De-as fi avut minte sa nu plantez.....

claude

Well-Known Member
Moderator
Salcami! Nu i-am plantat eu, ci buniciul meu, cu scopul de a fixa pamantul in spatele casei, unde am un povarnis abrupt. E drept ca isi fac treaba si nu fuge pamantul, dar imi rasar salcami si de la fundatia casei :x , intr-o zi m-oi trezi cu unul ca-mi ridica patul :mrgreen:
 

adrianam

Well-Known Member
La mine menta a devenit invaziva, mai ales ca am plantat-o intr-o zona mai umbroasa.
Din pacate am plantat si trandafirul Moulinex tot acolo, si am impresia ca nu il lasa sa se dezvolte.
In primavara am incercat sa curat toti rizomii de menta din pamant.
Nu stiu de unde dar acum este tufa bogata de menta in jurul trandafirului.
Dupa ce infloreste voi incerca iar sa o scot cu tot cu rizomi.
 

geodezia

Well-Known Member
da ce ziceti voi de mina maici domnului sau ginerele si mireasa cum ii zicem noi pe aici e topenie cu ea se tiraste prin toata gradina trebuie sa jumol nonstop la ea pe urm ami este napul cu floarea galbena
atentia am luat de vreo 2 ori la rind bulbi de crini de aia frumsoi de la benelux si i-am plantat intr-o zona unde cam sta apa si dusi au fost au putrezit
acum sunt nevoita sa iau iar
of cei care i-am pus in zone normale au inflori tare frumso dar ii haleste un napirstoc de gindac rosuu intr-o zi au mincat un crini intreg cu floare cu tot cred ca erau 10 in conditiile in care am stropit inclusiv cu decis
 

adrianam

Well-Known Member
Da, mana Maicii Domnului este foarte invaziva daca o lasi sa se tarasca pe pamant.
Acolo unde am lasat un singur fir sa se catere si i-am taiat toti lastarii de pana pe la 80 cm, nu am probleme cu ea.
La cele la care am lasat mai multe fire si trebuie sa ma aplec pe sub trandafir sa fac curatenie, ma cam innebunesc cu lastarii noi pe care ii intind pe pamant.
Dar sper sa le pot tine sub control.
 

cristinaf

Well-Known Member
Eu regret ca am platat toporasi in gradina. Ma gandeam ca am sa-i pot tine sub control, dar e imposibil, apar peste tot. Probabil isi imprastie semintele, nu se inmultesc doar prin radacini, ca altfel nu-mi explic.

Cu menta am patit-o si eu, mi-a aparut un fir nu stiu de unde. Un soi foarte parfumat, probabil de printr-un ghiveci, venita cu vreo planta perena, si pana in toamna se raspandise pe 1m patrat. A mutat-o de urgenta, am sapat cu rabdare pamantul si am scos fir cu fir radacinile, ca altfel e degeaba. Un firicel daca ramane, in cateva luni e tufa la loc. Avea radacini ca de pir.
 

cistele1

Member
Si eu vreau toporasi si m-ai pus pe ganduri ...
Cat despre menta, nu am 'ghinionul tau'. Daca pun seminte, nu rasare, daca o iau ca rasad si o plantez in ghiveci, pana toamna o arde vantul si dispare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Toporasii sunt invazivi dar se pot tine sub control.Primavara dupa inflorire se scot toate firisoarele ce au tendinta sa formeze radacini.Sau....pur si simplu smulgi tot ce apare prin jurul portiunii pe care o doresti.Altfel intr-adevar devin covor des.
Menta daca e in ghiveci sta cel mai bine pe timp de vara la semiumbra iar iarna ghiveciul se lasa afara daca temperaturile nu scad prea mult.Am experimentat eu tot de frica invadarii teritoriilor :p
 

zamfira

Member
Eu ma lupt cu niste clopotei albastri , cred ca e un soi ce campanula. Iese peste tot in gradina, printre pavele , o adevarata pacoste .
 

