Dalii

aura62

Member
paula a spus:
daca este bulb , lasa-l in pace pentru ca , cu siguranta ii va mai da alti lastari
Este un manunchi de bulbi/tuberculi prinsi intr-un "punct". L-am scos din ghiveci si l-am pus direct in gradina, dar nu mai avea nici un lastar :cry: Deci sa mai sper, chiar daca nu se vedea nici un lastar?...:D
iraira a spus:
Pune lastarul in apa, ii vor da radacini
Chiar daca nu e o gluma :) , acum e prea tarziu...l-am aruncat.... :cry:
 

iraira

Member
Nu e o gluma, am auzit ca se inmultesc si prin lastari...in apa sau pamant...nu mai stiu sigur, dar ma interesez
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cum vi se par piticutele mele? Au o luna de la plantare. :)



Cat credeti mai trebuie sa astept pana sa le vad ... la capacitate?

:)
 

victoria

Active Member
Depinde de specie Cornelia..Daca sunt pitice sau cu portul inalt.
Ale mele deja au boboci.Si cele pitice si cele inalte.Abia astept sa infloreasca.
 

mg

Member
Vintul a reusit sa-mi rupa din daliile primite de la sefa .... Asa ca au ajuns in casa .... Restul sint ok , le-am legat si astept sa mai infloreasca .
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Scoase din seminte puse la incoltit la sfirsitul lui aprilie (multumesc Margaretutei care mi le-a cumparat :D )

si mai sunt de inflorit............
 

daisy111

Active Member
:eek: Asa frumoase s-au facut?Cu multa placere!!!!! :hug: :*
Din cele puse de mine pe balcon nu au vrut sa reziste dupe ce au iesit ,asa ca nu am nici una.Dar la anul voi pune in curte.
Din astea se pot lua seminte la toamna?sau ies singure?
 

daisy111

Active Member
Multumesc!!!! :* Nu stiam ca si astea fac bulbi :oops: si care acum 2toamne incercam sa iau de la cineva florea cam uscata crezand ca va avea seminte in ea :rofl: :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pai are seminte Margaretuto floarea uscata.Poti folosi si asa ceva.De acolo ies semintele care le punem noi.Eu am inmultit asa dalii inalte .Am lasat florile sa se usuce bine si le-am cules.In anul urmator au facut bulb si am folosit apoi numai bulbul.Simplu si eficient :D
 

daisy111

Active Member
Pai atunci sa caut floarea uscata sa scotocesc in ea.Ca sicer,am luat-o si apoi am plecat la scoala si am uitat de ea,abia in seara asta mi-am adus aminte de ea,vazandu-le pe ale tale. :oops: :D Oricum pe vremea aia nu stiam cum se numeste,cum se prinde.
 

delilu

Member
Aceste dalii pitice eu le-am luat la ghiveci si le-am pus in primavara in gradina. . Nu stiu daca sunt anuale sau perene, daca se inmultesc din seminte sau trebuie scosi tuberculii? Puteti sa ma ajutati??
 

mihai63

Member
delilu,asa am cumparat si eu in primavara....vezi ca Gabiuta ne-a oferit cateva informatii interesante cu o pagina sau doua in urma....poti lua seminte din floarea bine uscata sau pastrezi tuberculii peste iarna undeva la beci :)
 

delilu

Member
Habar nu aveam ca se inmultesc prin seminte, pana acum am rupt florile uscate ca sa dea altele..acum infloresc iar, o sa le aiu semintele de data asta..
Din 4 tufe , 2 au crescut frumos s-au indesit , 2 au ramas asa mici de tot cum erau cand le-am luat.
 

victoria

Active Member
Astea sunt daliile mele.Am cumparat bulbii anul trecut in primavara si i-am plantat iar in octombrie,cand i-am scos,se dublase numarul lor.I-am impartit pe toti cu o vecina.Anul asta iar se vor inmulti.
Am mai capatat si niste bulbi de dalie mov spre grena,superba,de la vecina mea.Inca nu a inflorit caci am pus-o in gradina acum o luna.Abia astept sa faca flori. Pana in octombrie are timp.
Sper sa mai gasesc si alte culori.Poate la schimb?
Deliu ale tale sunt superbe.Asa vreau sa gasesc si eu pentru la poarta pe dinafara,caci pe cele inalte le voi lasa pe dinauntru.
Wow Gabiuta,ce culori frumoase.

http://gradinapasiuneamea.blogspot.com/ ... ulori.html

http://gradinapasiuneamea.blogspot.com/ ... -mele.html
 

elipopa

Active Member
eu sunt innebunita/indragostita iremediebil de dalii!
abia astept primavara sa pot sa achizitionez cat mai multe posibil!
am pus si seminte si au iesit multe, foarte frumoase!
http://elipopa.sunphoto.ro/DALII
cele cactus imi plac la nebunie!
sunt niste flori minunate care decoreaza gradina foarte mult timp, nu sunt pretentioase si se si inmultesc repede!
ce mai, floarea perfecta!
 
Sus