Daunatori necunoscuti

mugurciup

New Member
Buna. Am o aphelandra zic eu sanatoasa inca,dar de vreo 2 saptamani i-au aparut mai ales pe frunzulitele foarte tinere din mijlocul crengutelor niste chestii albe foarte,foarte mici,nu stiu daca sunt insecte sau altceva,si pe langa ele ,pe fata frunzulitelor apar si niste oua galbene cam de 1 mm.Am incercat sa le distrug mecanic dar nu am sanse,a cazut ca o pudra alba si pe pamant si pe dosul frunzelor de pe tulpina si pe marginea ghiveciului si s-a facut lipicioasa .Habar nu am ce poate fi si cu ce se trateaza.Am mai folosit mospilan dar pt altceva.Va rog din suflet sa ma ajutati. Mugur.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pare sa fie vorba de musculite albe. La atac cu mospilan si orice alt insecticid ai la indemana. Sunt pacatoase rau daca apuca sa se inmulteasca. Foarte greu scapi de ele.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Pulverizezi bine bine planta, atat pe fata cat si (mai ales) pe dosul (scuzati!) frunzelor.
 

mugurciup

New Member
Am citit despre musculita alba de sera. Nu este asa.Chestiile astea sunt foarte mici ,ca niste puncte albe ,nu se deosebeste nimic la ele,picioare,aripi ceva,doar ca sunt foarte dese punctele la imbinarea frunzulitelor crude si apar si ceva ca niste oua ,dar am exagerat,nu au 1 mm ci mai putin;sau poate alea galbene sunt chestiile ajunse la maturitate,nu stiu ce sa zic.Am vrut sa iti dau mai multe detalii,oricum o sa pullverizez toata planta.Multumesc enorm.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dupa prima descriere mi s-au parut musculite. Un daunator si mai mic este tripsul. Numai ca el nu sta pe frunze ci flori. Si in cazul lui tot insecticide. Alta varianta ar fi puricii de frunze, dar aia sunt verzui sau maronii.
 
nu neaparat cornelia....
la violeta aia de care v-am povestit ...tripsi erau si in sol...probabil erau prea multi si impanzisera tot.
 

Roxana

Active Member
Am si eu o problema cu plantele. Am vazut la abutilon si la Pasi (butasi pusi la inradacinat) niste viermisori foarte mici, subtiri, albi exact in locul unde planta trebuie sa dea radacini (pe tulpina nu avea nimic). Am scos butasul si l-am spalat. Oare dauneaza plantei?
 

vali

Active Member
Moderator
Daca seamana cu astia http://www.championdaylilies.com/diseas ... %20UCD.jpg e vorba de larvele acelor musculite negre care tot bazaie pe deasupra solurilor bogate in turba http://www.westopthebugs.com/images/FungusGnatLg.jpg
Adultii nu afecteaza planta, dar larvele se pare ca pot ataca radacinile acesteia.
Acuma, nu stiu in ce masura aparitia catorva exemplare poate constitui un motiv de ingrijorare. Sunt considerati daunatori, dar nu periculosi.

EDIT: Scuze, am fost neatent... Abia acum am vazut ca ai scris
...exact in locul unde planta trebuie sa dea radacini...
Daca plantutele sunt tinere sau daca e vorba de butasi carora abia acum le apar radacinile, atunci aceste larve pot constitui o problema, pt ca vor manca micile firisoare de radacina imediat ce acestea apar.
Asta DACA e vorba de larvele mustelor Sciaridae.
 

Laurentiu

New Member
cum putem scapa de aceste musculite? cred ca se numesc fungus gnat. Sunt musculite mici, negre cu picioare mai lungi
 
Sus