kerkyra

Well-Known Member
Menta s-a inmultit si la mine foarte mult. Am vrut sa o mut de unde era, nu am reusit sa scot tot si acum am in doua locuri :) Dar mie imi place, o culeg toamna si o folosesc fie la ceai, fie pentru miros, vreau sa fac saculete cu plante uscate.
Am primit de la Emilia ranunculus galben, comun, si acesta s-a inmultit tare mult, orice lastar care a stat pe pamant a facut radacini, probabil acolo va fi o planta noua la primavara si voi avea un covor galben.
Toporasi am avut si eu dar i-am pierdut, am acum ceva dar sper sa se inmulteasca, la fel sper sa fie si cu margaritarul.
 

elianna

Well-Known Member
Eu am patit-o cu zmeura si Luleaua turcului (campsis). Anul trecut am mutat zmeura si am scos toti lastarii. Am scos si anul asta de vreo 3 ori si tot mai sunt. In locul unde am mutat-o, in primavara mi-au iesit lastari si la juma' de metru. Am sapat in pamant si am pus niste separatori de plastic ca imi invada gazonul. Campsisul l-am scos acum doi ani si inca ma lupt sa scap de lastarii iesiti si la 2 metri. Am unul langa o tulpina de rosie pe care am sa-l scot cand se termina cu rosiile dar am altul langa un butuc de vie de care nu stiu cum am sa scap. Si cand ma gandesc cat mi l-am dorit.
Lonicera reusesc s-o tin sub control.
Cu yucca am pati-o si eu. Am mutat-o si doi puiuti care credeam ca s-au dus s-au facut ditai tufele intr-o vara. Am sa-i mut langa mama lor si am sa fiu atenta sa sap adanc.
 

simali

Member
Mie-mi place menta printre alte plante. Chiar si printre trandafiri. Are radacini de suprafata deci, teoretic, nu deranjeaza plantele cu radacini mai adanci. Este o buna si utila acoperitoare de sol.
Ma dispera in schimb o Wisteria plantata la gard care din primavara pana acum a luat deja controlul asupra ciresului vecinului. Ii voi face un soi de coroana in toamna asta dar presimt ca-mi va da de furca tot timpul.
 

danceonline

Member
Daca vreti sa scapati definitiv de o planta, nu uitati de solutia chimica - erbicidele totale sau selective, dupa situatie ... Nu este eco, dar este rapid si fara bataie de cap ;-)
 

danceonline

Member
Salcami! Nu i-am plantat eu, ci buniciul meu, cu scopul de a fixa pamantul in spatele casei, unde am un povarnis abrupt. E drept ca isi fac treaba si nu fuge pamantul, dar imi rasar salcami si de la fundatia casei :x , intr-o zi m-oi trezi cu unul ca-mi ridica patul :mrgreen:
Salcamii drajoneaza proportional cu agresiunea la care sunt supusi - cu cat tai mai mult la ei, cu atat se incapataneaza sa "se mute"; eu reusesc sa ii tin sub control cu erbicid selectiv pentru gazon, cred ca de 2-3 ori pe an, adica in vara; se ofilesc rapid fara ca trunchiul principal sa fie afectat; din pacate nici drajonul principal nu este afectat, deci va recidiva.
 

simali

Member
Eu am in gradina un grup de 3 salcami pe care-i tund in fiecare primavara in forma globulara. Desi au cam 3.5m nu invadeaza in jur daca intreti gradina. Am gazon in jurul lor si de cate ori iese ceva este tuns cu tot cu iarba. Nu este deloc greu.
 

danceonline

Member
Vrei sa detaliezi putin despre Erbicid selectiv pentru gazon?
Nu stiu exact ce detalii v-ar interesa ...

Sunt diferite variante comerciale, dar practic toate contin "2,4 DMA 660 = 660 g/l acid 2,4% D din sare de dimetil amina", prescurtat 2,4 DMA sau DMA 6 pe ambalaje; le gasiti in ambalaje de 100/250/500/1000ml in orice magazin cu produse fitosanitare.

Informatii gasiti oriunde pe net, eu mi-am facut o colectie de link-uri cu informatii BUNE despre bolile gazonului si tratamentul acestora, precum si despre buruieni, pe care o puteti gasi aici:
Gazon - Boli, paraziti, buruieni

Daca va pot raspunde la ceva specific, oricand cu placere!

_
 
Ultima editare:
Sus