Davallia

Sash

Active Member
Am vazut ca aceasta plantuta absolut bestiala nu are un topic al ei. Eu am primit un puiut (multumesc michaela :rose: ) si mi-a placut asa mult incat atunci cand am gasit de cumparat ceva asemanator nu m-am putut abtine :) Si... chiar a fost cu cantec pentru ca pe prima cumparata am lasat-o in masina in soare cca 1 ora si i s-au uscat toate frunzele... sincer sper sa aiba forta sa dea alte frunze, dar... ca sa nu risc :) am fost azi si am mai cumparat una si... ma tot invart in jurul ei de cand am adus-o acasa.
Pun si poze cat de curand - cea cumparata este Humata Tyermanni.
 

lelia

Well-Known Member
:astept: cu nerabdare pozele ,m-ati terminat cu raritatile si minunatele voastre plantute :cry:
Dau o cautare ,sa-nceapa cosmarul mai devreme :rofl:
 

Sash

Active Member
Cea cumparata azi - are radacini numai pe-o parte dar sper sa-i creasca si in partea cealalta si momentan mi-a convenit ca-i lipita de geam cu partea "goala" :)



Puiutzul care mi-e tare drag si il astept cu nerabdare sa se faca "baiat" mare (uite ca fac si rime)


Si... cea care s-a uscat :( i-am lasat cateva frunze in centru da's uscate si alea...
 

michaela

Active Member
Sash, ma bucur ca ti-a placut......... :D
In ceea ce-o priveste pe cea uscata..... :? nu cred ca soarele a ucis-o..... :gandit: - eu o am pe a mea de vreo 4 ani (poate mai mult... :? ) si sta in fereastra agatat , in soare... nici apa foarte tare nu vrea, fiind ghiveci suspendat fara farfurie... nu-i pot pune multa apa :wink:
lipsa soarelui si excesul apei face sa ingalbeneasca frunzele....aa..... si eu o rotesc, pentru ca pe partea insorita intotdeauna radacinile cresc mult mai frumos si mai bogate in frunze :wink:
dar, pot sa spun ca nu e o planta pretentioasa, asa ca-si va reveni cu siguranta a ta.... :D
 

lelia

Well-Known Member
Daaaa.....deja visez piciorusele de paianjen cu blanita ,sunt delicate ,ciudatele .......frumoase !
Sash ,Michaela ,sa va traiasca plantutele ,sigur imi iau si eu :D
 
Sus