Dalii

nutilepadat

Active Member
plante de gradina

Fetelor va felicit pt florile frumoase care le aveti :D .Angele daca vrei itidau eu bulbi de dalie galbena la toamna sau in primavara cum doresti.Eu daliile le plantez in ghivece mari(dupa cum vedeti si in albumul meu)iar toamna tarziu cand da bruma le tai tulpinile si ghivecele le duc in pivnita cu tot cu pamant si bulbi, iar primavara le scot din pamant si le despart.Asa s-au pastrat cel mai bine de vreo 10 ani plantez dalii si am incercat multe metode de pastrare peste iarna dre nu au dat rezultate bune ca acestea :D :)
 

nutilepadat

Active Member
Acum am de ce sa plang cu adevarat :cry: :cry: :cry: mi s-au imbolnavit daliile de niste "paianjeni mici si galbeni ,au uscat toate chivecele si eu nu am bagat de seama ,am zis ca e de la soare :cry: :cry: :cry: ,iar acum sunt nevoita sa le tai sun infestatepana jos la tulpina si s-au sccat de tot
 

v.cristina

Active Member
ultima sfaraiala..... :wink: :wink: :wink:
ea a fost de fapt prima care a inflorit la inceputul verii dar al meu caine a calcat din greseala pe ea :eek:f: :eek:f: :eek:f: dar ea nu s-a lasat a luat-o de la capat si in cele din urma a inflorit
 

ghia_don

Active Member
Sint foarte rezistente, ale mele au inceput sa infloreasca in iulie si n-au terminat nici acum...inca sint parca mai frumoase acum toamna...
 

albela

Active Member
Si daliile mele sunt pline de flori desi le-a cam dat vantul jos in ultimele zile. Dar dupa o legare serioasa arata ca noi :D .
 

miki70

Active Member
Ale mele abia acum fac bumbi :eek: . Da zapada cand o sa inceapa sa infloreasca. Ce sa fac? sa le scot si sa le pun in ghiveci? Oare suporta trecerea? Le pot tine pe pervaz in casa dar oare le place acolo?
 

miki70

Active Member
Prin mai dar au suferit rau de seceta. :( Eu le-am pus apa dar cred ca tb udati in f zi si nu am putut.
 
A

Anonymous

Guest

Abia acum le-a secerat bruma.....Le-am scos din pamint ( o parte..) si le-am pregatit de iernat
 

zamfira

Member
Gabi,Frumoase dalii ai avut . La noi demult au murit .Sper sa reusesc sa le scot din paman cat mai repede
 

irinabv

Active Member
Moderator
Dalia nu rasare asa, direct cu frunze. Iese intai un muguras care se alungeste si din acela ies frunzele. Eu intotdeauna ma uit in pachet cand le cumpar sa vad daca au acel muguras, ca asa stiu sigur ca nu au bulbii uscati. Oricum, acum o luna mi se pare ca a fost totusi cam frig sa pui bulbii de dalie. Stiu ca se pun dupa 15 mai, cand a trecut riscul de inghet. Dar marturisesc ca azi mi-am luat o punga cu 3 dalii din Hornbach pe care le-am si pus in gradina :oops:
 

Mali_

Member
Si eu am pus ieri in gradina bulbii de dalii. Ii aveam de vreo luna si nu mai aveam rabdare. Unii aveau mugurasi si unul singur era uscat. Mi-a parut foarte rau de el ca trebuia sa fie o dalie alb cu rosu.
 

victoria

Active Member
Si eu am pus saptamana trecuta daliile in gradina.Am dalii mari grena,rosii cu varful alb si portocalii,si pitice mai multe
 

Aliana

New Member
dalie din bulbi sau seminte?

Am cumparat o dalie la ghiveci superba. In doua zile au aparut 2 flori noi si alti mugurei mici. As vrea sa o pun in gradina dar nu stiu daca e timpul potrivit. Se poate acum ? Si inca ceva : am cumparat de la supermarket dalii seminte la plic. Pot sa pun in gradina direct seminte sau sa fac mai intati rasaduri? Am vazut pe froum mai multe discutii despre bulbii de dalie. Sa inteleg ca e pacaleala plicul meu cu seminte? Sint incepatoare, asa va rog ajutor. Multumesc
 

albela

Active Member
Dalia din ghiveci o poti planta in gradina numai dupa ce o obisnuiesti treptata cu temperaturile de afara.
 

dana_rusu

Member
nu e o pacaleala pune semintele si fa rasad apoi planteazale in gradina vor fi dalii pitice dar foarte frumoase daca le uzi mai des vara pe seceta,sa nu-ti para rau ca ai cumparat.
 

aura62

Member
Din neatentie/ghinion, am rupt lastarul daliei crescuta in ghiveci (avea deja aproape 70-80 cm :cry: ) mai sunt sanse sa rasara altul..... :cry: Din radacina rasare un singur fir? Mai pot spera ?... :cry: :cry: :cry:
 
Sus