Dalii

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor m-am imbolnavit aseara cand am vazut ce frumuseti de varietati de Dalia pot exista. Am ramas masca. Haideti sa va dau si cateva denumiri:

Garden Princess
Park Princess
Playa Blanca
Arabien Night
Duet
Mistery Day
Procyon
Requiem
Rosella
Smokey
Pablo
Rembrandt
Bahama Apricot
Chat Noir
Colour Spectacle
Friquolet
Good Earth
Sultane
Veritable
Lilac Time
Thomas Edison
Vancouver


Sa mai zic?
:)
 
D

dyayzh

Guest
Nimic...viseaza la o gradina..si casa pe pamant...si....si....si gata :evil:
 

Floria

Active Member
Am si eu o intrebare daca sunteti draguti. Am cumparat radacini de Dalii si au legati de radacina mai multi tuberculi. Eu cum plantaz aceasta radacina? despart tuberculii si-i pun in locuri diferite sau ii pun pe toti plosc intr-un loc?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pleosc :rofl: ca sa-ti iasa flori mai multe si mai frumoase.Cu cit sunt mai multi intr-un singur loc cu atit florile sunt mai multe.Eu asa le pun.Le despart numai cind se inmultesc excesiv.
 

calin123

Member
Floria : http://egradini.ro/forum/viewtopic.php? ... ght=dahlia poate te ajuta

,daca doresti sa ai mai multe plante poti separa ""tuberculii "" dar trebuie sa ai grija ca fiecare parte sa aiba o bucata din tulpina , de fapt mugurii apar la imbinarea dintre tulpina si radacinile tuberizate .Cel mai usor este sa o mai lasi putin si sa vezi unde apar mugurii si sa tai in asa fel incit fiecare parte ramasasa aiba cel putin un mugure .Nu e chiar asa usor caci poti rupe mugurii ,eu zic sa incerci cind radacina e mare si ai de ce taia .
 

blueheart_d

Member
anul trecut cand am plantat o dalie "noua" nu stiam cum se planteaza si vazand ca are mai multe "radacini" am impartit-o in doua: una mie, una la buna-mea. partea mea am mai impartit-o in trei :oops: doua tufe au facut flori in prostie, a treia era mult prea plapanda dar macar s-a inmultit radacina. buna-mea idem :oops: ea le-a impartit doar in doua si au iesit ambele. concluzie: ori cineva sus ne iubeste si a zis ca daca suntem atatde habarniste totusi sa nu moara biata floare, ori se poate si asa. anul asta aminvatat mai multe, asa ca nu le mai despart atat de drastic.
 

Floria

Active Member
Multumesc Calin. Intrebam si eu cum e cu radacina, cat despre butasi am citit intr-o revista, dupa ce au aparul mugurii si au crescut putin , pot fi taiate bucati si puse la inradacinat. Asa reusim sa avem plante noi iar cele ramase se ramifica.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da,depinde ce vrei sa faci cu ei.Sa ai flori mari si bogate sau sa-i inmultesti.
 

albela

Active Member
Am plantat si eu o dalie in ghiveci si acum a crescut o plantuta cam de 20 cm cu 3 randuri de frunzulite. Credeti ca ar trebui sa o tai si sa o pun in pamant acoperita cu folie ca sa o inmultesc sau sa o las asa fara sa o tai?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
La ce fel de taiere te-ai gindit :? Citeste tot topicul si vei vedea cum o poti inmulti.
 

albela

Active Member
Multumesc Calin123. Mai am o intrebare. Am citit in revista ca trebuie pus intr-un pamant sarac in nutrienti. Credeti ca e bine sa pun butasul taiat in pamant cumparat de la hipermarket. Sau sa iau din gradina. Sau alta vainata???
 

albela

Active Member
pot sa iti povestesc:
1. plantarea tubercului din februarie cu coletul liber
2. Cand ajung lastarii la 10 cm se taie chiar deasupra tuberculului
3. Butasii se aseaza in pamant de cultura sarac in substante nutritive
4. O folie de plastic protejeaza de uscare
5 dupa cca. 14 zile se formeaza radacinile. Butasii se planteaza in vase individuale. Daca scurtati varfurile lastarilor acestia se ramifica mai bine. Dupa mijlocul lui mai se planteaza afara.
 

rem_2007

Member
Dalii

Ieri am cumparat si eu 2 pungute cu tuberculi de dalie, unii albi si altii roz.
Nu as vrea sa-i plantez in gradina ci intr-un ghiveci mai mare - asta pentru ca operatiunea de scos bulbi/tuberculi din pamant toamna mi se pare destul de grea - numai ca nu stiu cam cat de stufos este un tubercul inflorit, cate flori face, una sau mai multe?
Cam cati tuberculi sa pun intr-un ghiveci cu diametrul de 40-50 cm?
PS. Fac colectie de Gradina mea de vis si am ratat chiar nr 3/2008 :cry:
 

paula

Member
Deobicei daliile sunt flori de gradina , pe plic ar trebui sa scrie ce inaltime ating la maturitate 1 – 1,5 m , pentru ghiveci sunt daliile pitice care se inmultesc din seminte , pe piata se gasec rasaduri de dalii de toate culorile
Cit de mult se stufareste un tubercul sau cit de multe flori face ? asta depinde de conditiile pe care i le oferi , daca are conditii bune incepe a inflori de prin luna iulie pana la primul inghet si infloreste din abundenta
de scos bulbii din pamint toamna nu este un lucru greu , ii scoti cu usurinta si ii pui la beci .
succes :wink:
 

cllara78

Member
Draga,Albela am o mare rugaminte.M-am uitat pe albumul tau,in special pt dalie dar am fost uimita de cate varietati ai :eek: Dalia am urmarit cum a crescut tot mai inalta.Am si eu una la fel ,voiam sa te intreb daca pana la urma ai rupt varful ei sau nu?
 

rem_2007

Member
Draga Paula, nu sunt seminte de dalii pitice sunt un fel de tuberculi.
I-am desfacut din punga si am constatat ca sunt mai multi tuberculi legati intre ei, probabil e o singura planta...habar nu am. :nu stiu: O sa o pun asa in pamant si mai vad pe urma. Am citit si posturile dinainte si nu ma incumet sa-i divid. :ros_unghii:
Eu nu am un pamant f grozav, il mai imbunatatesc eu dar oricum e cam lutos si mi-e frica toamna sa scot tuberculii/bulbii sa nu-i ranesc. De aceea am ales sa le plantez in ghiveci, e mai simplu sa-i gasesc acolo ...e ca si cum ai da la peste in acvariu! :)
 
Sus