Dalii

adrianam

Well-Known Member
Eu am mai incercat cu dalii in ghivece mai mici si nu prea am avut succes,
desi tuberculii erau de dalii pitice.
Eu cred ca ar fi bine ce este intr-o punga sa o pui singura in ghiveciul de 40-50 cm. Si ar fi bine sa aiba cat mai mult soare, altfel, chiar daca sunt pitice, se vor lungi mult dupa lumina directa.
 

rem_2007

Member
Buna :D ,
Pe ambalaj scrie ca vor creste pana la 1m -1,10m.
Soare vor avea din plin asa ca sper sa fie frumoase. :rugaciune:
Dupa ce vor inflori le fac o poza sa ma laud si eu cu ele :visator: pentru ca deocamdata la capitolul album nu stau bine deloc.
M-am tot uitat pe forum si m-am minunat ce flori frumoase aveti cu totii! :marfa:
 

albela

Active Member
Cllara, am rupt varfurile la toate daliile mele acum vreo 2 saptamani. Imediat a inceput sa le dea ramurele noi la intersectia dintre frunze si tulpina. Acum sunt plantate toate in gradina si pare ca le merge bine.
 

albela

Active Member
Rem, cred ca faci o greseala ca insisti sa pui daliile in ghivece. Dalia este planta de gradina, si ii merge super asa. Tuberculii sunt foarte usor de scos toamna tarziu si nu ai cum sa ii ranesti. Si eu am pamant lutos in gradina dar fac asa cum ai zis si tu: il imbunatatesc cu mranita si pamant de florarie acolo unde plantez.
 

rem_2007

Member
Albela, s-ar putea sa ai dreptate, asa am sa fac...o sa le pun in gradina pana la urma desi imi suradea ideea sa le pun in ghiveci :visator:
Intrebarea este cand le scot ce fac cu ele, le spal de pamant, le pun in nisip sau cum trebuie facut?
 

albela

Active Member
La lasi sa se usuce o zi la soare si apoi ai mai multe variante de pastrare. ori in lazi cu pamant sau turba, ori cu pamantul lor lasat in jurul radacinilor si puse in pungi de plastic inchise. Oricum au nevoie de un pic de umezeala ca sa nu se deshidrateze.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In lazi cu nisip este idealul.Daca se deshidrateaza se rehidrateaza in privara urmatoare tinindu-le in apa o zi.In pungi de plastic eu cred ca pot mucegai oricit le-ai fi lasat la uscat.Nu le-am pus niciodata asa :? deci este numai o parere.
 

adrianam

Well-Known Member
Cele de anul trecut le-am "uitat" afara si au inghetat. ( De fapt cred ca m-am suparat pe ele ca nu au inflorit).
Nu m-am lasat si anul acesta am cumparat din nou o punga de dalii pitice rosii, pe care le-am plantat cam pe 15 martie.
 

rem_2007

Member
Off...am plantat bulbii de dalie in gradina dar nu stiu daca i-am plantat bine. Au deja vreo 10 zile si nu vad sa apara nimica desi a tot plouat. Stie cineva in cat timp incoltesc?
 

miki70

Active Member
Incoltesc ceva mai tarziu. Pe ale mele le-am plantat cu 2 zile inainte de Paste si deabia acum am vazut niste mugurasi.
 

albela

Active Member
Daliile mele plantate in ghiveci si mutate ulterior in gradina au incoltit foarte diferit: unele in cateva zile altele in 3 saptamani. Daliile plantate direct afara inainte de pasti nu dau inca nici un semn nici la mine :( .
 

albela

Active Member
Am uitat sa spun ca la o dalie pitica galbena plantata printre ultimele (adica pe la inceputul lui aprilie) incep sa se deschida bobocii :D
 

zamfira

Member
Nu incoltesc chiar asa repede in gradina Eu le-am pus cam cu o saptamane inainte de Pasti (daca nu mai mult ) si unele au inceput deabea acum sa iasa iar altele nu .
 

miki70

Active Member
rem_2007 a spus:
Eu cand le-am plantat, am rupt din greseala un mic muguras...
Si eu am rupt din gresala la una dar mai atarna de un firicel. L-am lasat asa si am avut surpriza sa vad ca se dezvolta. Ieri am pus mana pe el si am vazut ca e prins bine deci s-a sudat. Poate ca ii va iesi totusi la a ta alt muguras.
 

rem_2007

Member
In sfarsit au dat frunzele la cele 2 dalii. :whew:
Au cam 5 cm. Incepusem sa imi fac probleme dar acuma m-am linistit! :petrecere:

Albela e dalie pitica? Asa devreme infloreste? Ce draguta este! Pana acuma nu am mai avut dalii si de abia astept sa infloreasca si ale mele.
 

