Datura

Pocalinda

Member
sannamaria a spus:
:rofl: ok! te sterg de pe lista ! plantuta mea se cam usuca dar are o capsula aproape coapta , cind se va deschide atunci voi numara semintele si le voi impartii intre fete ! Gabiuta,Pocalinda ,Sorina si Nki ! eu la anu nu mai pun ca imi plac mai mult brugmasiile :)
8)
 

nki

Member
,
si eu am comandat de la anthesis ,fff promti dar nu stiu daca asta ce a rasarit la mine e datura :? ,mie mi se pare a fi rosie nu datura :rofl: sau sa :cry: sunt tare curioasa ,am semanat 3 seminte de curiozitate sa vad daca rasar si ... vad ca au rasarit ,acuma urmeaza sa vad ce sunt pana la urma ,datura ... sau rosii???
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Nki !nu pot sa maresc pozele ! :( dar asa la prima vedere ,eu zic ca de Craciun o sa ai rosii productie proprie pe masa :rofl: :rofl: :rofl:
 

nki

Member
nu stiu sa le pun asa sa se mareascva ,abia am invatat sa le pun asa ,mai devreme nu gaseam topicul ,asa ca ... :rofl: stau cam propst cu noua tehnologie ,... asa cred si eu ca o sa mananc rosii proaspete de craciun ,dar cam scumpe semintele astea de rosii ,a naibii !!! deci atentie anthesis le-am comandat de vreo luna jumate :( deci ... la culesul rosiilor :rofl:
 

popescu gp

Well-Known Member
Datura mov are boboc si de abia stept sa se deschida sa o pozez si sa o fac cunoscuta ca planta perena si nu anuala
 

gabiee

Active Member
vad ca o tii in casa , in ghiveci .... cum se comporta inauntru ? oare cat va tine floarea ? ....
 

ghia_don

Active Member
Acum cind a venit frigul a inceput sa infloreasca ...
E plina de boboci si inca n-am scos-o din gradina...cred ca semintele nu vor ajunge sa se coaca daca a apucat-o infloritul asa de tirziu...Si chiar imi va parea rau sa nu mai am nici o semincioara pentru vara viitoare :( ..
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
:eek: e foarte frumoasa ! la mine a facut o singura capsula de seminte si aia incepe sa se stafideasca :? chiar is curioasa daca va avea si seminte inauntru :?
 

Floria

Active Member
Ghia_don
Si a mea tot la fel a inflorit anul trecut, asa ca am pus-o in ghiveci si am luat-o in casa. Astfel s-a maturizat capsula cu seminte si prin Decembrie a crapat.
Anul acesta sunt in aceasi situatie si cred ca voi proceda la fel. Poti incerca si tu, eu iti doresc succes. A mea este mov cu floare dubla, daca ne reuseste facem schimb de seminte.
 

popescu gp

Well-Known Member
Datura mea mov dubla are o floare si inca un bobocel dar frigul tine floarea pe loc in loc sa se deafasoare in plenitudinea ei;si cea galberna are boboci dar cu frigul asta nu stiu ce se va intampla;eu le am in ghiveci si le-am pus pe o terasa cu protectie si astept zilele urmatoare cand se anunta +25 gradeC
 
Incercati sa puneti butasi la prins, ca la brugmansia.Acum doi ani am cumparat de la Covasna doua daturi ca ale voastre, una galbena si alta mov si mi s-a parut ca sunt plante obtinute din butasi. Din pacate atunci nu m-a dus capul sa pun butasi la prins si le-am pierdut. :x Poate aveti voi noroc :?
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu le am de 3 ani ca plante perene si acum doi ani cea galbena mi-a facut si un ghemotoc cu seminte pe care le-am dat;le tin in container si acum spre luna noiembrie le bag in mini sera.
 

ghia_don

Active Member
E primul an cind am asa ceva...
Chiar mi-ati adus aminte ca nu le-am scos din gradina....acum ma duc...
 
Sus