Dalii

albela

Active Member
Daca te uiti in albumul meu la incercari de plantare ai sa le vezi evolutia. Le-am plantat in ghivece in pamant de florarie. Au stat intr-o camera luminoasa si destul de calduroasa, si cam atat. Nu le-am pus ingrasaminte. Am procedat asa pentru ca anul trecut am plantat dalii direct afara in luna mai si am avut flori abia in septembrie. La unele nici nu am apucat sa le vad florile.
 

rem_2007

Member
Foarte frumoasa "zona"!
Prima mea dalie care de abia se desface, nu seamana inca cu poza de pe plic dar mai astept, poate dupa ce se va deschide complet.
 

miha

Member
Multumesc... :D Anul asta sper sa le vad pe toate inflorite...anul trecut din cauza caniculei n-au reusit sa infloreasca...oricat le-am udat eu...
 

miha

Member
cornelia a spus:
Din cate stiu eu le place foarte multa apa.
Asa e...dar anul trecut le udam in fiecare seara...si tot degeaba...zilele erau fierbinti... nu se putea respira...se uscau pur si simplu frunzele, nu mai aveau putere sa si infloreasca... Anul asta ...e mai suportabil...cel putin pana acum... :D sper sa fie asa si de-acum incolo...sa pot sa ma bucur de ele...
 

angela draganoiu

Active Member
Albela mi-a plcut foarte mult dalia ta galbena. am vrut si eu dar mereu uit sa cumpar bulbi. cind le pui in pamint ?
Rem e superba dalia alba.
hai sa vorbim despre ele. cum, cind si in ce fel.
am avut si eu dar am uitat bulbii in pamint pesteiarna si ............ acum nu mai am. mi-ar place sa stiu din experienta voastra cum faceti. bulbii mici care cresc pe linga cel mare inflorescin primavara urmatoare ?
 

rem_2007

Member
Draga Angela,
Sunt primele mele dalii cu bulb. Nu am idee cum o sa le pastrez vii pana la anul :). Teoretic stiu ce sa fac (scot bulbii toamna, ii curat, ii usuc si ii pun intr-o cutie de carton printre ziare la racoare :whew: ) insa practica mi-a aratat ca se mai intampla si necazuri :nu-mi_place: : am avut vreo 6 bulbi de canna indica si nu stiu de ce au decedat in iarna trecuta. Pe de alta parte bulbii de gladiole s-au pastrat perfect.
Iti doresc succes!
 

albela

Active Member
Angela, eu am plantat initial bulbii de dalii cumparati anul asta, in casa in ghivece incepand cu luna martie si i-am transplantat inainte de pasti in gradina cu tot balotul de pamant din ghiveci. La momentul transplantarii daliile mele erau mari avand intre 20 si 60 cm inaltime. Cele galbene pitice aveau si boboci deja. Bulbii de anul trecut, din pacate, nu au rezistat peste iarna, erau foarte deshidratati si nu am mai produs nimic :( . Nu i-am pastrat corespunzator.
 

albela

Active Member
Am uitat sa spun ca transplantarea afara a avut loc oarecum pe etape. Adica ghivecele au stat cam 3-4 zile pe balcon inaninte de mutarea definitiva in gradina.
 

claudia_s

Member
Eu pot sa va spun ca daliile mele au trecut cu bine peste iarna. Am facut asa cum a descris rem_2007 si din 30 de bulbi doar 5 au putrezit dar sunt aproape sigura ca eu am fost de vina. Au fost singurii pe care nu i-am despartit si cred ca pamantul ramas intre ei nu a fost suficient de uscat. Oricum e foarte adevarat ca se mai intampla ca o parte din bulbi indiferent de specie sa nu treaca cu bine peste iarna.
 

angela draganoiu

Active Member
va multumesc tuturor pt sfaturi. la primavara am sa cumpar iar bulbi poate am mai mult noroc.
cum v-am spus am avut dalii dar in prima iarna am scos bulbii i-am spalat si i-am tinut citevazile sa se usuce apoi i-am infasurat in ziare si i-am pus in pivinita in cutii de carton. prin martie-aprilie urmator i-am pus in gradina insa a trait numai unul care a facut doar o floare anemica. si apoi i-am uitat in gradina.
 

claudia_s

Member
Eu nu i-am spalat. Eu i-am curatat cu mana de pamant si apoi i-am pus la uscat. Dupa ce s-au uscat am reusit sa scutur si restul de pamant care a mai ramas si abia atunci i-am pus in cutii.
 

zamfira

Member
Nici eu nu ii spal, ii las doar sa se zvante bine si apoi scutut pamantul de pe ei si ii pun in saci de rafie in beci .
 

v.cristina

Active Member
la mine abia acuma au inflorit daliile .... sunt superbe
dintre toate am una care trebuie musai sa o pozez ca ma minunez in fiecare zi cat este de ciudata
sper sa nu uit astazi sa le fotografiez sa revin maine cu imagini ....asta daca nu am ghinionul sa ploua iara :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
 
Sus