa colectionez unul cate unul....am mai pierdut 2 ... dar nu m-am lasat si in viitor as vrea sa-mi imbogatesc colectia cu alte varietati speciale ale acestei plante minunate numita hibiscus...deoarece acum nu am decat rosu cu floare simpla 3,rosu cu floare dubla,portocaliu cu floare simpla,portocaliu cu mijloc visiniu,roz cu floare dubla...
 

bebe Iris

Active Member
Am o mare intrebare si poate ma ajutati cumva...
Se face comanda comuna la Gommer, sunt foarte tentata sa cumpar doi hibiscusi, dar nu stiu daca supravietuiesc iarna la temperaturi de 23 grade, in apartament. Cine are hibiscusi cumparati de la aceasta firma, ce parere are? Nu as vrea sa-i aduc la mine si sa-i chinui, poate chiar sa nu supravietuiasca, mi-ar parea tare rau...
Multumesc! :D
 
D

dyayzh

Guest
In proportie de 90 % din hibii "deosebiti" din colectiile fetelor sunt de la Gommer. Are plante sanatoase si nepretentioase. In afara de pret, nu este nici un alt motiv sa nu cumperi :wink: :D
 
Sus