albela

Active Member
Scuze rem acum am vazut intrebarea ta :oops: . Da e pitica, are cam 20-25 cm inaltime. Anul asta am cumparat bulbul si l-am plantat in casa pe la inceputul lui aprilie. Primul bobocel l-a facut cat era in casa. Mai am un bobc la o dalie pompon rosie. Abia astept sa se deschida :)
 

ghia_don

Active Member
attila a spus:
calin123
Trimis: Joi Feb 02, 2006
azi toamna am scos tuberculii de dalli ,i-am lasat la zvintat 3 zile si apoi i-am pus in galeti acoperiti cu nisip uscat in pivnita la 15 grade .cind m-am uitat la ei ( ieri ) erau cam stafiditi majoritatea iar vreo 2 dimpotriva s-au sticat (" lichidificat" ) au devenit moi .Unde am gresit ? nu trebuiau in nisip ? trebuia umezit din cind in cind nisipul ?

iuliana ciobanu
Trimis: Joi Feb 02, 2006
eu in toamna am scos bulbii, i-am curatat de pamant si i-am pus in doua cutii de carton. chiar m-am uitat la ei acum si sunt in stare bunaatat ei cat si bulbii de gladiole. nu au nici pamant, nici nisip sau rumegus si ii tin intr-o camera unde nu se face focul niciodata si cred ca temperatura de acolo ajunge si sub 0 grade cand afara e foarte ger. Daca s-au stafidit putin nu cred ca e vreo problema (si eu am primit in primavara bulbi putin stafiditi si au dat muguri din ei, si au facut si flori).

Sarah
Trimis: Mie Mai 03, 2006
Bulbii de dalii (in special) trebuie lasati mai mult la uscat (cam 2 saptamani) si anume cu "capul" in jos..., eventual pe un gratar sau agatati intr-o plasa cu ochiuri mari. Apoi, un loc intunecos, aerisit, racoros, intr-o cutie de carton sau ziar este OK pentru "hibernat". Nu au voie la umezeala. Nisipul mentine aceasta umezeala (oare morcovii, hreanul etc de ce erau tinuti in nisip? )

Deja incepe adunarea :wink:
http://i122.photobucket.com/albums/o240 ... 1170019297
http://i122.photobucket.com/albums/o240 ... 1170019299
Si asta cica are niste flori de 30 cm :roll: asta si pe mine ma surprins sa vedem ce va iesi :wink:
http://i122.photobucket.com/albums/o240 ... 1170019302[/quote][/quote]
calin123 a spus:
intre timp m-am specializat :wink: si in toamna trecuta am scos tuberculii de dalii ,i-am lasat la uscat apoi i-am invelit in ziare si i-am pus intr-o punga de plastic ( dar punga nu era inchisa )si apoi in ladite .Au supravietuit toti .din pacate nu prea mai am spatiu in gradina si pe unii azi primavara i-am plantat intr-un loc umed si umbros si au putrezit .Dar ...sper ca veti vedea in curind caci am tot promis ca voi trimite un cd cu plantele mele pt enciclopedie...cinva... pentru toate vine un timp .
Luciana35 a spus:
Eu pun in fiecare an bulbi de dalie inalta (am rosii, roz, mov, albe) si sunt tare incantata de florile lor...am observat ca florile sunt mari atunci cand primesc ingasamant.
blueheart_d a spus:
anul trecut am pus dalia destul de tarziu. cand trebuia sa fie bine afara, eu abia am pus-o in pamant, lumina era cam filtrata de vita de vie, iar de ingrasaminte nici nu se punea problema. a avut in schimb niste flori de invidiat. ea si-a facut ciclul normal doar putin intarziat, asa ca a prins-o inghetul cu o gramada de boboci. anul asta am sa iau lectii din greselile de anul trecut pt ca am mai comandat o gramada de dalii. :)
Gabiuta a spus:
asta este una din daliile mele de anul trecut.Desi la umbra ca acolo am avut loc pentru ele si inflorind putin mai tirziu eu personal nu le-am pus ingrasamint.Le-am plantat in aprilie cind era deja cald afara.
Eu a spus:
la dahlia asta nu am pus nici un ingrasamant si totusi a inflorit super ! :D
http://s30.photobucket.com/albums/c346/ ... 071637.jpg
 

albela

Active Member
Draga Claudia eu zic sa nu te enervezi. Daliile tale nu sunt intarziate. Ale mele sunt grabite pentru ca le-am plantat inca din martie in casa. Oricum, soiurile mai deosebite inca nu au inflorit.
 

claudia_s

Member
Cum ai procedat de le-ai pus in casa? Ce conditii le-ai oferit? Eu in fiecare an (mai putin anul acesta) le-am pus la inceputul lui Aprilie direct in gradina, alta metoda nu am stiut.
 
Sus