Dalii

albela

Active Member
:eek: Cate dalii ai si ce frumoase sunt. Si eu sunt fan dalii, dar anul asta nu le-a mers bine. Le-am scos prea devreme afara si le-a prins bruma si au tot tanjit.
 

alfa

Active Member
Superbe daliile tale Eli ! Si mie imi plac foarte mult. Din pacate, anul acesta am avut o singura tufa inflorita. Bulbii vechi nu am mai apucat sa-i scot toamna trecuta, iar din cei noi cumparati, pusi destul de tarziu, doi au ramas foarte mici. Nici nu stiu daca mai apuca sa faca vreo floare.

Prima floare pe tufa cea mai mare,( abia in august) m-a bucurat mult:
 

stelia13

Member
alfa a spus:
Superbe daliile tale Eli ! Si mie imi plac foarte mult. Din pacate, anul acesta am avut o singura tufa inflorita. Bulbii vechi nu am mai apucat sa-i scot toamna trecuta, iar din cei noi cumparati, pusi destul de tarziu, doi au ramas foarte mici. Nici nu stiu daca mai apuca sa faca vreo floare.

Prima floare pe tufa cea mai mare,( abia in august) m-a bucurat mult:
ce frumoasa este!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Alfa draga mea daca iti plac daliile inalte iti pot da eu niste bulboi ca tocmai le-am scos.Fiindca nu le-am etichetat imediat din diverse cauze :( nu mai stiu culorile dar oricum toate sunt frumoase,zic eu.Asa ca iti pot da din fiecare grup de bulbi extrasi cite unul.Daca te tenteaza imi spui.Cele inalte sunt pe aici:
http://home-and-garden.webshots.com/alb ... 2384KlPehJ si nu sunt toate.........
La daliile pitice nu umblu inca ca sunt in plina floare si nu stiu daca au facut bulbi.Asa ar trebui de fapt chiar daca sunt din seminte de anul acesta.
 

alfa

Active Member
Multumesc Gabiuta, accept de oricare, desi trebuie sa admit ca daliile cactus sunt preferatele mele. :D
 

bradut

Well-Known Member
In primavara am cumparat un plic cu un manunchi de bulbi de dalie. L-am pus in pamant si a inflorit in forma de buchet (rosu, cu floare simpla, de talie mica). Acum, manunchiul de bulbi l-am scos din pamant si am constatat ca este mai mare. Nu stiu daca sa las bulbii in manunchi sau trebuie sa-i despart in grupuri mai mici.
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am o singura dalie primita de la soacra mea in primavara
am si uitat de ea in magazie, asa ca am descoperit-o intr-un colt abia in august :oops:
am pus-o in pamant fara prea mari sperante :(
nebuna a crescut intr-o luna 2 m si acum e plina de flori rosii
 

Blitz

Active Member
"Piticele" mele inca au flori, desi au suportat deja prima bruma. Nu stiu daca nu ar trebui sa le scot, sa le pun la adapost. Dar inca sunt frumoase...

M-as bucura de un sfat!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Eu le-am scos pe ale mele, ca se tuflisera de la zapada, si mi-a fost frica sa le mai las. M-am bucurat ca cele din seminte facusera bulbisori :D Sper sa reziste pana la anul, ca tare dragute au fost.
 
Dalii pitica am si eu. La mine si-au dat drumu la inflorit calumea abia dupa ce s-a racorit vremea .Acum sunt inca pline de flori, asa ca astept sa dea bruma bine si apoi voi scoate bulbii. :D :D
 

sicora fabian

Active Member
Irina, de ce n-ai strans seminte? Putine din radacinile tuberizate ale daliilor anuale rezista la iernare.
Bradut, acele "manunchiuri" sunt radacini ingrosate, iar mugurii se afla doar pe tulpina principala, deci daca vrei sa-i desparti, trebuie sa rupi si o fasie din tulpina. Mai bine asteapta primavara, pune-i prin martie-aprilie intr-un loc mai cald si umed pana da lastari si abea apoi imparte-i, pentru a vedea unde sa sectionezi!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Nu stiam ca se pot strange seminte de la dalii. Oricum, astea din seminte s-au dezvoltat foarte greu si au inflorit destul de tarziu. Nu cred ca au mai apucat sa faca ceva ca le-a prins ninsoarea.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adica zici tu ca daliile pitice sunt anuale si cele inalte sunt perene?
Eu am strins seminte de la pitice fiindca obisnuiesc sa fac asta cu toate florile dar nu m-am gindit ca piticutele (adica bulbii ) nu rezista :(
Irina am la seminteeeeeeeee...........
 

sicora fabian

Active Member
Ierneaza greu, cu probleme si transmit si boli si chiar daunatori. Semintele se pastreaza mai usor, dar trebuie semanate mai devreme(aprilie). Infloresc dupa o luna si jumatate, o simfonie de culori, daca evitati sa strangeti seminte de la cele galbene. Sa nu fie dese caci ramifica putin si fac flori putine, cu tulpini anemice.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Au inflorit si la mine tirziu desi lsemintele le-am pus exact in aprilie.Initial au stat intr-o jardiniera apoi le-am transferat in gradina unde pur si simplu au explodat si au crescut de parca le pusesem drojdie la radacina :rofl: .Le-am asezat cam la 20 de cm una de alta.Au inflorit bogat si au ramificat superb.Chiar ma gindeam ca la anul s le tin in friu ca inaltime prin tunsori dese :? .Nu fiindca imi place mie foarfeca :oops: :rofl: ci ca sa fie chiar pitice fiindca apa le-a facut sa creasca destul de inalte.
Ce au cele galbene?Adica de ce NU seminte de la ele?
 

irinabv

Active Member
Moderator
Care e smecheria cu cele galbene, ca n-am inteles prea bine? Cu bulbii vedem la anul, chiar m-ai facut curioasa. Deocamdata sunt la uscat in garaj, apoi ii invelesc in ziare si ii pun intr-o cutie de carton. Gabiuta, bine ca ai strans tu seminte :oops: Sunt frumusele rau de tot astea pitice, mai ales cele simple. Pacat ca la mine e mai frig si infloresc tarziu :( Si mai am o problema cu florile mele, pe care nu stiu cum sa o rezolv. Multe flori infloresc cu spatele la mine si cu fata la gard, si cu fundul la soare. Ati mai pomenit asa ceva? :suparat: Si mai ales daliile. :cry:
 
Sus