Daunatori gard viu

vladm

New Member
La gardul viu (lemn caines cred ca e daca tin bine minte, face niste flori albe si urat mirositoare intr-o anumita perioada) au aparut dar doar pe numite portiuni din lungimea gardului niste "pureci" galbeni, iar pe suprafata de gard unde sunt acesti paraziti au cazut aproape toate frunzele, s-au ingalbenit si au cazut in rest gardul e ok, ce sa fac ? Cu ce insecticide sa il stropesc ?
 

vladm

New Member
am observat fenomenul mai atent, pe partea inferioara a frunzei e totul acoperit cu pureci mici si galbeni, tot gardul viu se ingalbeneste s icad toate frunzele, ce sa fac ???? :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De obicei musculitele albe se aseaza in colonie pe dosul frunzelor. Uite-te mai bine la ele ca sa vezi exact ce sunt.
 

vladm

New Member
pai o sa incerc cu lupa sa ma uit la ele, dar cum pot sa imi dau seama ce specie de "animalute" sunt, pentru ca din cate am inteles in functie de specia ce omoara gardul viu, trebuie ales si insecticidul
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mospilanul are rezultate in majoritatea cazurilor, dar sa ai grija la concentratie. Daca sunt musculite pe gardul tau trebuie sa stii ca sunt pacatoase rau. Adica va trebui sa repeti stropirea dupa cateva zile.
 

vladm

New Member
nici o problema repet stropirea de cate ori e necesar, dar daca e cineva din Timisoara care stie unde pot gasi acest "Mospilan" ? am cautat prin toate hypermarketurile si florariile insecticide si nu gasesc nimic :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gasesti in farmacii fitosanitare. Costa 2.5 sau 3 ron pachetul, dar ia-ti mai multe ca sigur iti vor prinde bine.
 

vladm

New Member
am stropit bine de tot cu Mospilan portiunile de gard viu atacate. deva in cateva ore au inceput sa dispara din paduchi de pe suprafata inferioara a frunzelor, sa mai stropesc peste cateva zile inca o data ?
 
Sus